MTK:n puheenjohtaja Marttila: EU:n otettava vastuuta globaalista ruokaturvasta
Marttilan mielestä maatalouspolitiikan rahoitus on käytettävä jatkossakin viisaasti ruokaturvan parantamiseen, kestävään luonnonvarojen hoitoon ja maaseudun elinvoiman parantamiseen.
- Todellista kestävyyttä on, että pellot ja metsät pidetään tuottavina seuraaville sukupolville. EU:n lainsäädännöllä ei pidä heikentää maatalouden tuotantomahdollisuuksia ja metsien käyttöä. Metsäenergiaa tarvitaan EU:n energiaomavaraisuuden kasvattamiseen. Sitä voidaan tuottaa kestävästi, luontoarvot huomioon ottaen, Suomessa ja muualla, Marttila painottaa.
Uusi maatalouspolitiikan kausi alkaa ensi vuonna, mutta Brysselissä katseet kääntyvät jo seuraavan, vuonna 2028 alkavan kauden linjauksiin. Marttilan mukaan uudessa maatalouspolitiikassa ruokaketjun tasapainoa on edelleen parannettava.
- Tämä vaatii kilpailulainsäädännön uudistamista siten, että viljelijöiden ja heidän osuuskuntiensa asema paranee. Myös ruokaketjun data pitää valjastaa viljelijän markkina-aseman parantamiseen.
Marttila kehottaa EU:ta kantamaan vastuunsa globaalista ruokaturvasta. Ilmastoviisaaseen ja kestävään ruuantuotantoon tarvitaan tutkimusta, uutta teknologiaa ja osaamista.
- Tässä kokonaisuudessa Suomi tarvitsee nuoria maatalousyrittäjiä, jatkajia maatiloille ja uusia investointeja sekä kannattavuuden parantumista. Vain siten voidaan kotimainen ruuantuotanto ja huoltovarmuus turvata jatkossa, Marttila muistuttaa.
Suomen maa- ja metsätalouden ja osuuskuntien Brysselin toimisto 30 vuotta
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK, ruotsinkielisten maa- ja metsätaloustuottajien keskusliitto SLC ja Osuustoimintakeskus Pellervo ovat toimineet Brysselissä vuodesta 1991 lähtien. Järjestöt juhlivat Brysselin toimiston kolmea vuosikymmentä keskiviikkona 26.10.2022 juhlaseminaarin ja gaalaillallisen merkeissä.
Seminaarissa kolmen järjestön puheenjohtajat Juha Marttila (MTK), Mats Nylund (SLC) ja Petri Pitkänen (Pellervo) kertovat menneistä vuosikymmenistä linjaten askelmerkkejä tulevaan. Puheenvuoron käyttävät Euroopan komission maatalouden ja maaseudun kehittämisen pääosaston pääjohtaja Wolfgang Burtscher. Tervehdyksensä juhlaan tuovat myös europarlamentaarikko Elsi Katainen ja ETSK:n kansalaisyhteiskuntaryhmän puheenjohtaja Séamus Boland. Erityisasiantuntija Tapio Kytölä Suomen pysyvästä edustustosta EU:ssa kertoo Brysselin toimiston historiasta.
Gaalaillallisella kuullaan Copa-Cogecan pääsihteeri Pekka Pesosen puhe. Illallisella Concert Noblessa tarjoiltavan on Suomi-illallisen on suunnitellut keittiömestari Kim Palhus. Musiikista vastaa popkantelediiva Ida Elina.
Lue myös:
Brysselin toimiston kuulumiset viimeisen 10 vuoden ajalta täällä: https://www.mtk.fi/-/mtk_bryssel_30historia
Historiikki englanniksi täällä: https://www.mtk.fi/web/en/-/30-years-in-brussels-history-publication
Lisätiedot:
Juha Marttila, MTK:n puheenjohtaja, +358 50 341 3167
Hanna Leiponen-Syyrakki, Brysselin toimiston johtaja, +358 400 947 633
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
MTK pettyi suden suotuisan suojelutason viitearvon määrittelyyn10.10.2025 16:02:43 EEST | Tiedote
Suden suotuisan suojelutason viitearvoksi Suomessa on määritetty 273 sutta. Vaikka susi on nyt boreaalisella vyöhykkeellä suotuisalla suojelutasolla, MTK pitää viitearvoa liian korkeana ja määrittelyn perusteena olevia keskeisiä seikkoja ongelmallisina.
Viljelijöiden talous poikkeuksellisen heikko - kasvukausikysely kertoo syyt10.10.2025 11:51:23 EEST | Tiedote
Vuoden 2025 kasvukausi oli viljelijöiden mukaan poikkeuksellisen haastava. Kevään kylmyys, kesän kuivuus ja syksyn sateet laskivat sato-odotuksia useimmilla tiloilla. Suurin osa 422 kasvukausikyselyyn vastanneesta viljelijästä arvioi sadon määrän ja laadun olevan tavanomaista tasoa tai sitä heikompaa. Sääolosuhteiden lisäksi myös tilojen taloudellinen tilanne oli monilla tuotantosuunnilla keskimääräistä heikompi. Haasteista huolimatta osa tiloista raportoi myös onnistumisia, erityisesti marjakasvien, kuivaheinän ja syysviljojen osalta.
Puukaupan kilpailuttamisen merkitystä ei voi väheksyä8.10.2025 15:46:09 EEST | Tiedote
Puukauppa on hiljentynyt syksyn aikana, ja metsänomistajien myyntihalukkuus on ollut laskussa. Keväällä puukauppa kävi vielä kiivaasti. MTK:n tuore Metsätutka-kysely osoittaa, että ensi vuodelle puunmyyntiaikeita on enää noin kolmasosalla metsänomistajista. Puukauppamäärien laskiessa kilpailutuksen merkitys korostuu, muistuttaa asiantuntija.
Susikanta selvästi aiempaa suurempi – kiintiömetsästys välttämätöntä30.9.2025 10:44:34 EEST | Tiedote
Tuoreimman kanta-arvion mukaan maaliskuussa 2025 Suomessa oli noin 430 sutta ja noin 76 susireviiriä. Susikanta kasvoi edellisvuodesta peräti 46 prosenttia. Susikannan koko vaihtelee vuoden eri aikoina, ja marraskuussa 2025 kannan arvioidaan olevan noin 557 sutta. Luonnonvarakeskuksen tiedot kertovat, että susiyksilöt ja kannan kasvu painottuvat voimakkaasti läntiseen Suomeen.
Kotimaiset kurpitsat ovat syksyn kuumin sesonkituote – Lajikkeita ja vinkkejä kotikeittiöön29.9.2025 09:20:14 EEST | Tiedote
Kotimaisten kurpitsojen pääsesonkia vietetään syyskuusta marraskuuhun. Kurpitsat ovat kurkun ja melonien sukulaiskasveja, jotka kasvavat avomaalla. Kesällä herkutellaan kesäkurpitsalla, syksyllä on paksukuoristen talvikurpitsojen aika. Kurpitsasato kypsyy loppukesällä ja syksyllä, ja lokakuu onkin oivallinen aika herkutella kotimaisilla kurpitsoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme