MTK:n puheenjohtaja Marttila: EU:n otettava vastuuta globaalista ruokaturvasta
26.10.2022 16:00:00 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Marttilan mielestä maatalouspolitiikan rahoitus on käytettävä jatkossakin viisaasti ruokaturvan parantamiseen, kestävään luonnonvarojen hoitoon ja maaseudun elinvoiman parantamiseen.
- Todellista kestävyyttä on, että pellot ja metsät pidetään tuottavina seuraaville sukupolville. EU:n lainsäädännöllä ei pidä heikentää maatalouden tuotantomahdollisuuksia ja metsien käyttöä. Metsäenergiaa tarvitaan EU:n energiaomavaraisuuden kasvattamiseen. Sitä voidaan tuottaa kestävästi, luontoarvot huomioon ottaen, Suomessa ja muualla, Marttila painottaa.
Uusi maatalouspolitiikan kausi alkaa ensi vuonna, mutta Brysselissä katseet kääntyvät jo seuraavan, vuonna 2028 alkavan kauden linjauksiin. Marttilan mukaan uudessa maatalouspolitiikassa ruokaketjun tasapainoa on edelleen parannettava.
- Tämä vaatii kilpailulainsäädännön uudistamista siten, että viljelijöiden ja heidän osuuskuntiensa asema paranee. Myös ruokaketjun data pitää valjastaa viljelijän markkina-aseman parantamiseen.
Marttila kehottaa EU:ta kantamaan vastuunsa globaalista ruokaturvasta. Ilmastoviisaaseen ja kestävään ruuantuotantoon tarvitaan tutkimusta, uutta teknologiaa ja osaamista.
- Tässä kokonaisuudessa Suomi tarvitsee nuoria maatalousyrittäjiä, jatkajia maatiloille ja uusia investointeja sekä kannattavuuden parantumista. Vain siten voidaan kotimainen ruuantuotanto ja huoltovarmuus turvata jatkossa, Marttila muistuttaa.
Suomen maa- ja metsätalouden ja osuuskuntien Brysselin toimisto 30 vuotta
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK, ruotsinkielisten maa- ja metsätaloustuottajien keskusliitto SLC ja Osuustoimintakeskus Pellervo ovat toimineet Brysselissä vuodesta 1991 lähtien. Järjestöt juhlivat Brysselin toimiston kolmea vuosikymmentä keskiviikkona 26.10.2022 juhlaseminaarin ja gaalaillallisen merkeissä.
Seminaarissa kolmen järjestön puheenjohtajat Juha Marttila (MTK), Mats Nylund (SLC) ja Petri Pitkänen (Pellervo) kertovat menneistä vuosikymmenistä linjaten askelmerkkejä tulevaan. Puheenvuoron käyttävät Euroopan komission maatalouden ja maaseudun kehittämisen pääosaston pääjohtaja Wolfgang Burtscher. Tervehdyksensä juhlaan tuovat myös europarlamentaarikko Elsi Katainen ja ETSK:n kansalaisyhteiskuntaryhmän puheenjohtaja Séamus Boland. Erityisasiantuntija Tapio Kytölä Suomen pysyvästä edustustosta EU:ssa kertoo Brysselin toimiston historiasta.
Gaalaillallisella kuullaan Copa-Cogecan pääsihteeri Pekka Pesosen puhe. Illallisella Concert Noblessa tarjoiltavan on Suomi-illallisen on suunnitellut keittiömestari Kim Palhus. Musiikista vastaa popkantelediiva Ida Elina.
Lue myös:
Brysselin toimiston kuulumiset viimeisen 10 vuoden ajalta täällä: https://www.mtk.fi/-/mtk_bryssel_30historia
Historiikki englanniksi täällä: https://www.mtk.fi/web/en/-/30-years-in-brussels-history-publication
Lisätiedot:
Juha Marttila, MTK:n puheenjohtaja, +358 50 341 3167
Hanna Leiponen-Syyrakki, Brysselin toimiston johtaja, +358 400 947 633
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK:n Puumarkkinakatsaus: Puukaupan painopiste siirtymässä loppuvuoteen11.6.2026 12:56:15 EEST | Tiedote
Puukauppa on käynyt alkuvuonna selvästi edellisvuosia hitaammin. Markkinatilanteeseen ovat vaikuttaneet erityisesti metsäteollisuuden varovaisuus, maailmantalouden epävarmuus sekä kuitupuun hinnan voimakas lasku, arvioi tutkimuspäällikkö Kalle Karttunen.
MTK vauhdittaa luonnonarvomarkkinoita perustamalla ostajarenkaan9.6.2026 11:00:00 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriö julkaisi 1. kesäkuuta luonnonarvomarkkinoiden kansallisen tiekartan, jonka yhteydessä korostettiin ostajien keskeistä roolia markkinoiden käynnistämisessä ja kasvattamisessa. Kehityksen vauhdittamiseksi Suomeen perustetaan uusi yhteistyömalli, ostajarengas, kertoo MTK:n toiminnanjohtaja Jyrki Wallin.
Kotimaisen varhaisperunan satokausi on käynnissä – tuore pottu on kesän odotettu herkku6.6.2026 08:52:00 EEST | Tiedote
Kotimaisen varhaisperunan satokausi on alkanut haastavan kevään jälkeen. Viileät jaksot ja vaihtelevat sääolot ovat koetelleet viljelijöitä, mutta näkymät ovat parantuneet kesäkuun alussa. Sadosta odotetaan keskinkertaista. Kotimaisen varhaisperunan suurin valtti on tuoreus: parhaimmillaan peruna päätyy pellolta kattilaan saman päivän aikana. Kotimaisen varhaisperunan saapuminen kauppoihin ja kesäpöytiin on yksi suomalaisen ruokakesän odotetuimmista hetkistä.
MTK: Karhunmetsästyksen tulee perustua kiintiömetsästykseen5.6.2026 14:58:06 EEST | Tiedote
Korkeimman hallinto-oikeuden tuore ennakkopäätös vahvisti viime vuonna Pohjois-Karjalaan myönnetyt poikkeusluvat lainvoimaisiksi. Päätös luo merkittävän oikeudellisen pohjan karhukannan hallintaa koskevan sääntelyn jatkovalmistelulle. MTK:n mukaan karhunmetsästyksen toimintamalleja on kuitenkin tarpeen päivittää, jotta kannanhoidollisen metsästyksen vaikuttavuus voidaan turvata.
Laiduntavat eläimet pitävät arvokkaat elinympäristöt hengissä5.6.2026 12:20:40 EEST | Tiedote
Perinneympäristöt ja luonnonlaitumet ovat luonnon monimuotoisuuden aarreaittoja. Lauantaina 13.6.2026 järjestettävä valtakunnallinen luonnonlaidunpäivä nostaa esiin nautojen, lampaiden ja muun laiduntavan karjan ratkaisevan tärkeän merkityksen näiden ympäristöjen säilyttämisessä. Päivän aikana kymmenet maatilat eri puolilla Suomea avaavat porttinsa yleisölle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
