Ministeri Ville Skinnari: Lahti on nousemassa sähköisen liikenteen keskittymäksi
1.7.2021 16:35:14 EEST | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- Kempowerin tehdasinvestointi on erittäin kova voitto Lahdelle ja koko Suomelle. Se kertoo Kemppi Groupin omistajien ja johdon kyvystä nähdä uuden kasvun liiketoimintaa globaalisti ja myös siitä maailmanluokan osaamisesta ja kilpailukyvystä, jota meiltä löytyy. Lahden kaupungin, LUT-yliopiston, LAB-ammattikorkeakoulun ja lahtelaisten yritysten yhteistyö sähkö- ja liikennetekniikan eteen alkaa tuottaa tuloksia. Lahteen on nyt nousemassa se sähköautoklusteri, josta on viime aikoina puhuttu, Skinnari kommentoi virkamatkaltaan Yhdysvalloista.
Skinnarin mukaan liikenteen sähköistyminen raiteilla ja tienpäällä ovat se tulevaisuus, johon on nyt panostettava.
- Olen tällä hetkellä puhumassa suomalaisten yritysten puolesta Yhdysvalloissa ja olin viime viikolla Etelä-Koreassa. Sähköautoihin ja vihreään teknologiaan laitetaan täällä nyt satoja miljardeja. Suomi tunnetaan maailmalla korkean teknologian tuotteista, joten Kempowerin kaltaisten yritysten kannattaa lähteä nyt rohkeasti vientimarkkinoille. Kasvualoilla mennään kovaa vauhtia, Skinnari sanoo.
Huippuluokan pikalataustekniikkaa Lahdesta maailmalle.
Kempowerin lisäksi Lahti Energian osaomistama Virta Oy valloittaa maailmaa kovaa tahtia. Uusi yliopisto ja ammattikorkeakoulu sekä ammatillisesta koulutuksesta vastaava Salpaus ovat nyt tärkeitä kumppaneita kasvulle ja uusille työpaikoille.
- Lahti on poikkeuksellisen hyvissä asemissa sähköisen liikenteen tuotekehityksen ja yritystoiminnan kasvun kannalta. Lahdessa tehdyt pikalaturit tuovat jatkossa virtaa sähköautoihin ei ainoastaan Suomessa vaan ympäri maailman. Kun sähköautojen ja niiden oheistuotteiden tarjontaa tulee lisää, myös hinnat laskevat ja kuluttaja hyötyy, Skinnari arvioi.
Ministeri Skinnari vierailee 28.6.-2.7.2021 Washington DC:ssa ja New Yorkissa Yhdysvalloissa. Skinnari keskustelee vierailun aikana EU:n ja Yhdysvaltain kauppasuhteista Yhdysvaltain kauppaedustaja Katherine Tain kanssa sekä tapaa muita presidentti Joe Bidenin hallinnon edustajia, kongressin jäseniä ja kauppa-, teknologia- ja ilmastovaikuttajia. Skinnarin mukaan Suomella on Yhdysvalloissa merkittäviä mahdollisuuksia erityisesti tieto- ja viestintäteknologian sekä vihreän teknologian aloilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville SkinnariKehitysyhteistyö- ja ulkomaankauppaministeri
Yhteydenotot: erityisavustaja Tiina Vainio, p. 050 524 6559
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Krista Kiurun vappupuhe Porissa1.5.2026 17:22:54 EEST | Tiedote
Krista Kiuru puhui vappupäivänä Porissa.
SDP:n Lotta Hamarin vappupuhe Hämeenkyrössä1.5.2026 15:15:00 EEST | Tiedote
Lotta Hamari puhui vappupäivänä Hämeenkyrössä.
SDP:n Hanna Laine-Nousimaan vappupuhe1.5.2026 15:00:00 EEST | Tiedote
Laine-Nousimaa puhui torstaina 30.4. Sastamalassa ja perjantaina 1.5. Kangasalla sekä Mänttässä.
SDP:n Tarja Filatovin vappupuhe Hämeenlinnassa1.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Tarja Filatov puhui vappupäivänä Hämeenlinnassa.
SDP:n Paula Werningin vappupuhe1.5.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Werning puhui vappupäivänä Haminassa ja Kouvolassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
