MP 21 verkossa siirtyy maaliskuun loppuun

MP 21 verkossa -tapahtuma siirrettiin maaliskuulle, jotta kävijöille pystytään tuomaan nähtäville varmasti uutta kalustoa. Moottoripyörien uutuusmalleja on erittäin vaikea saada Suomeen vielä helmikuussa.
”Haluamme esitellä mahdollisimman kattavasti kaikkien moottoripyörämerkkien uutuusmallit MP 21 verkossa -tapahtumassa. Toivomme, että se onnistuu jo maaliskuun lopussa”, kertoo Niko Kantola Messukeskuksesta. ”Nyt on haasteellisinta moottoripyörien rahtikuljetusten järjestäminen Suomeen. Rahtiliikenne on jumiutunut ja lähetyskonttien saatavuus on huono. Myös moottoripyörävalmistajien aikataulut uusien mallien tuotannoille ovat olleet poikkeukselliset.”
MP 21 verkossa -tapahtuman lisäksi tänä vuonna järjestetään Moottoripyörien koeajopäivät 25. – 28.5.2021 Helsingissä, Tampereella, Turussa ja Jyväskylässä. Prätkällä töihin -päivä on 4.6.2021. ”Nämä kolme moottoripyöräilyyn liittyvää tapahtumaa tuovat hyvin esille moottoripyöräilyä ja uusia moottoripyörämalleja. Uskomme moottoripyöräilyn kiinnostavan entistä enemmän nyt keväällä, kun kotimaan matkailun suosiokin varmasti jatkaa kasvuaan”, uskoo Teknisen Kaupan Liiton Moottoripyöräjaoston puheenjohtaja Mikko Summa. ”Tänä keväänä on oikea aika hankkia moottoripyörä. Se sopii erinomaisesti kotimaan matkailuun ja vapaa-ajan viettoon juuri nyt.”
MP 21 verkossa ensimmäistä kertaa
MP 21 verkossa -tapahtuma kokoaa motoristit, moottoripyörät ja moottoripyöräilyn varusteet perjantaista lauantaihin 26. – 27.3.2021 verkkoon. Tarjolla on uutuuspyörien esittelyjä ja ohjelmaa, kuten muun muassa Petrol Circus Custom Bike Show’n pyörät ja Miss MP:n valinta, mopojen tuunausta ja vinkkejä motoristeille.
Ohjelmaa lähetetään livenä Messukeskuksesta ja tallenteita voi seurata vielä tapahtuman jälkeenkin kahden viikon ajan. Moottoripyöristä ja moottoripyöräilyvarusteista ja -tarvikkeista voi kysellä ja niitä voi ostaa chat-palvelun kautta yrityksiltä. Tapahtumapäivinä voi hyödyntää myös huikeita tarjouksia.
Osallistuminen verkkotapahtumaan on kävijöille veloituksetonta.
Jo ennen tapahtumapäiviä julkaistaan verkkosivuilla Miss MP -kisan finalistit. Perjantaina 26.3. osastot ovat avoinna ja ohjelmaa tarjolla klo 10-20. Lauantaina 27.3. tapahtuma on avoinna klo 10-20. Kahden viimeisen tunnin aikana julkaistaan Petrol Circus Custom Bike Show’n voittajat ja Miss MP 2021.
MP 21 verkossa -tapahtuman järjestää Messukeskus Teknisen Kaupan Liiton Moottoripyöräjaoston toimeksiannosta.
Lisätietoja: tiedottaja Teija Armanto, puh. 050 376 0804, teija.armanto@messukeskus.com
Niko Kantola, puh. 0400 747 542, niko.kantola@messukeskus.com
Teknisen Kaupan Liitto, Moottoripyöräjaoston pj Mikko Summa, puh. 040 1421 993, mikko.summa@harley-davidson.com
#mpmessut
www.mpmessut.fi
Kuvia MP-messuilta: http://mediabank.messukeskus.com
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Helsingin Messukeskus on Suomen elämyksellisin tapahtumakortteli ja vaikuttavin kohtaamismedia. Suomen suurin tapahtumajärjestäjä tuottaa laadukkaita tapahtumia sekä vuokraa tilojaan ja palvelujaan erilaisten tapahtumien areenaksi. Messukeskuksen itse tuottamia tapahtumia ovat mm. Habitare, Helsingin Kirjamessut, Educa, FinnBuild, Matkamessut ja Vene Båt. Vierastapahtumina Messukeskuksen tiloissa järjestetään mm. Slush, Nordic Business Forum, Assembly, Kennelliiton Koiramessut sekä lukuisia kansainvälisiä kongresseja ja yritystapahtumia vuosittain.
