Ministeri Tytti Tuppurainen: Tasapainoinen aluerakenne vaatii vahvan pohjoisen keskuksen
1.11.2021 14:49:53 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Jotta maamme aluerakenne olisi tasapainoinen, maamme tarvitsee vahvan pohjoisen keskuksen eteläisen Suomen, pääkaupunkiseudun, vastavoimaksi. Pohjois-Pohjanmaan on oltava jatkossakin alue, jonne on hyvä muuttaa ja jäädä, jossa tuntuu turvalliselta perustaa perhe, kasvaa ja vanheta, luonnehti Tuppurainen puheenvuorossaan.
Tuppurainen nosti puheessaan esiin kolme asiaa, joissa hän näkee Pohjois-Pohjanmaan roolin tulevaisuudessa korostuva ja joissa alueen aktiivisuutta tarvitaan.
1. Pohjois-Pohjanmaasta on tehtävä hyvinvointitalouden lippulaiva.
- Vuonna 2019 veimme Suomen EU-puheenjohtajuuskaudella eteenpäin hyvinvointitalouden käsitettä, joka katsoo taloutta laajemmassa kulmassa ja tunnistaa taloudellisen menestyksen ja hyvinvoinnin kohtalonyhteyden. Tätä ajattelua tulisi entisestään juurruttaa myös Pohjois-Pohjanmaalle ja juuri nyt on oikea hetki varmistaa, että kuljemme kehityksen eturintamassa.
Tuppurainen muistuttaa, että sote-uudistuksen myötä valta ja vastuu siirtyvät alueille ja alkuvuodesta Suomessa käydään historian ensimmäiset aluevaalit, joissa valitut päättäjät ovat jatkossa keskeisessä roolissa tulevaisuuden hyvinvointipalvelujen kehittämisessä ja turvaamisessa. Myös alueellinen yhteistyö saa aivan uudenlaista painoarvoa. Muutos voi osaltaan avata myös ovia maakuntien tehtävien laajempaankin tarkasteluun.
2. Pohjois-Pohjanmaan asemaa pohjoisen vankkana veturina on lujitettava
- Jotta maamme aluerakenne olisi tasapainoinen, maamme tarvitsee vahvan pohjoisen keskuksen eteläisen Suomen, pääkaupunkiseudun, vastavoimaksi. Pohjois-Pohjanmaan on oltava jatkossakin alue, jonne on hyvä muuttaa ja jäädä, jossa tuntuu turvalliselta perustaa perhe, kasvaa ja vanheta.
Pohjois-Pohjanmaa on Pohjoisen Suomen koulutus- ja osaamiskeskittymä, jonka vankan perustan luovat yliopistomme ja ammattikorkeakoulumme. Osaamme tutkia ja innovoida, ja esimerkiksi Oulun seudulla panostetaan merkittävästi tutkimus- ja kehittämismenoihin.
3. Ilmastonmuutokseen on vastattava rohkeasti
Tässä murroksessa Pohjois-Pohjanmaa on valinnut olla rohkeasti osana ratkaisua, Tuppurainen kiittelee.
- Puhuessamme fossiilisten korvaamisesta, on Pohjois-Pohjanmaalla Suomessa ja koko Euroopassa tärkeä rooli. Suomen sisällä siirtymä esimerkiksi fossiilivapaan teräksen tuotantoon SSAB:n Raahen tehtaalla on tavoite, jota on syytä vauhdittaa. Toisaalta Pohjois-Pohjanmaalla tuotetaan 40 prosenttia Suomen tuulivoimasta ja TUULI-hanke tekee alueellamme tärkeää työtä tuulivoiman eteen. Oulun yliopista kuulimme juuri viime kuussa rohkaisevia uutisia siitä, kuinka yliopiston tutkimusryhmä kehittää hiilineutraalia vedyn tuotantoa ilman sähköä, valokatalyysillä auringon valon avulla. Onnistuessaan tämän teknologian kehittäminen olisi Nobelin arvoinen suoritus.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tytti TuppurainenEurooppa- ja omistajaohjausministeri
Puh:Yhteydenotot: erityisavustaja Emilia Tervonen, p. 050 552 0676Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Eveliina Heinäluoma: Hallitus seisoo tumput suorina työperäisen hyväksikäytön edessä14.10.2026 15:49:29 EEST | Tiedote
– Jälleen yksi tapaus, jossa paljastuu työntekijöiden hyväksikäyttöä, tällä kertaa Senaatti-kiinteistöjen työmaalla. On kestämätöntä, ettei hallitus ole vieläkään ryhtynyt toimenpiteisiin, toteaa SDP:n kansanedustaja Eveliina Heinäluoma ja peräänkuuluttaa hallitukselta toimia, joilla väärin toimineet yritykset saadaan paremmin vastuuseen.
SDP:n Helena Marttila: HUSissa perutaan jo leikkauksia laskujen pelossa – kriittinen raja tullut vastaan14.10.2026 15:32:22 EEST | Tiedote
HUSin sairaaloissa joudutaan jo tilanteisiin, joissa potilaat peruuttavat leikkauksia ja muita hoitoja, koska eivät pysty maksamaan jatkuvasti nousseita asiakasmaksuja (HS 14.10.). Samaan aikaan hallitus esittää asiakasmaksuihin jälleen uusia korotuksia ensi vuodelle. Kansanedustaja Helena Marttilan (sd.) mukaan kriittinen raja on ylitetty ja uudet korotukset tulee perua.
SDP:n Skinnari: Kuljetusalan kriisiin on ratkaisuja, jos on tahtoa – määräaikainen tuki käyttöön nopeasti14.10.2026 12:04:04 EEST | Tiedote
Kansanedustaja ja ex-ministeri Ville Skinnari (sd.) esittää, että hallitus ottaa nopeasti käyttöön kolmen kuukauden määräaikaisen kuljetuskustannustuen. Tuki kohdistettaisiin erityisesti pienille ja keskisuurille kuljetusyrityksille, joiden kannattavuus ja toiminnan jatkuvuus ovat uhattuina polttoaineiden hinnannousun vuoksi.
SDP:n Suhonen: Suomea jaetaan nyt kahtia – ja oikein virkapohjalta!14.10.2026 10:49:23 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Timo Suhonen ei sulata LVM:n virkakunnan ulostuloa maakuntalentojen lakkauttamiseksi. – Nyt on Suomen virallinen kahtiajako lausuttu sitten oikein virkamiesten suilla. Kädet on nostettu pystyyn ja keinoksi valittu maakuntalentojen lakkauttaminen. Eikö koko maan elinvoiman ja saavutettavuuden ylläpito olekaan enää arvo, josta pidetään kiinni, kysyy Suhonen.
SDP:n Riitta Kaarisalo: Tikkakosken lentokentän todellinen tarve on arvioitava ensin ja huomioitava vakavasti14.10.2026 10:40:06 EEST | Tiedote
Kansanedustaja Riitta Kaarisalo (sd) arvostelee liikenne- ja viestintäministeriön virkakunnan puheenvuoroa hätiköinnistä selvitysten ollen vielä kesken.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
