Aviador Kustannus

Mika Karttusen shakkioppaasta toinen painos

11.11.2022 15:07:19 EET | Aviador Kustannus | Tiedote

Jaa
Helmikuussa 2022 ilmestynyt Shakki, matti! – Joka kodin shakkiopas saavutti suuren suosion ja siitä on julkaistu nyt toinen painos.
Kansi: Matti Vuohelainen
Kansi: Matti Vuohelainen

Kaikkialle maailmaan levinneen ikivanhan lautapelin alkuperämaa on lähteestä riippuen joko Persia tai Intia. Suomessakin tätä ”vihreän sametin jalkapalloa” on pelattu satoja vuosia, ja viime vuosina suosio on entisestään kasvanut kaikissa ikä- ja yhteiskuntaluokissa.

Shakin seitsenkertainen suomenmestari Mika Karttunen on opettanut vuodesta 2011 lähtien erityisesti kouluikäisiä lapsia. Teoksessaan Shakki, matti! – Joka kodin shakkiopas hän opastaa kaikenikäiset pelistä kiinnostuneet tämän jalon pelin saloihin opettamalla siirrot ja säännöt sekä muut perusteet. Karttunen perehdyttää pelaajat myös yleisempiin avauksiin, tärkeimpiin loppupeleihin, hyökkäykseen, puolustukseen sekä kaikkein olennaisimpiin taktisiin ja strategisiin ideoihin. 

KARTTUNEN, MIKA : Shakki, matti! – Joka kodin shakkiopas
448 sivua
Sidottu, kovakantinen
ISBN 9789523810648
Ilmestymisaika: Helmikuu 2022

Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt

Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappalepyynnöt voi lähettää osoitteeseen tilaukset@aviador.fi. Haastattelupyynnöt sekä tiedustelut pressikuvista pyydämme esittämään Aviadorin tiedottaja Miksu Väkiparralle.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kansi: Matti Vuohelainen
Kansi: Matti Vuohelainen
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Aviador Kustannus
Suotie 15
05200 RAJAMÄKI

http://www.aviador.fi

Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus

Laulut soimaan ja ukulelet helisemään kansanlaulujen sävelin!18.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote

Arto Julkusen ja Markus Rantasen nuottikirja Suosituimmat kansanlaulut ukulelella on julkaistu Aviadorin kustantamana. Suomalaisen kansanmusiikin suuri innostus syntyi 1800-luvulla, vaikka suomi ei vielä ollut virallinen kieli eikä Suomi valtio. Vanhaa kulttuuria vaalittiin kansan keskuudessa. Sen keruuseen ensimmäiset ylioppilaat ja tutkijat riensivät innolla. Heidän tavoitteenaan oli ylvään ja arvokkaan runo- ja lauluperinteen löytäminen ja tunnetuksi tekeminen. Lauluja ja sävelmiä kerättiin, ja varhaiset kirjailijat ja runoilijat laativat niihin sopivia sanoja. Maamme ukuleleopetuksen uranuurtajat Markus Rantanen ja Arto Julkunen ovat käyneet läpi kauneimmat suomalaiset kansanlaulut ja sovittaneet ne ukulelella soitettaviksi. Kirja esittelee 47 tunnettua laulua melodioineen, sointuineen sekä sointumelodiasovituksineen. Tutut laulut helpottavat keskittymistä itse soittotaidon kehittämiseen. JULKUNEN, ARTO & RANTANEN, MARKUS : Suosituimmat kansanlaulut ukulelella 212 sivua ISBN 978952

Nyt saatavilla: Hannu Ignatiuksen tietokirja kokoaa yhteen kansan muistot Topi Sorsakoskesta15.9.2026 10:13:59 EEST | Tiedote

Hannu Ignatiuksen tietokirja On muisto vain... – Topi Sorsakoski on julkaistu Aviadorin kustantamana. Ähtäriläissyntyisen Pekka Tammilehdon eli suomalaisten paremmin tunteman Topi Sorsakosken kuolemasta tulee elokuussa 2026 kuluneeksi 15 vuotta. Kitaristina uransa aloittaneesta Tammilehdosta tuli 1980-luvun puolivälissä suomalaisten rakastama Topi Sorsakoski. Hän siirtyi 1990-luvun puolivälissä soolouralle. Hän esiintyi eri kokoonpanojen solistina ja nautti suurta suosiota tanssikansan keskuudessa. Hänen hieman resuinen kulkurityylinen olemuksensa, olavivirtamainen äänensä ja ystävällinen kansanmiehen luonteensa menivät suoraan suomalaisten sydämiin. Tamperelainen Hannu Ignatius (s. 1964) on koonnut suomalaisten muistot On muisto vain... – Topi Sorsakoski -kirjaksi. Aiemmin häneltä ovat ilmestyneet kohtaamisista Tapio Rautavaaran kanssa kertova Tapsa – koko kansan reissumies (2020) ja Olavi Virtaan liittyviä muistoja kokoava Muistojen Virta (2022). Kirjan julkkareita juhlistetaan Ähtär

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye