MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunta pohtii maatalouden tulevaisuutta
Nuoren, investoineen maanviljelijän arki on tässä hetkessä karua. Monelle meistä tarjolla on vain huonoja tai hyvin huonoja vaihtoehtoja. Markkinoiden kyky ja halu reagoida muuttuneisiin panoskustannuksiin on heikko.
Maaseutunuoret haluavat ilmaista huolensa siitä, haluavatko teollisuus ja kauppa todella olla mukana ratkaisemassa kotimaista huoltovarmuutta, vai haluavatko he ajaa nuoren viljelijän lopettamaan tuotantonsa.
Tuki on pennosia kustannuksiin nähden, markkinoiden on vastattava kustannusten nousuun alkutuotantoon asti.
Mikään tukipaketti ei korjaa viljelijöillä olevaa kassakriisiä. Tuottaja ei saa reilua osuutta tuotteen hinnasta, eikä tuotantopanoskustannuksia ole kyetty jakamaan ketjussa reilusti. Tuottaja on halpuutettu ja jopa orjuutettu.
Nyt pitää kuitenkin varmistaa, että ruokaa riittää jokaiselle suomalaiselle jatkossakin. Tämä voidaan taata vain tekemällä tuotantoketjusta reilu.
Jotta me kaikki jaksaisimme
Ongelmien kasaantuessa, on hyvä muistaa, että asian kanssa ei tarvitse olla yksin. Huolien jakaminen ja niiden toiselle kertominen auttaa monesti. Muistetaan naapurit, ystävät ja kollegat. Ammattiapua tarjoaa mm. Välitä Viljelijästä- projekti. Heiltä voi saada apua niin keskusteluun, erilaisten sidosryhmien tapaamiseen kuin muihinkin eteen tulleisiin haasteisiin.
Parempaa näkymää tulevasta ei luoda ilman että:
- Kauppa ja teollisuus kykenevät jakamaan ruokaketjun tulon reilummin läpi koko ketjun
- Välitä viljelijästä- toiminta on saatava projektiluontoisesta vakiintuneeseen rahoitusmalliin
- Kaupan tulee avata alkutuotantoon asti kuluttajien ostokäyttäytymisestä kertovat luvut
- Lain kautta tulee rajata hintojen sopimista lähemmäs tuotteen myyntijaksoa
- Julkisten elintarvikehankintojen kotimaisuusaste on nostettava vähintään 80 % tasolle
- Kauppa sitoutuu kertomaan kotimaisen ja tuontiruoan tuotantovaatimusten erot kuluttajalle
Lisätietoa:
Maaseutunuorten MTK- johtokuntaedustaja Susanna Valtonen, p. 044 9737 400
MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunnan pj. Ville Koivuniemi, p. 050 3620 127
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Aito joulukuusi on ympäristöteko – muovikuusilla merkittävä hiilijalanjälki5.12.2025 13:39:35 EET | Tiedote
Aito kotimainen joulukuusi on ekologinen valinta. Vaihtoehtoja kodin tunnelmanluojaksi löytyy runsaasti, vaikka lähimetsästä kuusta ei olisikaan mahdollista hakea. Suomalaisten joulukuusien kuumin myyntisesonki on parhaillaan käynnissä.
MTK:n Tiainen Äänekoskella: Uuden aluehallinnon on tuettava maaseudun elinvoimaa ja yrittämistä2.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Suomen aluehallinto uudistuu vuodenvaihteessa, kun toimintansa aloittavat kymmenen alueellista elinvoimakeskusta sekä uusi valtakunnallinen lupa- ja valvontavirasto. Nykyiset ELY-keskukset ja AVI:t lakkautetaan. ”Muutoksen on vahvistettava maaseudun elinvoimaa, turvattava palvelujen saatavuus ja varmistettava maataloushallinnon sujuva toiminta heti alusta lähtien”, korostaa MTK:n johtaja Simo Tiainen MTK Keski-Suomen syyskokouksessa 2.12. Äänekoskella.
METSO-ohjelman rahoitusta on korotettava – valtion vastuu säilytettävä1.12.2025 14:15:49 EET | Tiedote
Seitsemän järjestöä vetoaa yhdessä METSO-ohjelman rahoituksen puolesta poliittisille päättäjille toimitetussa kirjelmässä. Tavoitteita vastaavalla rahoituksella voidaan varmistaa maanomistajien mahdollisuus vapaaehtoiseen metsien suojeluun - erityisesti luonnontilaisten metsien ja vanhojen metsien osalta.
Metsänhoitoyhdistyksen jäsen pääsee mukaan metsäsertifiointiin – sitoutumatta yhteen puunostajaan28.11.2025 14:51:51 EET | Tiedote
PEFC-sertifiointi kertoo metsänomistajan sitoutumisesta kestävään metsätalouteen ja vastuulliseen luonnonvarojen käyttöön. Metsänhoitoyhdistyksen kautta sertifiointi hoituu helposti, luotettavasti ja ilman lisäkuluja – samalla tuetaan metsänomistajien yhteistä edunvalvontaa. MTK:n metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola muistuttaa, että metsänomistajan kannattaa kilpailuttaa puukauppansa eikä sitoutua suoraan yhteen ostajaan, vaikka eri yhtiöt tarjoavat omia PEFC-ryhmiään.
MTK: Uusi EU-strategia vauhdittaa biotaloutta – mahdollisuuksia metsille ja maataloudelle27.11.2025 14:56:11 EET | Tiedote
Biotalous on viime vuosien aikana loistanut poissaolollaan Euroopan unionin päätöksenteossa. Biotaloutta ja on lähestytty rajoituksien ja byrokratian näkökulmasta, eikä metsäalan ja maatalouden mahdollisuuksia ole ymmärretty. EU:n uusi biotalousstrategia tuo toimialan takaisin Euroopan laajuiseen päätöksentekoon, MTK näkee.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
