Mikael Crawford fortsätter skildra det östnyländska skärgårdsfolket: "Jag ville skriva en bok som lämpar sig för att läsas i hängmattan en solig dag"
27.5.2021 09:55:10 EEST | Schildts & Söderströms | Pressmeddelande

– Det här är en humoristisk ekologisk äventyrsroman eller en fjäderlätt skälmhistoria. Jag ville skriva en bok som lämpar sig för att läsas i hängmattan en solig dag, säger författaren Mikael Crawford.
Trots att romanen utspelar sig i den östnyländska skärgården kan alla läsare känna igen sig. Crawford anser att berättelsen lika bra kunde utspela sig i den åboländska eller österbottniska skärgården.
– När Drick bröder kommit ut fick jag läsarrespons: "Alla huvudkaraktärer i romanen lever och bor i skrivande stund i Närpes".
Crawford hävdar ändå att det är något speciellt med Östnyland.
– Det finns något rått, tvärt och omedelbart i östnylänningens förhållande till sin omvärld. Det är som om evolutionen hade hoppat över ett litet steg.
Det egna livet har varit research
Stigge, Styrman, Waldhoffer... även om karaktärerna i Den dansande ryssen är uppdiktade har de inspirerats av människor Crawford har mött i sitt "långa och besvärliga liv". Några år sedan deltog Crawford i ett nordiskt seminarium för debutanter.
– De andra författarna pratade en massa om hur de höll på att göra research för sin nästa roman. "Jag behöver inte göra research", sade jag, "jag var med då det hände. Jag känner de här människorna".
I Den dansande ryssen skildras en klassisk kamp mellan storkapitalet och den lilla människan. Crawford verkar finna glädje i att driva med utbölingar från huvudstaden.
– Så vitt jag vet har varken Vasa eller Åbo egenmäktigt annekterat en tredjedel av Sibbo? Så inte driver jag med oskyldiga.
Men ju starkare hembygdskärleken är, desto lättare är det att driva med folket där.
– Grundtanken är nog är att jag driver med precis alla, inte minst med östnylänningarna själva.
Den dansande ryssen har recensionsdatum torsdag 10.6.
Nyckelord
Kontakter
Jonas SundströmKommunikations- och marknadsföringschef
Glöm ovanstående titel, jag är en fixare.
Bilder
Länkar
Om
Schildts & Söderströms har verkat för den finlandssvenska litteraturen sedan 1891.
Följ Schildts & Söderströms
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Schildts & Söderströms
Taika Mannila öppnar dörrarna till ett rosa kärleksrehab i debutromanen Drömhotellet8.5.2026 10:04:37 EEST | Pressmeddelande
Efter ett decennium som multikonstnär, där hon utforskat teman som femininitet och sociala medietrender, romandebuterar nu Taika Mannila med Drömhotellet. Berättelsen är inspirerad av hennes egna erfarenheter av att romantisera hjärtesorg för att överleva, och skildrar ett glamoröst men mögligt kärleksrehab. Det är ett rått och drömskt kärleksbrev till alla som vuxit upp online, och till alla som varit deprimerade eller olyckligt förälskade.
Lars Huldén i nytt urval – dikter för vår tid5.5.2026 10:24:25 EEST | Pressmeddelande
Hundra år efter sin födelse återintroduceras en av våra mest älskade poeter. I maj utkommer Jag drömde att jag brottades med en blomma – Valda dikter, ett nytt urval av Lars Huldéns poesi. Samlingen samlar både välkända och mindre kända dikter ur ett av den finlandssvenska litteraturens mest omfattande och mångsidiga författarskap.
På min lilla ö – en sommar med rim4.5.2026 08:56:59 EEST | Pressmeddelande
Det är sommar och skolan har precis tagit slut. Elliot åker med sin syster och mamma ut till mosters ö. Elliots huvud är fullt av fantasier och rim om allt som kan hända där. Men storasyster verkar plötsligt kräva mer än ordlekar av tillvaron. Kanske en glass kan pigga upp henne?
Så tog maffian över fotbollsläktarna i Italien20.4.2026 10:42:47 EEST | Pressmeddelande
I boken Ultras – Hur maffian tog makten över läktarna skildrar maffiakännaren Anton Monti hur organiserad brottslighet har infiltrerat italienska supportergrupper och tagit kontroll över verksamheter kring fotbollen, allt från illegal biljettförsäljning till droghandel på läktarna. Allt började med pandemin.
Rekordår för Helsinki Literary Agency – Schildts & Söderströms blir ensam ägare13.4.2026 12:00:00 EEST | Pressmeddelande
Schildts & Söderströms blir ensam ägare av agenturen Helsinki Literary Agency genom företagsförvärv.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



