Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n johtokunta: Maakuntien äänen on kuuluttava EU:n elvytysrahojen kohdentamisessa – Suomi nousee alueittensa vahvuuksilla

22.9.2020 14:14:05 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote

Jaa
Koronakriisin vaikutukset ovat rajuja ja ne vaihtelevat maakunnittain. Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n johtokunta vaatii, että elpymistoimien valmistelussa hyödynnetään maakunnissa tehtäviä elpymissuunnitelmia.

Koronakriisistä elpymiseksi laaditaan suunnitelmia kaikilla tasoilla, EU:sta kuntiin. Maakunnissa elpymissuunnitelmia on valmisteltu jo kuukausia. Hallituksen budjettiriihi näytti, että valtakunnan tasolta konkretia puuttuu edelleen. 

MTK:n johtokunta vaatii, että maakunnissa tehty valmistelutyö koronasta elpymiseksi hyödynnetään, jotta kansantalous palautetaan nopeasti kasvuun panostamalla kotimaisen tuotannon lisäämiseen ja työpaikkojen luomiseen.  

EU:n elpymis- ja palautumistukiväline on niin mittava, että Suomen kansallinen elpymis- ja palautumissuunnitelma on syytä tehdä huolella. On välttämätöntä ymmärtää, että elpyminen eri puolilla maata on mahdollista erilaisilla välineillä. Rakentamalla kansallinen elpymissuunnitelma alueellisten suunnitelmien avulla varmistetaan nopeasti vaikuttava kokonaisuus. 

MTK korostaa, että elvyttävät toimet on suunnattava siten, että ne kohdentuvat suurella painolla kotimaisen tuotannon lisäämiseen. Biotalous ja uusiutuvien luonnonvarojen kestävä hyödyntäminen ja jalostaminen voivat jälleen kerran nostaa Suomen menestyväksi. 

MTK korostaa kolmea laajaa kokonaisuutta osana kestävää ja oikeudenmukaista kasvua: 

1. Vihreän talouden elpyminen: Kasvu rakennetaan kotimaan biotalouden avulla. Pelkästään investoimalla biokaasuun ja metsätalouteen voidaan luoda kasvua kaikkialle Suomeen. 

2. Digitaalinen elpyminen: Varmistamalla nopeat verkkoyhteydet laajakaistainvestoinneilla mahdollistetaan kestävä elpyminen koko maassa. 

3. Lähipalvelujen ja kriisinkestävän yhteiskunnan elvyttäminen: Ruokajärjestelmän kriisinkestävyys varmistetaan parantamalla alan kannattavuutta. Alueiden kilpailukykyä voitaisiin parantaa esimerkiksi Norjassa käytössä olevan kaltaisia aluepolitiikkainstrumentteja hyödyntämällä. 

Suomella ei ole varaa harkitsemattomaan rahankäyttöön. Jokaisen käytetyn euron tulee auttaa Suomea kasvuun ja uudistumiseen. Budjettiriihestä puuttunut kunnianhimo biotalouden kasvattamiseen on pakko korjata elvytyssuunnitelmassa.  

MTK:n esitykset sisältävät laajoja kokonaisuuksia, maakunnittain tehtäviä toimenpiteitä ja muutamia konkreettisia esimerkkejä, kuten maakunnallisen biokaasuohjelman sisällön ja puurakentamiskokonaisuuden. 

Lisätietoja 
Puheenjohtaja Juha Marttila, 050 341 3167 
Elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola, 040 502 6810

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK: Itäisten raja-alueiden elinvoima on vahva turvallisuustekijä koko Euroopalle18.2.2026 14:47:20 EET | Tiedote

EU-komission tuore tiedonanto nostaa unionin itäiset ulkoraja-alueet keskeiseksi osaksi koko Euroopan turvallisuutta ja kriisinkestävyyttä. MTK pitää linjausta tervetulleena. Järjestön mukaan sotilaallisen turvallisuuden ja kriisinkestävyyden lisäksi panostaminen alueiden elinvoimaan on tärkeä osa kokonaisturvallisuutta, ja erityisesti maa- ja metsätaloudella on merkittävä rooli ulkoraja-alueiden elinvoiman turvaamisessa. MTK muistuttaa kuitenkin, että ilman nopeita rahoituspäätöksiä konkreettiset vaikutukset voivat viivästyä vuosilla.

Ruoka-alan järjestöjen avoin kirje päättäjille, 18.2.2026: Reilut pelisäännöt turvaavat suomalaisen ruoan ja työpaikat18.2.2026 13:55:40 EET | Tiedote

Hallitus viimeistelee parhaillaan koko suomalaiselle ruoka-alalle merkittävää lakiesitystä. Elintarvikemarkkinalain uudistuksella halutaan turvata reilut pelisäännöt alan toimijoiden sopimuksissa sekä estää vahvan markkinavallan väärinkäyttö. Elintarvikkeiden tuotannosta vastaavat järjestöt MTK, SLC, SEL, MVL, ETL, Ammattiliitto Pro ja Loimu pitävät lakiuudistusta välttämättömänä.

Eduskunta sai hälyttävän katsauksen - tieverkon rapistuminen uhkaa koko Suomen kilpailukykyä13.2.2026 12:02:40 EET | Tiedote

Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta sekä valtiovarainvaliokunnan liikennejaosto saivat 13.2.2026 katsauksen Suomen raskaan liikenteen tilanteeseen ja tulevaisuuden kehityskulkuihin. Selvityksen esittelivät Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry, INFRA ry, Koneyrittäjät ry, Metsäteollisuus ry, Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry, Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliitto ry, Suomen Tieyhdistys ry sekä Destia Oy.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye