MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunta pohtii maatalouden tulevaisuutta
Nuoren, investoineen maanviljelijän arki on tässä hetkessä karua. Monelle meistä tarjolla on vain huonoja tai hyvin huonoja vaihtoehtoja. Markkinoiden kyky ja halu reagoida muuttuneisiin panoskustannuksiin on heikko.
Maaseutunuoret haluavat ilmaista huolensa siitä, haluavatko teollisuus ja kauppa todella olla mukana ratkaisemassa kotimaista huoltovarmuutta, vai haluavatko he ajaa nuoren viljelijän lopettamaan tuotantonsa.
Tuki on pennosia kustannuksiin nähden, markkinoiden on vastattava kustannusten nousuun alkutuotantoon asti.
Mikään tukipaketti ei korjaa viljelijöillä olevaa kassakriisiä. Tuottaja ei saa reilua osuutta tuotteen hinnasta, eikä tuotantopanoskustannuksia ole kyetty jakamaan ketjussa reilusti. Tuottaja on halpuutettu ja jopa orjuutettu.
Nyt pitää kuitenkin varmistaa, että ruokaa riittää jokaiselle suomalaiselle jatkossakin. Tämä voidaan taata vain tekemällä tuotantoketjusta reilu.
Jotta me kaikki jaksaisimme
Ongelmien kasaantuessa, on hyvä muistaa, että asian kanssa ei tarvitse olla yksin. Huolien jakaminen ja niiden toiselle kertominen auttaa monesti. Muistetaan naapurit, ystävät ja kollegat. Ammattiapua tarjoaa mm. Välitä Viljelijästä- projekti. Heiltä voi saada apua niin keskusteluun, erilaisten sidosryhmien tapaamiseen kuin muihinkin eteen tulleisiin haasteisiin.
Parempaa näkymää tulevasta ei luoda ilman että:
- Kauppa ja teollisuus kykenevät jakamaan ruokaketjun tulon reilummin läpi koko ketjun
- Välitä viljelijästä- toiminta on saatava projektiluontoisesta vakiintuneeseen rahoitusmalliin
- Kaupan tulee avata alkutuotantoon asti kuluttajien ostokäyttäytymisestä kertovat luvut
- Lain kautta tulee rajata hintojen sopimista lähemmäs tuotteen myyntijaksoa
- Julkisten elintarvikehankintojen kotimaisuusaste on nostettava vähintään 80 % tasolle
- Kauppa sitoutuu kertomaan kotimaisen ja tuontiruoan tuotantovaatimusten erot kuluttajalle
Lisätietoa:
Maaseutunuorten MTK- johtokuntaedustaja Susanna Valtonen, p. 044 9737 400
MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunnan pj. Ville Koivuniemi, p. 050 3620 127
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Hannes-myrsky aiheuttanut metsänomistajille miljoonien vahingot – myrskypuiden korjaaminen kannattaa jättää ammattilaiselle23.1.2026 07:07:00 EET | Tiedote
Joulukuun Hannes-myrsky näkyi lukuisten suomalaisten arjessa. Metsänomistajien metsissä tuhot osuivat erityisesti länsirannikolle. Myrskytuulten lopulliset vaikutukset selviävät luultavasti kesäkuukausien aikana, arvioi asiantuntija.
Puukauppamäärät laskivat merkittävästi vuonna 2025 – asiantuntijuuden merkitys korostuu kaupoille ryhdyttäessä19.1.2026 12:51:54 EET | Tiedote
Metsäteollisuuden puukauppatilastot vuodelta 2025 osoittavat, että puukauppoja solmittiin merkittävästi aikaisempia vuosia vähemmän. Alemmalla tasolla puukauppamäärissä päädyttiin viimeksi vuonna 2020. Erityisesti syksy ja loppuvuosi olivat tilastoissa poikkeuksellisen hiljaista aikaa.
Kotimaista sipulia on nyt runsaasti – teemaviikko nostaa esiin talven arkisuosikin15.1.2026 15:23:58 EET | Tiedote
Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.
Maaseutumatkailuyritykset hakevat kasvua yli kolminkertaisesti muihin pk-yrityksiin verrattuna14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
MTK:n ja Lomalaidun ry:n kyselyn mukaan joka viides maaseutumatkailuyritys tavoittelee voimakasta kasvua, vaikka yleinen taloustilanne on epävarma. Alan kasvuhalu erottuu selvästi muusta suomalaisesta yrityskentästä. Lisäksi yli puolet vastaajista kertoo hakevansa kasvua mahdollisuuksien mukaan. Tulokset julkistettiin Matkalla kasvuun -tapahtumassa 14.1.2026 Lopella.
MTK: Ilmasto- ja luontopaneeleilta puuttuu kokonaiskuva metsistä14.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
MTK tyrmää ilmasto- ja luontopaneelien ehdotukset hakkuiden rajoittamisesta. Paneelien esitykset perustuvat totuttuun tapaan kapeaan tarkasteluun. Ne sivuuttavat metsien kasvun ja hoidon merkityksen sekä ovat ilmasto- ja talousvaikutuksiltaan haitallisia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
