Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Töitä Suomesta Oy jakavat tietoa kausityöntekijöiden oikeuksista

16.6.2021 09:15:35 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Jaa
EU-maiden eri toimijat ja Euroopan työviranomainen, European Labour Authority (ELA), kampanjoivat kausityöntekijöiden oikeuksien puolesta. Kampanja kestää kesäkuun puolivälistä lokakuun 2021 loppuun asti. Kampanjan teemat eivät mene pois muodista, ne kuuluvat jokaiseen työpäivään.

Tavoitteena on lisätä työntekijöiden tietoisuutta heidän oikeuksistaan ja velvollisuuksistaan sekä saatavilla olevista neuvonta- ja ohjauspalveluista. Kampanjalla tuetaan myös työnantajia täyttämään velvollisuutensa havainnollistamalla, mitä etua lainsäädännöstä ja reilusta työstä on. ELA koordinoi kampanjaa ja sitä toteutetaan kansallisesti eri maissa.

Kampanjan kohderyhmänä ovat kausityöntekijät, työnhakijat ja alkutuotannon työnantajat sekä poliitikot, virkamiehet ja eurooppalaiset sekä kansalliset sidosryhmät. 

Kausityön pitää olla reilua - työn reiluus ei ole kausiluonteista  

Kampanjan keskeiset viestit:

  • Kausityöntekijöillä on oikeus tasavertaisiin työolosuhteisiin, samoihin työntekijöiden oikeuksiin kuin paikallisilla työntekijöillä.
  • Kausityöntekijät saavat tarvittaessa apua ja neuvontaa kääntymällä eri palveluiden, hallinnon ja verkostojen puoleen.
  • Kausityöntekijöitä työllistävät työnantajat hyötyvät työntekijöiden tasavertaisuudesta ja  saatavuudesta.

”Haluamme varmistaa monipuolisen työvoiman saatavuuden suomalaisella maaseudulla, ja nostaa esiin hyvää työnantajuutta ja kestävää ”kausityön kaarta” aina työnhausta tilalle ja kotiinpaluuseen asti”, kertoo projektipäällikkö Kati Kuula MTK:sta / Töitä Suomesta Oy:stä.

”Olemme koonneet Töitä Suomesta Oy:n sivuille tietopaketin maaseudun kausitöistä. Työnantajille tarjoamme työkaluja ja opastusta esimerkiksi rekrytoinnissa, maahantuloasioissa ja perehdyttämisessä. Työntekijöille eri maista annamme tietoa avoimista kausityöpaikoista, kausitöihin valmistautumisesta ja Suomessa työskentelystä.”

Lisäksi käytännön neuvoja ja tukea saa MTK:n ja Töitä Suomesta Oy:n kausityövoimahankkeen neuvojilta, kotisivuilta ja somekanavista.

Suomessa ELAn kampanjaan osallistuvat työ- ja elinkeinoministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, aluehallintovirasto AVI, Maahanmuuttovirasto, Kansaneläkelaitos (Kela), TE-hallinto, MTK, Maaseudun Työnantajaliitto sekä Hedelmän ja Marjanviljelijän liitto.

Lue lisää: https://www.töitäsuomesta.fi/mykausi/  #Rights4AllSeasons 

Lisätiedot: Kati Kuula, projektipäällikkö, kati.kuula@mtk.fi, 045 112 9173

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Viranomaiset johtavat ASF-torjuntaa, määräykset otettava vakavasti30.7.2026 19:22:42 EEST | Tiedote

Ruokavirasto totesi tänään afrikkalaisen sikaruton (ASF) Virolahdelta löydetyissä kuolleissa luonnonvaraisissa villisianporsaissa. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun tauti todetaan Suomessa. Ruokavirasto on perustanut löytöpaikan ympärille tartuntavyöhykkeen, jolle asetetut rajoitukset tulivat voimaan välittömästi. On erittäin tärkeää pysäyttää taudin leviäminen ja estää sen pääsy tuotantosikaloihin. MTK kehottaa tuottajia, metsästäjiä ja kaikkia maaseudulla liikkuvia noudattamaan tarkasti viranomaisten ohjeita ja määräyksiä. Afrikkalainen sikarutto ei tartu ihmiseen. MTK muistuttaa, että kotimainen sianliha on kuluttajalle turvallista.

Kotieläin- ja proteiinikasvituotanto nähdään merkittävänä osana Euroopan ruokaturvaa ja maatalouden tulevaisuutta EU-komission julkaisemassa kotieläinstrategiassa ja proteiinisuunnitelmassa8.7.2026 13:07:13 EEST | Tiedote

Euroopan komissio julkaisi 7. heinäkuuta EU:n kotieläinstrategian ja proteiinisuunnitelman, jotka ovat jatkoa komission viime vuonna julkaisemalle maatalous- ja elintarvikevisiolle. Kotieläinstrategian keskiössä on resilienssin, kilpailukyvyn ja kestävyyden kehittäminen. Lisäksi strategia tunnistaa eurooppalaisen kotieläintuotannon ainutlaatuisuuden ja merkityksen maaseutualueiden elinvoimaan. Kotieläinsektori on EU:n kilpailukyvyn ja omavaraisuuden kannalta strategisesti tärkeä, sillä 40 % alan lisäarvon tuotosta on kotieläinsektorilta.

MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Satonäkymät jäävät keskimääräistä heikommiksi – kannattavuushaasteet näkyvät yhä vahvemmin viljelijöiden päätöksissä6.7.2026 11:07:39 EEST | Tiedote

MTK:n ja SLC:n kesäkuussa 2026 toteuttaman Kasvukausikyselyn perusteella satonäkymät arvioidaan tavanomaista heikommiksi useimmilla tuotantoaloilla. Erityisesti syysviljojen satonäkymät ovat heikentyneet. Samalla maatalouden kannattavuushaasteet näkyvät yhä selvemmin viljelypäätöksissä ja tuotantopanosten käytössä. Taloudellinen epävarmuus varjostaa näkymiä, ja monilla tiloilla huoli kannattavuudesta vaikuttaa yhä enemmän tuotannon tulevaisuutta koskeviin ratkaisuihin.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye