Miten suomalaiset oppivat pyöräilemään? Vastaa kyselyyn!
20.2.2020 07:30:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Kysely on avoin kaikille 18 vuotta täyttäneille asuinpaikkaan ja polkupyörän käyttöön katsomatta, ja on vastattavissa internetissä suomeksi 1.3.2020 asti. Kyselyyn pääsee osoitteesta: www.jyu.fi/sport/fi/tutkimus/hankkeet/pyorailemaan-oppiminen
- Meitä kiinnostaa, missä iässä, millaisilla välineillä, millaisissa paikoissa ja keiden opettamana pyöräilyn taito on opittu. Tutkimme erityisesti sukupolvien välisiä eroja. Vanhemmille onkin kyselyssä myös lapsia koskevat kysymykset, kertoo tutkimuksesta vastaava apulaisprofessori Rita Cordovil Lissabonin yliopistosta.
Suomalaisille polkupyörällä ajaminen on taito, joka opitaan yleensä jo pienenä. Vuosikymmenten vaihtuessa opettelun olosuhteet ovat muuttuneet.
- Jos ennen vanhaan opeteltiin polkemaan isän pyörän vaakaputken alta, niin nykyinen potkupyöräilijöiden sukupolvi on välineiden suhteen aivan eri asemassa. Toisaalta arkiympäristöjen kaupungistuminen ja autoistuminen on vaikuttanut harjoittelun paikkoihin. Kiinnostavaa on myös nähdä, millainen on ollut vanhempien, sisarusten, pihakavereiden ja muiden henkilöiden rooli, sanoo liikuntatieteellisen tiedekunnan tutkijatohtori Elina Hasanen.
Tutkimus toteutetaan 10 maassa Euroopassa ja muualla maailmassa, joten vastausten pohjalta voidaan tehdä kansainvälistä vertailua. Lasten pyöräilyn edistäminen on osallistujamaille yhteinen tavoite.
- Pyöräily on arkiliikuntaa, jonka lisääminen on ajankohtainen haaste etenkin ilmastonmuutoksen ja väestön vähäisen liikunnan vuoksi. Tutkimuksen tuottama tieto lasten pyöräilyn alkutaipaleesta on tärkeää pyöräilykasvatuksen ja pyöräilyn olosuhteiden kehittämiseksi, Hasanen toteaa.
Cordovil kutsuu kaikkia vastaamaan kyselyyn.
- Vastaaminen vie vain noin 5–10 minuuttia, ja olemme kiitollisia jokaisesta vastauksesta, hän sanoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tutkijatohtori Elina Hasanen, 040 626 2184, elina.hasanen@jyu.fi
Liikuntatieteellinen tiedekunta: www.jyu.fi/sport
Twitter: jyu.fi/sport Facebook: @jyusport
Martta Walkertiedottaja
Puh:+358 40 8054717martta.a.walker@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Uusi professori Juha Ahtiainen tutkii, voidaanko voimaharjoittelun yksilöllisiä vasteita ennustaa18.8.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Juha Ahtiaisen tutkimus selvittää, kuinka eri ihmiset voivat hyödyntää voimaharjoittelua mahdollisimman tehokkaasti suorituskyvyn, terveyden ja toimintakyvyn kehittämiseen. Tutkimus palvelee samanaikaisesti huippu-urheilijoita, kuntoliikkujia, kuntoutujia ja ikääntyvää väestöä.
Väitös: Unelma lännestä on vahvempi kuin siirtolaisuuden riskit17.8.2026 12:05:00 EEST | Tiedote
Euroopassa käydään kiivasta keskustelua siitä, miten muuttoliikettä tulisi hallita. Jyväskylän yliopiston tuore väitöstutkimus osoittaa, miksi tieto siitä, että siirtolaisuus voi olla vaikeaa, riskialtista ja epävarmaa, ei välttämättä vähennä ihmisten halua lähteä kotimaastaan.
Jyväskylän yliopisto paransi sijoitustaan arvostetussa Shanghain yliopistovertailussa 202617.8.2026 09:32:18 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto oli jälleen mukana ns. Shanghain listan yliopistovertailussa (Academic Ranking of World Universities ARWU), jossa se arvioitiin sijalle 617 maailmassa. Sijoitus parani viime vuodesta (729. sija) merkittävästi. Suomalaisista yliopistoista Jyväskylän sijoitus oli 7.
Anne Lehto Jyväskylän yliopiston Avoimen tiedon keskuksen uudeksi johtajaksi14.8.2026 08:05:00 EEST | Tiedote
Anne Lehto on nimitetty rehtori Jari Ojalan päätöksellä Jyväskylän yliopiston Avoimen tiedon keskuksen uudeksi johtajaksi. Lehto aloitti tehtävässä 10.8.2026.
Kvanttilaskentahanke toi Jyväskylään lähes 800 000 euron rahoituksen – tarkoituksena tutkia miten kvanttitietokoneiden häiriöitä voidaan vähentää12.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt 8 miljoonan euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja VTT:n yhteiselle UnloQ-hankkeelle. Jyväskylän yliopiston osuus rahoituksesta on 784 000 euroa. Hankkeessa kehitetään ratkaisuja kvanttitietokoneiden häiriöiden vähentämiseen sekä kvanttilaskennan hyödyntämiseen käytännön sovelluksissa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
