MIELI ry:n uudeksi puheenjohtajaksi europarlamentaarikko Sirpa Pietikäinen

”Katson asioita perusoikeuksien, ihmisoikeuksien ja ihmisten huolenpitämisen näkökulmasta. Siksi MIELI ry istuu hyvin ajattelumaailmaani. Hyvä mielenterveys on ihmisen perusoikeuksia”, Pietikäinen sanoo ja kertoo ottavansa luottamustehtävän mielellään vastaan.
Europarlamentaarikkona Pietikäinen pitää tärkeänä, että mielenterveysasiat tulevat keskeiseksi osaksi terveyspolitiikkaa EU:ssa ja sitä kautta kaikissa jäsenmaissa. Pietikäisen mukaan kansallisten ohjelmien avulla voidaan lisätä ymmärrystä mielenterveydestä ja saada jäsenvaltioita sitoutumaan yhteisiin tavoitteisiin. Pietikäinen nostaa esille erityisesti koronan ja ilmastonmuutoksen vaikutukset mielenterveyteen.
”Korona on iskenyt laajasti ihmisten hyvinvointiin, emmekä yhteiskuntana ollut tarpeeksi valmistautunut tähän. Toivon, että voin osaltani edistää sitä, että ihmisten henkiset voimavarat riittävät tässä tilanteessa”, sanoo Pietikäinen.
Syksyn budjettiriihessä edessä on kysymys järjestöjen rahoituksesta – leikkausuhat liittyvät sekä koronakriisiin että Veikkauksen tuottojen pysyvään laskusuuntaan. Myös mielenterveysjärjestöissä kannetaan parhaillaan suurta huolta työn jatkuvuudesta.
”Kansantalouden kriisistä selviytymiseen eivät järjestöjen tukien leikkaukset auta – vaan niiden työ. Järjestöjen toimintaedellytysten ja työrauhan turvaamiseksi tarvitaan periaatepäätös, jossa niiden rahoitus vakiinnutetaan vähintään nykyiselle tasolle pitkälle tulevaisuuteen. Sosiaali- ja terveysalan järjestöjen koronatoimiin suunnattiin keväällä viiden miljoonan lisärahoitus. Sen sijaan, että nyt puhutaan tukien leikkauksista, tulisi syksylle harkita uutta lisärahoituserää esimerkiksi jakamatta jääneistä yritystuista”, ehdottaa Pietikäinen.
Pietikäinen katsoo, että kaikilla ihmisillä elämäntilanteet vaihtelevat ja siksi tarvitaan vahvaa kansalaisyhteiskuntaa, tukiverkkoa ja ymmärrystä mielenterveydestä.
”On tärkeää miettiä, mitä voisimme tehdä yleisen mielenterveyden ja hyvinvoinnin eteen. Me kaikki tarvitsemme hyvää mielen hoitoa. Ei ole olemassa lähtökohtaisesti vain heikkoja tai vahvoja ihmisiä”, pohtii Pietikäinen.
Väistyvä puheenjohtaja, järjestöä lähes vuosikymmenen luotsannut professori Pentti Arajärvi sanoi puheessaan liittokokouksessa: "Koronan taloudellisista ja inhimillisistä seurauksista on puhuttu koronan kolmantena aaltona: siitä johtuen mielenterveyden kentällä riittää tekemistä."
MIELI ry:n liittokokous valitsi Pietikäisen tehtävään kokouksessaan sunnuntaina 30.8.2020. Puheenjohtajan ja uuden liittohallituksen kausi kestää kolme vuotta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot
Toiminnanjohtaja Sari Aalto-Matturi, MIELI Suomen Mielenterveys ry
puh:+ 358 400 508 234, sari.aalto-matturi@mieli.fi
Puheenjohtaja Pietikäisen haastattelupyynnöt:
Sirpa Pietikäinen sirpa.pietikainen@europarl.europa.eu
tai avustaja Pirjo Mäljä, puh: +358 40 66 33 914, pirjo.malja@la.europarl.europa.eu
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
MIELI Suomen Mielenterveys ry tekee työtä mielenterveyden edistämiseksi ja ongelmien ehkäisemiseksi. MIELI ry puolustaa kaikkien yhtäläistä oikeutta hyvään mielenterveyteen. Järjestö koordinoi valtakunnallisen kriisikeskusverkoston toimintaa sekä edistää lasten, nuorten, työikäisten ja ikääntyneiden mielenterveyttä ja mielen hyvinvointia. MIELI ry:n toimintaa tuetaan Veikkauksen tuotoilla.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta MIELI Suomen Mielenterveys ry
MIELI rf: Politiken måste beakta beslutens inverkan på den psykiska hälsa8.10.2025 10:33:21 EEST | Tiedote
Det finns ofta strukturella faktorer bakom psykiska utmaningar, faktorer som individen har svårt att påverka. Därför är det viktigt att politiken systematiskt gör en bedömning av vilken inverkan besluten har på den psykiska hälsan. Världsdagen för psykisk hälsa som firas 10.10 är en viktig stund för att lyfta upp både de individuella och de strukturella dimensionerna av psykisk hälsa.
MIELI ry: Politiikassa pitää huomioida mielenterveysvaikutukset6.10.2025 09:50:31 EEST | Tiedote
Mielen haasteiden taustalla on usein rakenteellisia tekijöitä, joihin yksilönä on vaikea vaikuttaa. Siksi politiikassa pitäisi systemaattisesti arvioida päätösten mielenterveysvaikutukset. 10.10. vietettävä maailman mielenterveyspäivä on tärkeä hetki nostaa esiin mielenterveyden sekä yksilölliset että rakenteelliset ulottuvuudet.
Suicidpreventiva dagen 10.9. MIELI rf: Samtalshjälp kan förebygga självmord9.9.2025 11:44:46 EEST | Tiedote
Samtalen med självdestruktivt innehåll i MIELI rf:s Kristelefon och krischat har ökat klart i år. Samtalshjälp med låg tröskel är ett effektivt och fungerande sätt att förebygga självmord.
Itsemurhien ehkäisypäivä 10.9. MIELI ry: Keskusteluapu auttaa vähentämään itsemurhia4.9.2025 15:57:10 EEST | Tiedote
Itsetuhoisten yhteydenottojen määrä MIELI Kriisipuhelimessa ja -chatissa on noussut viime vuodesta merkittävästi. Matalan kynnyksen keskusteluapu on toimiva keino ehkäistä itsemurhia.
Mielenterveysjärjestöjen puheenjohtajat: Järjestöleikkaukset uhkaavat sote-järjestelmän toimivuutta26.8.2025 09:28:35 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysjärjestöihin kohdistuvat mittavat valtionavustusleikkaukset vaarantavat koko suomalaisen sote-järjestelmän kestävyyden. Kyse ei ole vain järjestöjen toimintaedellytyksistä, vaan koko yhteiskunnan hyvinvoinnista, osallisuudesta ja turvallisuudesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

