MTK:n Marttila Maailman ruokapäivänä: Suomen ruokaturvan varmistaminen edellyttää myös lihan ja maidon tuotantoa
16.10.2019 04:00:00 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
- Haluamme lisätä valkuaiskasvien tuotantoa eteläisimmässä Suomessa tarjoamalla kotimaisen vaihtoehdon kuluttajille. Kasvava kysyntä tukee tavoitetta valkuaisomavaraisuutemme kohentamiseksi. Ruokaturvan ja poikkeusolojen huoltovarmuuden varmistamiseksi tarvitsemme kasvintuotannon rinnalle vastuullista kotieläintuotantoa. Kotieläintuotteillemme on kasvavaa kysyntää myös maailmalla. Meillä on paljon puhdasta vettä ja käytämme sitä tehokkaasti. Käytämme antibiootteja vain sairaille eläimille, sioillamme on hännät ja broilereilla nokat, toisin kuin yleisesti suurissa maatalousmaissa. Lisäksi neljä viidesosaa suomalaisesta naudanlihasta saadaan maitokarjasta, Marttila sanoo.
Rehukasvien viljelyä on arvosteltu ilmastosyistä, mutta on muistettava, että nurmiviljely sitoo tehokkaasti hiiltä ja parantaa viljelykierrossa maaperän kasvukuntoa. Toimivat rehumarkkinat pienentävät viljanviljelijöiden sääriskiä, koska elintarvikemarkkinoille kelpaamaton viljasato voidaan useimmiten käyttää rehuihin. Nautakarjan ja lampaiden laiduntaminen on hyvä luonnon monimuotoisuudelle. Kotieläintuotannon lantaa käytetään ravinnelähteenä kasveille ja uusiutuvan energian lähteenä biokaasun tuotannossa.
MTK kantaa kortensa kekoon globaalin nälänhädän selättämiseksi kehitysyhteistyöjärjestönsä FFD:n kautta. Mukana ovat myös Osuustoimintakeskus Pellervo, suomenruotsalaisten viljelijöiden SLC sekä ProAgria. Marttila korostaa, että etenkin Afrikan maataloudelta odotetaan nyt paljon maailman väestön kasvaessa ja ilmaston muuttuessa. Afrikan pitää uudistua työllistämään nuoria, hoitaa maaperää ja sitoa hiiltä, nostaa hehtaarisadot moninkertaisiksi ja käyttää vettä tehokkaasti. Ilmastomuutos näkyy jo vaihtelevissa sademäärissä sekä sadekausissa ja monet viljelijät ovat hyvin huolestuneita.
-Tällä hetkellä Afrikan keskisadot ovat vain murto-osan muista mantereista. Syitä on monia, kuten että maatalousneuvontaa saa alle 20 % tuottajista ja suurin osa tuottajista on yli 50-vuotiaita. Lisäksi maanomistus ja -hallintaoikeudet ovat epävarmoja.
MTK panostaa tuottajien omaan osaamiseen, auttaa heidän järjestäytymisessä ja säähaittoihin varautumisessa, sekä tukee nuoria ja naistuottajia. FFD:n kummitoiminnan kautta suomalaiset asiantuntijat ovat päässeet mukaan tukemaan kollegoitaan etelässä. Ongelmat ovat usein yllättävän samankaltaisia.
Lisätietoja
Juha Marttila, puheenjohtaja, MTK ry, 050 341 3167
MTK:n ilmasto-ohjelma: Tavoitteena hiilineutraali ruoka ja metsien kasvavat hiilinielut
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK seuraavalle hallitukselle: Luontopolitiikan onnistuminen mitataan luonnon tilan paranemisella - tulokset vaativat toimivaa yhteistyötä5.10.2026 13:03:33 EEST | Tiedote
Seuraavan hallituksen tärkein luontoteko ei ole uusien ohjelmien, strategioiden tai hallintomallien rakentaminen, vaan konkreettisten tulosten aikaansaaminen luonnossa. Luonnon monimuotoisuuden vahvistaminen edellyttää politiikkaa, joka perustuu yhteistyöhön, vapaaehtoisuuteen ja kannustavuuteen. Valtaosa Suomen luonnosta sijaitsee yksityisten maanomistajien mailla, joten luonnon tilaa ei voida parantaa ilman maanomistajia, eikä heidän kustannuksellaan.
MTK: Polttoainekriisin kustannukset eivät saa kaataa kotimaista tuotantoa2.10.2026 18:36:16 EEST | Tiedote
MTK:n johtokunta vaatii hallitukselta nopeita toimia Lähi-idän kriisin aiheuttaman polttoaineiden hinnannousun hillitsemiseksi. MTK korostaa, että maa- ja metsätalouden sekä muidenkin kotimaisten tuotantoketjujen nopeasti kasvavia kustannuksia ei voida jättää huomiotta. Johtokunta käsitteli pitkittyvän öljykriisin vaikutuksia kokouksessaan keskiviikkona.
Pieni kaali, suuri ravintoarvo – kotimainen ruusukaali on nyt parhaimmillaan1.10.2026 09:23:00 EEST | Tiedote
Ruusukaali on syksyn ja loppuvuoden kiinnostavimpia kaaleja. Se on napakka ja voimakkaan vihreä ja maistuu parhaalta, kun sen kypsentää huolella, mutta ei liikaa. Nykyään viljeltävät lajikkeet ovat miedon ja miellyttävän makuisia, ja paahdettuna ruusukaalista tulee näyttävä lisuke. Ruusukaaliviikkoa vietetään 5.–11.10.
Koulumaidon rooli on suurempi kuin luulet29.9.2026 09:20:00 EEST | Tiedote
Koulumaito mielletään usein pelkäksi lasilliseksi maitoa lounaspöydässä, mutta sen merkitys on paljon suurempi. Kansainvälistä koulumaitopäivää vietetään vuosittain syyskuun viimeisenä keskiviikkona, tänä vuonna 30. syyskuuta. Päivä muistuttaa, että koulumaito liittyy lasten ravitsemuksen lisäksi myös ruokakasvatukseen ja ymmärrykseen siitä, mistä ruoka tulee.
MTK vetoaa metsästäjiin: ASF-tartuntavyöhykkeeltä jahteihin lähdettäessä tärkeää huolehtia, ettei virusta levitetä uusille alueille25.9.2026 14:01:33 EEST | Tiedote
MTK muistuttaa metsästäjiä erityisestä huolellisuudesta afrikkalaisen sikaruton (ASF) leviämisen estämiseksi metsästyskauden aikana. Erityisen tärkeää on, että Kaakkois-Suomen ASF-tartuntavyöhykkeeltä tai sen lähialueelta muualle Suomeen metsästämään matkustavat puhdistavat ja desinfioivat huolellisesti metsästysvarusteensa. Virus voi levitä maaperän, mudan ja muun orgaanisen aineksen mukana ihmisten, varusteiden ja kaluston välityksellä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
