Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK ja Töitä Suomesta Oy jakavat tietoa kausityöntekijöiden oikeuksista

16.6.2021 09:15:35 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Jaa
EU-maiden eri toimijat ja Euroopan työviranomainen, European Labour Authority (ELA), kampanjoivat kausityöntekijöiden oikeuksien puolesta. Kampanja kestää kesäkuun puolivälistä lokakuun 2021 loppuun asti. Kampanjan teemat eivät mene pois muodista, ne kuuluvat jokaiseen työpäivään.

Tavoitteena on lisätä työntekijöiden tietoisuutta heidän oikeuksistaan ja velvollisuuksistaan sekä saatavilla olevista neuvonta- ja ohjauspalveluista. Kampanjalla tuetaan myös työnantajia täyttämään velvollisuutensa havainnollistamalla, mitä etua lainsäädännöstä ja reilusta työstä on. ELA koordinoi kampanjaa ja sitä toteutetaan kansallisesti eri maissa.

Kampanjan kohderyhmänä ovat kausityöntekijät, työnhakijat ja alkutuotannon työnantajat sekä poliitikot, virkamiehet ja eurooppalaiset sekä kansalliset sidosryhmät. 

Kausityön pitää olla reilua - työn reiluus ei ole kausiluonteista  

Kampanjan keskeiset viestit:

  • Kausityöntekijöillä on oikeus tasavertaisiin työolosuhteisiin, samoihin työntekijöiden oikeuksiin kuin paikallisilla työntekijöillä.
  • Kausityöntekijät saavat tarvittaessa apua ja neuvontaa kääntymällä eri palveluiden, hallinnon ja verkostojen puoleen.
  • Kausityöntekijöitä työllistävät työnantajat hyötyvät työntekijöiden tasavertaisuudesta ja  saatavuudesta.

”Haluamme varmistaa monipuolisen työvoiman saatavuuden suomalaisella maaseudulla, ja nostaa esiin hyvää työnantajuutta ja kestävää ”kausityön kaarta” aina työnhausta tilalle ja kotiinpaluuseen asti”, kertoo projektipäällikkö Kati Kuula MTK:sta / Töitä Suomesta Oy:stä.

”Olemme koonneet Töitä Suomesta Oy:n sivuille tietopaketin maaseudun kausitöistä. Työnantajille tarjoamme työkaluja ja opastusta esimerkiksi rekrytoinnissa, maahantuloasioissa ja perehdyttämisessä. Työntekijöille eri maista annamme tietoa avoimista kausityöpaikoista, kausitöihin valmistautumisesta ja Suomessa työskentelystä.”

Lisäksi käytännön neuvoja ja tukea saa MTK:n ja Töitä Suomesta Oy:n kausityövoimahankkeen neuvojilta, kotisivuilta ja somekanavista.

Suomessa ELAn kampanjaan osallistuvat työ- ja elinkeinoministeriö, sosiaali- ja terveysministeriö, maa- ja metsätalousministeriö, aluehallintovirasto AVI, Maahanmuuttovirasto, Kansaneläkelaitos (Kela), TE-hallinto, MTK, Maaseudun Työnantajaliitto sekä Hedelmän ja Marjanviljelijän liitto.

Lue lisää: https://www.töitäsuomesta.fi/mykausi/  #Rights4AllSeasons 

Lisätiedot: Kati Kuula, projektipäällikkö, kati.kuula@mtk.fi, 045 112 9173

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n ja SLC:n Kasvukausikysely: Satonäkymät jäävät keskimääräistä heikommiksi – kannattavuushaasteet näkyvät yhä vahvemmin viljelijöiden päätöksissä6.7.2026 11:07:39 EEST | Tiedote

MTK:n ja SLC:n kesäkuussa 2026 toteuttaman Kasvukausikyselyn perusteella satonäkymät arvioidaan tavanomaista heikommiksi useimmilla tuotantoaloilla. Erityisesti syysviljojen satonäkymät ovat heikentyneet. Samalla maatalouden kannattavuushaasteet näkyvät yhä selvemmin viljelypäätöksissä ja tuotantopanosten käytössä. Taloudellinen epävarmuus varjostaa näkymiä, ja monilla tiloilla huoli kannattavuudesta vaikuttaa yhä enemmän tuotannon tulevaisuutta koskeviin ratkaisuihin.

Kansallinen ennallistamissuunnitelma - yksi tämän vaalikauden suurimmista päätöksistä3.7.2026 11:59:05 EEST | Blogi

Suomen kansallinen ennallistamissuunnitelma on lausunnoilla. Sen vaikutukset ulottuvat metsiin, soihin, maatalouteen, biotalouteen, investointeihin, huoltovarmuuteen ja alueiden elinvoimaan vuosikymmeniksi eteenpäin. Kyse ei ole vain luonnonsuojelusta, vaan taloudellisilta ja yhteiskunnallisilta vaikutuksiltaan yhdestä tämän vuosikymmenen merkittävimmistä politiikkakokonaisuuksista.

Jokaisenoikeudet mahdollistavat marjastuksen – muista pelisäännöt metsässä30.6.2026 10:19:46 EEST | Tiedote

Luonnonmarjojen satokausi käynnistyy ja vuoden 2026 marjasato kypsyy ympäri Suomea. Mustikoiden odotetaan kypsyvän poimintakelpoisiksi heinäkuun alussa. Satokauden odotetut mustikat, puolukat ja muut metsämarjat tarjoavat poimittavaa eri puolilla Suomea. Jokaisenoikeuksiin kuuluva marjastus tarjoaa kaikille mahdollisuuden liikkua metsässä ja kerätä luonnonmarjoja ilman maanomistajan lupaa. MTK:n ruokamarkkina-asiantuntija Heidi Siivonen kertoo vinkit luonnonmarjakauteen.

Uusiutuvan energian siirron tuotot valuvat alueiden ulkopuolelle – yksinkertainen malli auttaisi aluetalouksia25.6.2026 13:21:52 EEST | Tiedote

Vihreän energian investoinneista on viime vuosina uutisoitu myönteisesti erityisesti niiden alueellisten talousvaikutusten näkökulmasta. Kehityksen kääntöpuolena ovat kuitenkin kasvavat lunastusmenettelyt, joissa maanomistajat kantavat hankkeiden haittoja ilman mahdollisuutta hyötyä niiden tuotoista. Vaikka investoinnit ovat mittavia, alueille jäävät usein pysyvät maisema-, kierto- ja tuotantohaitat, MTK muistuttaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye