MTK:n metsäjohtokunta perää toimia puun korjuun ja kuljetusten varmistamiseksi
23.3.2022 14:34:36 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Ukrainan sota lisäsi nopeasti puun tarvetta kotimaasta, mutta samaan aikaan myös korjuun ja kuljetusten kustannukset ovat nousseet voimakkaasti. Polttoainekustannusten nopea nousu vaarantaa alan kannattavuuden ja pahimmillaan vähentää puun korjuuta ja kuljetuksia.
- On välttämätöntä, että kaikki toimijat ymmärtävät muuttuneen tilanteen. On oltava valmiutta tarvittaessa päivittää olemassa olevia sopimuksia sekä huomioida muuttunut kustannustaso tulevissa neuvotteluissa. Kansallinen huoltovarmuus sekä puun tuonnin korvaaminen vaativat, että toiminta on kannattavaa kaikille, huomauttaa Marttila.
Suomen hallitus pohtii myös keinoja turvata kansallinen logistiikka. Päätöksillä on kova kiire ja niitä on saatava voimaan nopeasti.
MTK:n metsäjohtokunta kiirehtii logistiselle kokonaisuudelle nopeaa ratkaisua. Päätöksiä tarvitaan niin kuljetuskustannusten kohtuullistamisesta kuin keinoista tehostaa logistiikkaa niin tie- kuin rautatieliikenteessäkin.
- Julkisuudessa on paljon keskusteltu tieliikenteen dieselistä. On tiedostettava, että työkoneissa käytettävän polttoöljyn hinta on noussut jopa voimakkaammin. Oma kysymyksensä on myös, pystytäänkö yllättävä AdBlue-ongelma ratkaisemaan. - Hallituksen tulee nopeasti linjata, onko mahdollista väliaikaisesti pienentää dieselautojen AdBlue-vaatimuksia, toteaa Marttila.
MTK:n metsäjohtokunta on hyvillään, että tilannekuva tuntuu Suomessa olevan yhtenevä. Tilannekuvan tulee kuitenkin nopeasti konkretisoitua käytännön toiminnaksi ja päätöksiksi. Akuutin kriisin lisäksi tulee panostaa myös pitkän aikavälin toimintaedellytyksiin esimerkiksi varmistamalla vähäliikenteisten ratojen liikennöitävyys ja riittävä lastauspaikkojen määrä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Metsäjohtaja Marko Mäki-Hakola puh. 040 502 6810
MTK:n metsäjohtokunnan puheenjohtaja Juha Marttila puh. 050 341 3167
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Hallituksen lakiesitys vahvistaa maanomistajien asemaa kaavoituksessa16.4.2026 14:38:13 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys uudeksi alueidenkäyttölaiksi korjaa maanomistajien omaisuudensuojaan liittyviä epäkohtia ja merkitsee MTK:n mukaan selkeää suunnanmuutosta kohti kunnioittavampaa kaavoituskulttuuria.
MTK:n Tiirola: Yhteismetsät turvaavat metsien kotimaisen omistuksen ja pitkäjänteisen hoidon16.4.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
MTK:n metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola korosti 90‑vuotisen Sallan yhteismetsän osakaskunnan kokouksessa 16. huhtikuuta yhteismetsien merkitystä suomalaiselle perhemetsänomistukselle, paikalliselle päätösvallalle ja metsien kestävälle käytölle.
Yli 6 400 peurakolaria vuodessa – valkohäntäpeurakannan hoitoa on tehostettava15.4.2026 13:25:40 EEST | Tiedote
Valkohäntäpeuran runsastuminen näkyy yhä selvemmin liikenteessä. Viime vuonna Suomessa sattui yli 6 400 peurakolaria, ja onnettomuuksien määrä on kääntynyt uudelleen kasvuun. MTK korostaa, että valkohäntäpeurakannan pienentäminen edellyttää kaatolupamäärien lisäämistä ja metsästyksen tehostamista erityisesti tiheimmillä esiintymisalueilla.
MTK:n ja SLC:n jäsenkysely: kallistuneet tuotantopanokset ajavat maatiloja vähentämään tuotantoa10.4.2026 10:40:57 EEST | Tiedote
Maatilojen kustannuskriisi Suomessa on siirtynyt vaiheeseen, jossa se näkyy nyt ensimmäistä kertaa laajasti myös viljelypäätöksissä. Kalliit polttoaineet ja lannoitteet nostavat kustannuksia, mutta niitä ei saada siirrettyä tuottajahintoihin, mikä pakottaa tiloja leikkaamaan tuotantoa. Muutos näkyy jo tänä vuonna: satokasveja kylvetään vähemmän.
Muistutus: Kutsu MTK:n valtuuskunnan kevätkokoukseen 9.4.8.4.2026 09:55:06 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoon Hanasaaressa. Median edustajat ovat tervetulleita seuraamaan kokousta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

