MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunta pohtii maatalouden tulevaisuutta
11.4.2022 11:24:35 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Nuoren, investoineen maanviljelijän arki on tässä hetkessä karua. Monelle meistä tarjolla on vain huonoja tai hyvin huonoja vaihtoehtoja. Markkinoiden kyky ja halu reagoida muuttuneisiin panoskustannuksiin on heikko.
Maaseutunuoret haluavat ilmaista huolensa siitä, haluavatko teollisuus ja kauppa todella olla mukana ratkaisemassa kotimaista huoltovarmuutta, vai haluavatko he ajaa nuoren viljelijän lopettamaan tuotantonsa.
Tuki on pennosia kustannuksiin nähden, markkinoiden on vastattava kustannusten nousuun alkutuotantoon asti.
Mikään tukipaketti ei korjaa viljelijöillä olevaa kassakriisiä. Tuottaja ei saa reilua osuutta tuotteen hinnasta, eikä tuotantopanoskustannuksia ole kyetty jakamaan ketjussa reilusti. Tuottaja on halpuutettu ja jopa orjuutettu.
Nyt pitää kuitenkin varmistaa, että ruokaa riittää jokaiselle suomalaiselle jatkossakin. Tämä voidaan taata vain tekemällä tuotantoketjusta reilu.
Jotta me kaikki jaksaisimme
Ongelmien kasaantuessa, on hyvä muistaa, että asian kanssa ei tarvitse olla yksin. Huolien jakaminen ja niiden toiselle kertominen auttaa monesti. Muistetaan naapurit, ystävät ja kollegat. Ammattiapua tarjoaa mm. Välitä Viljelijästä- projekti. Heiltä voi saada apua niin keskusteluun, erilaisten sidosryhmien tapaamiseen kuin muihinkin eteen tulleisiin haasteisiin.
Parempaa näkymää tulevasta ei luoda ilman että:
- Kauppa ja teollisuus kykenevät jakamaan ruokaketjun tulon reilummin läpi koko ketjun
- Välitä viljelijästä- toiminta on saatava projektiluontoisesta vakiintuneeseen rahoitusmalliin
- Kaupan tulee avata alkutuotantoon asti kuluttajien ostokäyttäytymisestä kertovat luvut
- Lain kautta tulee rajata hintojen sopimista lähemmäs tuotteen myyntijaksoa
- Julkisten elintarvikehankintojen kotimaisuusaste on nostettava vähintään 80 % tasolle
- Kauppa sitoutuu kertomaan kotimaisen ja tuontiruoan tuotantovaatimusten erot kuluttajalle
Lisätietoa:
Maaseutunuorten MTK- johtokuntaedustaja Susanna Valtonen, p. 044 9737 400
MTK:n keskusliiton maaseutunuorten valiokunnan pj. Ville Koivuniemi, p. 050 3620 127
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Uusi metsätilastopalvelu kokoaa vertailukelpoisen tiedon metsien käytöstä ja merkityksestä Euroopassa23.6.2026 14:09:46 EEST | Tiedote
MTK on toteuttanut uuden kansainvälisen metsätilastopalvelun Suomen Metsäsäätiön rahoituksella. Tilastosivu on julkaistu MTK:n verkkosivujen lisäksi myös metsäalan yhteisessä Forest.fi-palvelussa. Palvelu perustuu Forest Europen State of Europe’s Forests -julkaisuun.
Nuoret löysivät maaseudun: kotimaanmatkailu kasvaa ja ruoka vetää kuin magneetti23.6.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Kotimaanmatkailu kasvaa ja nuoret johtavat muutosta: 18–34-vuotiaiden kiinnostus on noussut jopa 80 prosenttiin. Suoma ry:n tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaiset hakevat lomaltaan hiljaisuutta, rantasaunaa ja paikallisia makuja, ja maaseutu vastaa niihin parhaiten. Yhä useampi nuori hakee matkaltaan myös yhteyttä omiin juuriinsa – suomalaisuus trendaa.
Kotimainen salaatti kynnetään peltoon? – kaupan hyllyssä ulkomainen tuote17.6.2026 15:27:51 EEST | Tiedote
Suomalainen varhaisvihannessato on parhaimmillaan, mutta kotimaista jäävuorisalaattia, kiinankaalia ja nippuporkkanaa uhkaa jäädä korjaamatta peltoon. Syy: kaupan hyllyssä on yhä vastaavia tuontituotteita. MTK vaatii kauppaa nostamaan kotimaisen sesonkituotteen esille nyt.
MTK: Eduskunta tunnisti omaisuudensuojan keskeisen merkityksen ennallistamissuunnitelmassa17.6.2026 14:58:55 EEST | Tiedote
EU:n ennallistamisasetus on Suomen kannalta taloudelliselta mittaluokaltaan yksi jäsenyyshistorian suurimmista päätöksistä. Siksi myös sen toimeenpanossa on löydettävä ratkaisut, jotka huomioivat käytännön realiteetit, kustannukset ja vaikutukset maanomistajille ja koko Suomen taloudelle. MTK:n mukaan eduskunta on tunnistanut oikein omaisuudensuojan keskeisen merkityksen osana valmistelua.
Kuivuus ja korkeat lannoitehinnat siirtävät lannoitusta – kylvöistä 90–95 % tehty15.6.2026 10:08:39 EEST | Tiedote
Suomessa kevätkylvöistä on tehty arviolta 90–95 prosenttia. Kuiva kevät ja edelleen korkeat lannoitehinnat ovat lisänneet jaetun lannoituksen käyttöä: lisälannoitukset ajoitetaan entistä tarkemmin sään, kasvuston ja satopotentiaalin mukaan. Lähiviikkojen sateet ratkaisevat sadon ja lisälannoituksen ajoituksen, kun osassa maata pellot ovat yhä kuivia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
