Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ryMaa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

MTK:n metsäjohtaja vaihtuu 1.7.2021

Jaa
MTK:n metsäjohtajana vuodesta 2009 asti toiminut metsänhoitaja, MML, Juha Hakkarainen on valittu Finsilva Oyj:n toimitusjohtajaksi 1.8.2021 alkaen. MTK:n johtokunta on valinnut uudeksi metsäjohtajaksi 1.7.2021 alkaen YTM, FM Marko Mäki-Hakolan (44), joka toimii tällä hetkellä MTK:n elinkeinojohtajana.

Metsäjohtaja Juha Hakkarainen toteaa jättävänsä työnsä järjestössä haikein, mutta luottavaisin mielin. - MTK on kovien osaajien dynaaminen työyhteisö, joka kykenee puolustamaan suomalaisen metsänomistajan oikeuksia, vaikka haasteet kovenevat vuodesta toiseen, Hakkarainen arvioi. - Vuodet MTK:ssa ovat olleet työntäyteisiä ja paljon on saatu aikaan niin kotimaassa kuin kansainvälisesti. Hakkarainen näkee metsäalan tulevaisuuden valoisana: - Mitenkäs muuten, työnihän jatkuvat tiiviisti suomalaisissa metsissä, Juha Hakkarainen toteaa ja toivottaa menestystä työkavereilleen ja seuraajalleen.

Juha Hakkarainen on johtanut MTK:n metsäedunvalvontaa rautaisella ammattitaidolla ja suurella sydämellä, kiittää MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila. - Hakkaraisen työn jälki näkyy sekä kotimaassa että kansainvälisillä areenoilla ja työllään hän on saavuttanut metsänomistajien ja koko MTK-järjestön vankan luottamuksen ja tuen. Suuret kiitokset Juhalle ja menestystä työuran uusiin haasteisiin, Marttila lausuu. 

Heinäkuun alussa metsäjohtajana aloittava Marko Mäki-Hakola näkee MTK:n metsäjohtajan tehtävän todella tärkeänä. Hän näkee viime aikojen keskustelun metsien käytöstä olleen hämmentävää. Metsien käyttöä pyritään eri syin rajoittamaan, vaikka metsistä löytyy ratkaisut moniin isoihin haasteisiin. Mäki-Hakolan mukaan meidän tulee olla ylpeitä metsänomistajista ja heidän metsistään. Hän odottaa erityisesti sitä, että pääsee muutaman vuoden jälkeen taas tiiviiseen yhteistyöhön metsänhoitoyhdistysten kanssa. - Olen varma, että yhdessä pystymme lisäämään metsien kestävää monipuolista käyttöä runsaasti. Tämä tuo metsänomistajille paljon mahdollisuuksia, toteaa Mäki-Hakola.


Metsäjohtajaksi siirtyvä elinkeinojohtaja Mäki-Hakola on ennen nykyistä tehtäväänsä (vuodesta 2016) toiminut mm. MTK:n elinkeinopäällikkönä (2015), Metsäomistajien liitto Länsi-Suomen johtajana (2007-2014), MTK:n tutkimuspäällikkönä (2005-2007) sekä Pellervon taloudellisen tutkimuslaitoksen tutkijana (2001-2005).

- Marko Mäki-Hakola omaa hyvin monipuolisen kokemuksen kaikista niistä keskeisistä osa-alueista, joita metsäjohtajan tehtävän menestyksekkäässä hoitamisessa juuri tässä hetkessä tarvitaan, toteaa MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin. - Tulevalla metsäjohtajalla on vahvaa osaamista metsäsektorin edunvalvonnasta kotimaassa ja maailmalla, markkinoista sekä myös erinomainen järjestömme ja jäsenistömme tuntemus. On hienoa, että organisaatiomme sisällä on kasvanut tähän tehtävään tarvittavaa kyvykkyyttä, summaa Wallin.

Yhteyshenkilöt

elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola, marko.maki-hakola@mtk.fi, puh. +358 40 5026810
metsäjohtaja Juha Hakkarainen, juha.hakkarainen@mtk.fi, puh. +358 40 0870867
puheenjohtaja Juha Marttila, juha.marttila@mtk.fi, puh. +358 50 3413167
toiminnanjohtaja Jyrki Wallin, jyrki.wallin@mtk.fi, puh. +358 50 5225207

Tietoja julkaisijasta

Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Simonkatu 6
00100 HELSINKI

020 4131http://www.mtk.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Avomaankurkun satokausi on käynnissä – ennuste lupaa keskitasoista satoa25.6.2025 07:50:00 EEST | Tiedote

Avomaankurkku on nyt kotimaisimmillaan ja parhaimmillaan. Avomaankurkku on tutun kasvihuonekurkun topakka ja luonteikas serkku, mutta herkkä sellainen. Väärä kuljetuslämpötila, vetoisa tai kylmä säilytys kaupassa ja kotona voivat pilata kurkun matkan pellolta lautaselle. Kun viljely, kuljetus ja säilytys tehdään oikein, on lopputuloksena suomalaisten rakastama kesäherkku, joka maistuu sellaisenaan tai osana kesäruokia ja jatkaa ilahduttamista pitkälle syyskesään.

METSO-ohjelman rahoitus on turvattava myös jatkossa24.6.2025 13:08:13 EEST | Tiedote

Valtioneuvosto hyväksyi Etelä-Suomen metsien monimuotoisuuden toimintaohjelman eli METSO-ohjelman vuonna 2014. Nykyisen ohjelmakauden on määrä jatkua vuoden 2025 loppuun saakka. MTK on ollut mukana työryhmässä valmistelemassa uutta ohjelmakautta, joka alkaisi vuoden 2026 alussa. MTK:n ympäristöasiantuntija Heli Siitarin mukaan on välttämättömänä, että maanomistajia vapaaehtoiseen suojeluun kannustavan työkalun riittävä rahoitus turvataan myös jatkossa.

Laatua Suomesta Oy kokoaa laatutyön saman katon alle24.6.2025 11:11:23 EEST | Tiedote

Suomalaisen elintarvikeketjun vahvuus perustuu käytännön laatutyöhön alkutuotannossa ja elintarvikkeiden jalostuksessa. Marraskuussa 2024 perustettu Laatua Suomesta Oy kokoaa yhteen maatalouden, puutarhatuotannon sekä elintarvikkeita jalostavien yritysten laatutyön. Juuri avatuilla www.laatuasuomesta.fi -verkkosivuilla pääsee nyt seikkaperäisesti tutustumaan ajankohtaisiin ja kehitteillä oleviin laatujärjestelmiin ja yhtiön tarjoamiin palveluihin. Laatua Suomesta Oy:n perustajia ovat MTK, SLC, Kauppapuutarhaliitto ry sekä Hedelmän- ja Marjanviljelijäin Liitto ry.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye