MTK vaatii nuorisoseteliä – seteliä tarvitsevat nuoret, yritykset ja yhteiskunta
26.1.2021 10:00:42 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Helsingin Yliopisto kertoi eilen uutisissa opiskelijoiden voimavarojen ehtymisestä. Samaan aikaan pitkittyvä koronaepidemia pakottaa yrityksiä miettimään mahdollisuuksiaan tarjota kesätöitä. MTK vetoaa työministeri Haataiseen ja maan hallitukseen nuorisosetelin käyttöönottamiseksi. Se olisi helposti johdettavissa nykyisestä palkkatukimallista.
- Nuorisosetelillä avattaisiin nuorille mahdollisuuksia tulevaisuuden kannalta välttämättömiin työkokemuksiin. Olemme myös huolissamme, mitä nuorille tapahtuu, jos etäopiskeluvuoden jälkeen kesällä työpaikkojen ovet eivät aukea tai rahat loppuvat töiden puuttuessa, kertoo Mäki-Hakola.
Käytännössä MTK:n esittämä nuorisoseteli toimisi siten, että seteli korvaa työnantajalle osan nuoren työntekijän palkkauskustannuksista ja näin pienentää työllistämisen kynnystä. Mallina käytettäisiin palkkatukea sillä erotuksella, että edellytyksenä on nuoren työllistäminen määräajaksi. Työllistymistä edeltävää työttömyysjaksoa ei edellytetä, vaan työllistyminen onnistuu esimerkiksi opiskelijan tai kotiutuvan varusmiehen kesätyönä.
Maaseudulta on mahdollisuuksia löytää suuri määrä kesätyöpaikkoja. Maatalouden kausitöissä on vuosittain jopa 20 000 pääosin ulkomaista työntekijää. Lisäksi nuorille sopivaa työtä löytyisi esimerkiksi metsätaloudesta ja maaseutumatkailusta.
- Viime vuonna kausitöissä työskenteli poikkeuksellisen paljon suomalaisia työntekijöitä. Tätä kehitystä kannattaa edistää kaikin mahdollisin keinoin. Nuorisoseteli mahdollistaisi kesätyöpaikkojen tarjoamisen laajemmin ja pienentäisi kannattavuusongelmissa painivien yritysten työllistämisriskiä, toteaa Mäki-Hakola.
MTK muistuttaa, että koronakriisin nuorille aiheuttamilla henkisillä ja taloudellisilla vaikeuksilla voi olla pitkäkestoisia haittavaikutuksia, joiden estämiseksi yhteiskunnan ja myös yritysten on tehtävä kaikkensa. MTK lupasi yrityskylän #tulevaisuuslupaus-kampanjassa auttaa nuoria polulla työpaikkoihin www.töitäsuomesta.fi kautta. Lisäksi MTK on mukana Vastuullinen kesäduuni -kampanjassa, joka tarjoaa työpaikkoja nuorille tulevana kesänä. Tämä ei kuitenkaan riitä.
Lisätietoja:
Marko Mäki-Hakola, elinkeinojohtaja, MTK, 0405026810
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK vaatii ruokaketjulta neuvotteluja: poikkeuksellinen kustannusnousu on huomioitava sopimuksissa23.10.2026 11:21:11 EEST | Tiedote
Maatalouden tuotantokustannukset ovat nousseet voimakkaasti ja nopeasti. MTK vaatii elintarvikeketjun yrityksiä avaamaan sopimusneuvottelut, kun viljelijät tai muut heikommassa neuvotteluasemassa olevat tavarantoimittajat sitä pyytävät. Kesäkuussa voimaan tulleen elintarvikemarkkinalain 3 a pykälän neuvottelumekanismin on MTK:n mukaan toimittava käytännössä ja johdettava aitoihin neuvotteluihin.
Suuri poliittinen metsäkeskustelu tänään kello 9:00 alkaen – suora lähetys Metsäpäiviltä23.10.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Mihin suuntaan Suomen metsäpolitiikkaa viedään seuraavalla vaalikaudella? MTK ja Suomen Metsäyhdistys kokoavat kahdeksan puolueen edustajat Suureen poliittiseen metsäkeskusteluun Metsäpäivillä perjantaina 23. lokakuuta kello 9:00 alkaen. Keskustelu on seurattavissa suorana MTK:n YouTube-kanavalla.
Kurpitsa on paljon muutakin kuin halloween-koriste – kotimainen sato yllättää monipuolisuudellaan22.10.2026 14:29:29 EEST | Tiedote
Kotimaisten kurpitsojen sesonki on parhaimmillaan juuri ennen halloweenia ja pyhäinpäivää, joita vietetään tänä vuonna samana päivänä lauantaina 31.10. Suomessa kurpitsaa viljellään noin 40 hehtaarilla, ja viljelyala on pysynyt viime vuosina melko vakaana. Syksyn värikäs sesonkiherkku tunnetaan halloween-koristeena ja pikkelssinä, mutta se taipuu myös keittoihin, pastoihin ja leivonnaisiin.
Mediakutsu: MTK:n metsävaltuuskunnan kokous 28.10.202622.10.2026 13:20:27 EEST | Kutsu
MTK:n metsävaltuuskunnan varsinainen kokous järjestetään keskiviikkona 28.10.2026 Espoon Hanasaaressa kello 9.00 alkaen . Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
KUTSU: Miten lihantuottaja saa paremman hinnan? – MTK:n lihaseminaari 17.11. hakee oppia Ruotsista ja Unkarista22.10.2026 11:32:01 EEST | Kutsu
Miten suomalaisen lihantuotannon kannattavuutta voidaan parantaa? Miten markkinoiden toiminta ja kotimaisen lihan markkinointi vaikuttavat tuottajan saamaan hintaan? Entä millaisia vaikutuksia EU:n tulevilla päätöksillä on suomalaisen kotieläintuotannon tulevaisuuteen?
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
