Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:lta vahva tuki parlamentaarisen maataloustyöryhmän suosituksille

Jaa
MTK kiittää eduskunnan parlamentaarista maatalouden tulos- ja kehitysnäkymien arviointiryhmää alan keskeisten ongelmien tunnistamisesta sekä esityksistä niiden korjaamiseksi. Arviointiryhmä julkisti loppuraporttinsa keskiviikkona. ”On arvokasta, että kaikissa eduskuntapuolueissa nähdään politiikan ja ruokamarkkinoiden muutostarpeet. Raportti antaa vahvan perustan tulevan hallituksen maatalouspolitiikalle”, MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila sanoo.

Arviointiryhmä nostaa raportissaan tärkeimmiksi kolme tavoitetta. Ryhmän mukaan elintarvikeketjun toimintaedellytyksiä ja ruuantuottajien asemaa elintarvikeketjussa tulee parantaa. Myös ruuan huoltovarmuus ja alkutuotannon pitkän aikavälin toimintaedellytykset tulee päätöksenteolla varmistaa. MTK antaa näille tavoitteille vahvan tukensa.

  • Raportti sisältää selvän analyysin siitä, ettei ruokamarkkinoiden toiminta ole kunnossa. Tulevalta hallitukselta vaaditaan tähän korjaussarja, Juha Marttila painottaa.

MTK pitää tärkeänä, että arviointiryhmä nostaa elintarvikeviennin ja sen edistämisen keskeiseksi politiikkatavoitteeksi. Viime vuonna Suomen ruokavienti nousi ensikertaa yli kahden miljardin euron, mutta kasvun jatkuminen vaatii uuden, hallitusvetoisen palvelumallin yritysten tueksi. Tähän kannattaa Marttilan mielestä hakea mallia muista EU-maista.

  • Ruokaviennin kasvattaminen parantaisi tuottajan asema kotimarkkinoilla, toisi koko ruokaketjulle kaivattuja lisäeuroja ja kohentaisi huoltovarmuutta. Ensimmäinen askel tähän on nykyisten vientipalvelujen jatkon turvaaminen, Marttila sanoo.

Parlamentaarisen työryhmän esittämät toimenpiteet sisältävät sekä nopeasti toteutettavia että strategisia tavoitteita. Esitys maatalousverotuksen tasausvarauksen uudistamiseksi on markkinoiden voimakkaan heilunnan takia Marttilan mielestä erittäin perusteltu ja sellaisenaan valmis uuden hallituksen ohjelmaan.

  • Sota Euroopassa ja huoli sen vaikutuksista Suomeen ovat kaikissa puolueissa kirkastaneet tahtotilaa perusasioiden turvaamiseksi. Arviointiryhmän strategisessa ajattelussa keskeistä on huomata ruuan hajautetun tuotannon ja vahvan omavaraisuuden olevan turvallisuuden tärkeimpiä kulmakiviä, Marttila kiittelee.

Valtioneuvosto asetti viime heinäkuussa arviointiryhmän maatalouden toimintaedellytysten ja suomalaisen ruuantuotannon turvaamiseksi. Kaikki eduskuntapuolueet nimesivät arviointiryhmään omat edustajansa. Ryhmän puheenjohtajana toimi SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja Raimo Piirainen.

Lisätietoja:

Juha Marttila, puheenjohtaja, MTK, 050 341 3167

Johan Åberg, maatalousjohtaja, MTK, 040 523 3864

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n uudet metsätilastot tarjoavat tarkkaa markkinatietoa metsänomistajille9.12.2025 12:05:29 EET | Tiedote

MTK on uudistanut Metsätilastot-palvelun, joka tuo metsänomistajille ajankohtaista markkinatietoa ja työkaluja puukaupan suunnitteluun. Uudistus sisältää oman sivuston, selkeät ikonit ja monipuoliset datapalvelut, jotka tukevat metsänomistajien päätöksentekoa. MTK Jäsenet mobiilisovelluksessa voi nyt myös vertailla lopputuotemarkkinoita puun hintakehitykseen. Palvelukokonaisuus on kaikkien MTK:n ja metsänhoitoyhdistyksien jäsenten hyödynnettävissä.

MTK:n Tiainen Äänekoskella: Uuden aluehallinnon on tuettava maaseudun elinvoimaa ja yrittämistä2.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittavat kymmenen alueellista elinvoimakeskusta sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan. ”Muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien”, korostaa MTK:n johtaja Simo Tiainen MTK Keski-Suomen syyskokouksessa 2.12. Äänekoskella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye