MIELI ry:n joulukeräyksellä kerätään varoja lasten ja nuorten mielenterveystyöhön
22.11.2019 10:29:47 EET | MIELI Suomen Mielenterveys ry | Tiedote

Mielenterveyden häiriöistä puolet alkaa jo ennen 14 vuoden ikää, mutta vain puolet sairastuneista saa tarvitsemaansa hoitoa. Jokainen lapsi ansaitsee apua ja tukea ajoissa.
”Lahjoitusvaroja tarvitaan, jotta lasten ja nuorten rinnalla olisi mahdollisimman paljon turvallisia aikuisia, jotka osaisivat tukea mielenterveyden kehitystä. Toivomme, että yhä useampi lapsi ja nuori saisi tukea kasvussaan ja tarvittaessa apua vaikeissakin elämäntilanteissa”, MIELI ry:n toiminnanjohtaja Sari Aalto-Matturi sanoo.
Osallistumalla joulukeräykseen yrityksesi tai yhteisösi auttaa monia lapsia ja nuoria ja samalla ehkäisee yhteiskunnalle mielenterveyden haasteista koituvia kustannuksia.
MIELI ry tarjoaa koulutuksia ja materiaaleja lasten ja nuorten kanssa toimiville ammattilaisille neuvoloissa, varhaiskasvatuksessa, kouluissa ja nuorisoalalla. Tuellamme ammattilaiset vahvistavat lasten ja nuorten mielenterveystaitoja, tarjoavat varhaista tukea vaikeisiin tilanteisiin sekä ohjaavat lapsia ja nuoria tarvittaessa saamaan apua.
Osallistu joulukeräykseen jo tänään:
TAI
Osallistu joulukeräykseen tekstiviestillä ja lahjoita 10 euroa: Tekstaa MIELI numeroon 16499 (viestin hinta 10 €)
MIELI Suomen Mielenterveys ry:n keräyslupa: RA/2017/1140 voimassa 1.1.2018 - 31.12.2019 koko Suomen alueella Ahvenanmaata lukuun ottamatta
Lisätietoja joulukeräyksestä:
Jutta Kajander
viestinnän asiantuntija
jutta.kajander@mieli.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
MIELI Suomen Mielenterveys ry tekee työtä mielenterveyden edistämiseksi ja ongelmien ehkäisemiseksi. MIELI ry puolustaa kaikkien yhtäläistä oikeutta hyvään mielenterveyteen. Järjestö koordinoi valtakunnallisen kriisikeskusverkoston toimintaa sekä edistää lasten, nuorten, työikäisten ja ikääntyneiden mielenterveyttä ja mielen hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MIELI Suomen Mielenterveys ry
Itsemurhien ehkäisy tuottaa tulosta3.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Itsemurhakuolemat vähenevät Suomessa vuosittain. Kehitys osoittaa, että itsemurhia voidaan ehkäistä, kun apua on saatavilla ja ehkäisytyötä tehdään pitkäjänteisesti.
Förebyggande arbete minskar antalet självmord3.9.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Antalet dödsfall genom självmord i Finland ser ut att minska för varje år. Utvecklingen visar att självmord kan förebyggas när det finns hjälp att få och det förebyggande arbetet görs långsikigt.
Taloushuolet ja epävarmuus tulevaisuudesta kuormittavat yhä useampia MIELI ry:n kriisiavussa26.8.2026 00:00:00 EEST | Tiedote
Kesän aikana MIELI ry:n kriisiauttamiseen tuli yhä vakavampia yhteydenottoja. Tuoreen Kriisikeskusbarometrin mukaan kriisiapuun hakeutuvien ihmisten vointi on viimeisen vuoden aikana heikentynyt.
Ikääntyneiden elämänkokemus on alihyödynnetty voimavara6.8.2026 13:35:34 EEST | Tiedote
Ikääntyneiden selvitymiskyvykkyys voisi olla merkittävä tuki suomalaiselle yhteiskunnalle, mutta sitä hyödynnetään toistaiseksi liian vähän. MIELI ry nostaa ikääntyneiden mielen vahvuudet esiin valtakunnallisella kiertueella, joka alkaa elokuussa Rovaniemeltä.
De som söker hjälp har allt svårare situationer: MIELI rf lägger till fler som jourar under sommaren16.6.2026 03:00:00 EEST | Pressmeddelande
Behovet av hjälp har blivit allt allvarligare och också hotet om krig hörs nu i krissamtalen. MIELI rf påminner om att snabb krishjälp stärker känslan av trygghet hos dem som bor i Finland. Krischatten och kristelefonen är öppna genom hela sommaren.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

