MTK:lta vahva tuki parlamentaarisen maataloustyöryhmän suosituksille
29.3.2023 10:28:47 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Arviointiryhmä nostaa raportissaan tärkeimmiksi kolme tavoitetta. Ryhmän mukaan elintarvikeketjun toimintaedellytyksiä ja ruuantuottajien asemaa elintarvikeketjussa tulee parantaa. Myös ruuan huoltovarmuus ja alkutuotannon pitkän aikavälin toimintaedellytykset tulee päätöksenteolla varmistaa. MTK antaa näille tavoitteille vahvan tukensa.
- Raportti sisältää selvän analyysin siitä, ettei ruokamarkkinoiden toiminta ole kunnossa. Tulevalta hallitukselta vaaditaan tähän korjaussarja, Juha Marttila painottaa.
MTK pitää tärkeänä, että arviointiryhmä nostaa elintarvikeviennin ja sen edistämisen keskeiseksi politiikkatavoitteeksi. Viime vuonna Suomen ruokavienti nousi ensikertaa yli kahden miljardin euron, mutta kasvun jatkuminen vaatii uuden, hallitusvetoisen palvelumallin yritysten tueksi. Tähän kannattaa Marttilan mielestä hakea mallia muista EU-maista.
- Ruokaviennin kasvattaminen parantaisi tuottajan asema kotimarkkinoilla, toisi koko ruokaketjulle kaivattuja lisäeuroja ja kohentaisi huoltovarmuutta. Ensimmäinen askel tähän on nykyisten vientipalvelujen jatkon turvaaminen, Marttila sanoo.
Parlamentaarisen työryhmän esittämät toimenpiteet sisältävät sekä nopeasti toteutettavia että strategisia tavoitteita. Esitys maatalousverotuksen tasausvarauksen uudistamiseksi on markkinoiden voimakkaan heilunnan takia Marttilan mielestä erittäin perusteltu ja sellaisenaan valmis uuden hallituksen ohjelmaan.
- Sota Euroopassa ja huoli sen vaikutuksista Suomeen ovat kaikissa puolueissa kirkastaneet tahtotilaa perusasioiden turvaamiseksi. Arviointiryhmän strategisessa ajattelussa keskeistä on huomata ruuan hajautetun tuotannon ja vahvan omavaraisuuden olevan turvallisuuden tärkeimpiä kulmakiviä, Marttila kiittelee.
Valtioneuvosto asetti viime heinäkuussa arviointiryhmän maatalouden toimintaedellytysten ja suomalaisen ruuantuotannon turvaamiseksi. Kaikki eduskuntapuolueet nimesivät arviointiryhmään omat edustajansa. Ryhmän puheenjohtajana toimi SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja Raimo Piirainen.
Lisätietoja:
Juha Marttila, puheenjohtaja, MTK, 050 341 3167
Johan Åberg, maatalousjohtaja, MTK, 040 523 3864
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kehysriihi ei tuonut ratkaisuja maatalouden kustannuskriisiin, metsäsektori unohtui22.4.2026 22:51:50 EEST | Tiedote
Hallituksen kehysriihi ei löytänyt vastauksia maatalouden akuuttiin kustannuskriisiin. Energiaveron palautukseen kahdeksi vuodeksi tehty 10 miljoonan euron korotus ei korjaa tilannetta, jossa satojen miljoonien eurojen kustannusnousut lannoitteisiin ja polttoaineisiin kasaantuvat nopeasti maatiloille. On pettymys, ettei hallitus vastannut MTK:n esitykseen 100 miljoonan euron kriisituesta.
Metsänhoitoyhdistykset uudistavat puukaupan ja metsänomistamisen palveluita22.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Metsänhoitoyhdistys-ketjussa kehitetään palveluja niin, että ne vastaavat entistä paremmin tämän päivän metsänomistajien tarpeisiin. Uudistusten ytimessä ovat metsänomistajan tavoitteet. Metsänhoitoyhdistyksissä halutaan varmistaa, että jokainen metsänomistaja saa aiempaa paremmin tietoa erilaisista vaihtoehdoista, niiden vaikutuksista ja siitä, mikä ratkaisu sopii juuri omaan tilanteeseen.
Kehysriihessä turvattava ruoantuotanto, huoltovarmuus ja metsät20.4.2026 10:03:12 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK vaatii hallitukselta kehysriihen yhteydessä konkreettisia päätöksiä maatalouden kriisin ratkaisemiseksi, huoltovarmuuden vahvistamiseksi ja metsätalouden toimintaedellytysten turvaamiseksi. Iranin sodan seuraukset vaativat päättäjiltä nopeita toimia, elinkeinojen elinvoima pitkää sitoutumista.
Hallituksen lakiesitys vahvistaa maanomistajien asemaa kaavoituksessa16.4.2026 14:38:13 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys uudeksi alueidenkäyttölaiksi korjaa maanomistajien omaisuudensuojaan liittyviä epäkohtia ja merkitsee MTK:n mukaan selkeää suunnanmuutosta kohti kunnioittavampaa kaavoituskulttuuria.
MTK:n Tiirola: Yhteismetsät turvaavat metsien kotimaisen omistuksen ja pitkäjänteisen hoidon16.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola korosti 90‑vuotisen Sallan yhteismetsän osakaskunnan kokouksessa 16. huhtikuuta yhteismetsien merkitystä suomalaiselle perhemetsänomistukselle, paikalliselle päätösvallalle ja metsien kestävälle käytölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