Tilat käsittävät 7 hallia, 40 muuntuvaa kokoustilaa, 21 ravintolaa ja oman tapahtumahotellin. Messukeskus toi vuonna 2024 pääkaupunkiseudulle 245 miljoonan euron tulovirran ja toiminnan työllisyysvaikutus oli 3335 henkilötyövuotta. Omistajayritys Suomen Messut perustettiin vuonna 1919. | Messukeskus. The realsocial media. www.messukeskus.com @messukeskus
Helsinki Expo and Convention Centre (brand name Messukeskus) hosts Finland’s most inspiring events and exciting encounters. As Finland’s premier experience provider, we organise high-quality events and rent out our facilities for a wide variety of occasions. Events produced by Messukeskus include, among others, Habitare, the Helsinki Book Fair, Educa, Finnbuild, Matka Travel Fair, and Helsinki International Boat Show. Messukeskus also hosts guest events such as Slush, Nordic Business Forum, Assembly, International Dog Fair, as well as many international congresses and business events every year.
Our premises include 7 halls, 40 convertible meeting rooms, 21 restaurants, and our own hotel. The events held at the Helsinki Exhibition and Convention Centre last year brought in a revenue stream of 245 million euros to the Helsinki metropolitan area and created the equivalent of 3,335 full-time jobs. The Finnish Fair Corporation was founded in 1919. | Messukeskus. The real social media | www.messukeskus.com @messukeskus
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Messukeskus
Kirja-alan edistämispalkinto 2025 kulttuurimedia Piirille23.10.2025 00:01:00 EEST | Tiedote
Suomen Messusäätiön rahoittaman 15 000 euron Kirja-alan edistämispalkinnon saa kulttuurimedia Piiri, joka tekee kunnianhimoista ja journalistisesti erittäin hyvää sisältöä, tarjoaa avoimesti kaikille suunnattua kirjallisuussisälöä ja mahdollisuuden osallistua yhteisöllisiin lukutilaisuuksiin. Piiri on tavoittanut nopeasti erityisesti nuoret aikuiset ja lisännyt keskustelua kirjallisuudesta laajasti. Palkinto jaetaan Helsingin Kirjamessuilla 23.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa.
Helsingin Kirjamessut nostaa esille sivistyksen voiman - messuilla esiintyvät myös kaikki presidentit22.10.2025 13:04:16 EEST | Tiedote
Tällä viikolla järjestetään Helsingin Kirjamessut 25. kerran torstaista sunnuntaihin 23. – 26.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa. Tapahtuman teemana on Sivistys ja ilo, jota kirjamessut haluaa välittää kaikille kirjallisuuden ystäville. ”Juhlavuonna haluamme puhua siitä, mitä paras kirjallisuus meille antaa: sivistyksen voimasta ja lukemisen ilosta. Näitä molempia tämä aika kaipaa kipeästi”, toteaa ohjelmajohtaja Ville Blåfield.
Viini & Ruoka 2025 yhdistää ruoan, viinin ja kirjallisuuden elämykseksi21.10.2025 08:06:22 EEST | Tiedote
Suomen suurin ruoka- ja viinitapahtuma Viini & Ruoka järjestetään jälleen 23.–26.10.2025 Helsingin Messukeskuksessa samanaikaisesti Helsingin Kirjamessujen kanssa. Tapahtuma esittelee yli tuhat viiniä, herkullisia ruoka-annoksia huippuravintoloilta, inspiroivia ohjelmasisältöjä sekä uusia elämyksiä. Mukana on ennätykselliset 150 osastoa, huippukokit, tastingit ja uusi Syö & voi hyvin -alue.
Kaverikorneri tuo lämpimiä kohtaamisia Helsingin Kirjamessuille20.10.2025 11:50:02 EEST | Tiedote
Helsingin Kirjamessuilla messukävijät voivat torstaista lauantaihin 23.–25.10. pysähtyä hetkeksi hengähtämään ja kohtaamaan toisiaan HelsinkiMission Kaverikornerissa (osasto 6p55). Kaverikorneri on avoin olohuone kaikille – paikka, jossa voi juoda kupin kahvia, jutella vapaaehtoisten kanssa tai vain levähtää messuhulinan keskellä.
I love me rikkoi ennätyksiä lähes 67 000 kävijällä - kohtaamiset mukana tekemässä brändeistä ilmiöitä19.10.2025 19:14:42 EEST | Tiedote
Ilmiöksi kohonnut I love me -messut rikkoi jälleen ennätyksiä ja toi viikonloppuna lähes 67 000 kävijää Helsingin Messukeskukseen. Pohjois-Euroopan suurimmassa hyvän olon tapahtumassa tutustuttiin kauneuden, muodin, hyvinvoinnin ja terveyden tuoreimpiin ilmiöihin ja trendeihin, tehtiin ostoksia ja iloittiin kohtaamisista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme