MTK:n metsäjohtokunta vastustaa EU:n kestävän rahoituksen kriteerien hyväksymistä
27.5.2021 09:06:03 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
EU on lisäämässä metsäsektorin yritysten ja metsänomistajien hallinnollista taakkaa ilman, että uuden sääntelyn hyötyjä pystytään osoittamaan uskottavasti. Metsänomistajia koskeva byrokratia ja säätely lisääntyisi merkittävästi. Käytännössä komission esitys johtaisi EU:n tarkkaan säädeltyyn metsäpolitikkaan ja komissio ylittäisi toimivaltansa.
Euroopan rahoitusjärjestelmän on komission mukaan muututtava kestävämmäksi, jotta Euroopan vihreän kehityksen ohjelman tavoitteet voidaan saavuttaa. Tästä syystä EU on tehnyt kestävän rahoituksen asetuksen ja sille sektorikohtaiset kriteerit. Kriteerillä määritetään, millainen toiminta on kestävää. Yritysten kestävyysraportointia koskevalla direktiivillä varmistettaisiin taksonomia-asetuksen raportointivaatimusten ja yritysten kestävyysraportoinnin yhteensopivuus. Direktiiviesityksen mukaan myös siirryttäisiin kestävyyden kokonaistarkastelusta pelkästään ilmasto- ja ekologisen kestävyyden tarkasteluun.
Vaikka lähtökohtaisesti raportointivelvoite koskee rahoitusmarkkinoiden kautta ainoastaan suuri yrityksiä, puumarkkinoiden kautta vaikutukset siirtyvät koko metsäsektorille ja erityisesti metsänomistajille. Metsien käsittelyä koskevat kriteerit komission taksonomian säädöksissä ovat vaikeasti ymmärrettäviä, tulkinnanvaraisia ja yksityiskohtaisia. Kriteerit johtaisivat tarkasteluun tilatasolla, mikä eroaa ratkaisevasti aikaisemmasta metsien kestävyyttä koskevasta lähestymistavasta EU-lainsäädännössä, jossa tarkastelu on tapahtunut maatasolla. Vaikka tavoite on hyvä, ei esitetty malli ole toteuttamiskelpoinen. Käytännössä tämä olisi ilmastokriteereihin pohjautuvaa metsäpolitiikkaa, mikä tarkoittaisi perussopimuksen ja komissioin toimivallan ylittämistä.
Komissio ei ole ottanut millään tavalla huomioon nykyisen kestävän ja aktiivisen metsätalouden ilmastohyötyjä. Komission ehdotus saattaa jopa johtaa kunniahimoisten ilmastotavoitteen karkaamiseen, sillä Suomi aikoo olla ilmastoneutraali 15 vuotta ennen EU:ta. Metsäsektorilla on tavoitteeseen pääsemisessä merkittävä rooli.
Vahvasti komission käsissä ollut prosessi on nyt edennyt siihen pisteeseen, että EU-jäsenmaat eivät enää voi esittää kriteeristöön muutosehdotuksia. Tästä syystä jäsenmaat voivat vaikuttaa asiaan ainoastaan vastustamalla koko ehdotetun säädöksen voimaantuloa. MTK:n näkemyksen mukaan Suomen tulee ehdottomasti vastustaa taksonomia säädöstä ja meidän on kerättävä riittävä tuki muita jäsenmaita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Puheenjohtaja Juha Marttila puh. 050 341 3167
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Maaseutu on matkailijoille uusi luksus – mistä maaseutumatkailun kasvu syntyy?13.3.2026 16:14:21 EET | Kutsu
Hiljaisuus, puhdas luonto ja paikalliset elämykset kiinnostavat matkailijoita yhä enemmän. Miten maaseudun matkailuyritykset vastaavat tähän kysyntään ja mistä alan kasvu Suomessa voi tulla?
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin linjaa Vantaan Saraksen tilan pakkolunastuksesta12.3.2026 14:31:21 EET | Tiedote
Euroopan ihmisoikeustuomioistuin (EIT) on hylännyt valituksen koskien Vantaan Saraksen tilan pakkolunastusta. Ratkaisussaan tuomioistuin ei ottanut kantaa siihen, onko kuntien voitontavoittelu pakkolunastuksilla Euroopan ihmisoikeussopimuksen mukaista.
Puun hinnat ovat eriytyneet Itämeren alueella – raakapuun vienti voisi parantaa metsänomistajien asemaa6.3.2026 11:34:25 EET | Tiedote
Itämeren alueen puumarkkinoilla on käynnissä huolestuttava kehitys. Puun hinnat ovat Suomessa laskeneet samaan aikaan, kun ne ovat nousseet Baltian maissa sekä Keski- ja Itä-Euroopassa. Kehitys heikentää suomalaisten metsänomistajien asemaa ja herättää kysymyksiä markkinoiden toimivuudesta, arvioi MTK:n tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
Elintarvikemarkkinalain uudistus ei iske kaupan merkkeihin, vaan epäterveisiin kauppatapoihin2.3.2026 14:02:31 EET | Tiedote
Päivittäistavarakauppa ry julkisti maanantaina tiedotteen, jonka mukaan elintarvikemarkkinalain uudistus iskisi kaupan omiin tuotemerkkeihin ja olisi vahingoksi kuluttajalle. Väite on harhaanjohtava. Elintarvikemarkkinalain uudistuksen tarkoitus on estää epäterveet kauppatavat ja kohtuuttomat sopimusehdot sekä vahvistaa heikomman osapuolen suojaa ruokaketjussa.
MTK, SLC, SBB: Biokaasusta uusi kasvuloikka – maa- ja metsätalous mukaan kiertotalouden green dealiin23.2.2026 11:04:07 EET | Tiedote
MTK, ruotsinkielinen tuottajajärjestö SLC ja Suomen Biokierto ja Biokaasu ry sitoutuvat vauhdittamaan agrobiomassojen hyödyntämistä osana kiertotalouden green dealia. Tavoitteena on kasvattaa biokaasun tuotantoa merkittävästi ja lisätä ravinteiden kierrätystä, mikä vahvistaa huoltovarmuutta ja avaa uusia tulovirtoja maataloudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

