Muistojen Virta kokoaa yhteen tarinoita Olavi Virrasta – muistojen ja kotialbumien kuvien kokoaminen on alkanut

Olavi Virran ikivihreät tangot ja elokuvaroolit ovat tehneet vaikutuksen kansaan yli sukupolvien. Aikanaan lukematon määrä suomalaisia tutustui ja ystävystyi hänen kanssaan tai pääsi nauttimaan Virran musiikista niin tanssilavoilla kuin levysoittimen äärellä.
Muistojen Virta -tietoteos kokoaa yhteen suomalaisten muistoja Olavi Virrasta. Teoksen kokoaa tamperelainen Hannu Ignatius, jonka viime vuonna julkaisema Tapsa – Koko kansan reissumies sai kiitetyn vastaanoton.
Tarinoita ja muistoja joko itse, sukulaisen tai tuttavan kokemana kerätään huhtikuun 2022 puoliväliin saakka. Voit toimittaa myös kotialbumisi aarteet kohtaamisista sähköpostiin olakirja@gmail.com.
Pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin kustantajalle.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Porilaislähtöisen Elna Yrjönkosken koskettava esikoisrunokokoelma lähisuhdeväkivallasta15.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Elna Yrjönkosken runokokoelma Sydän myrskyssä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Elna Yrjönkosken esikoisrunokokoelma Sydän myrskyssä pureutuu rohkeasti lähisuhdeväkivaltaan. Sivut täyttyvät intensiivistä tunteista, joiden teemoina ovat myös itsensä rakastamisen vaikeus sekä pyyteetön rakkaus. Yrjönkosken omaääniset runot eivät välitä kielellisistä raameista, vaan antavat soinnin vapaudelle. Elna Yrjönkoski (s. 1995) on porilaislähtöinen, porvoolaistunut runoilija. Yrjönkoski alkoi kirjoittaa runoja Porissa meren äärellä ollessaan kahdeksanvuotias ja on lapsesta lähtien kirjoittanut niin rakkaudesta kuin kuolemasta. Ihmisenä hän on ilon antaja, synkän sielun kantaja. Runollaan Pumpulia Elna voitti Kotkan Meripäivien runoraadin kesällä 2024. YRJÖNKOSKI, ELNA : Sydän myrskyssä 76 sivua ISBN 9789523814721 Ilmestymisaika: Tammikuu 2026 Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt Lähetämme pyynnöstä arvostelukappaleen teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse. Arvostelukappale
Aviadorin kevät 2026: Päivi Alasalmi, Laura Laakso, Tessun matikkaseikkailu, tietokirja suomen onomatopoeettisesta sanastosta, runoteos kouluväkivallasta – ja paljon muuta!8.1.2026 13:38:47 EET | Tiedote
Aviadorin kevään 2026 uutuuskatalogi tarjoaa jälleen luettavaa moneen makuun. Tässä poimintoja tulevasta! Koko katalogiin pääsee tutustumaan tämän tiedotteen liitteestä tai Aviadorin nettisivuilla.
Janne Viljamaan tietoteos selvittää, miten kännykät veivät keskittymiskykymme ja miten se saadaan takaisin8.1.2026 12:18:27 EET | Tiedote
Tietokirjassaan Kännykkäkärsimys kotona ja koulussa sosiaalipsykologi, opettaja ja tietokirjailija Janne Viljamaa pohtii, huvitammeko itsemme hengiltä ja tuleeko lapsista lyhytjänteisiä ja ahdistuneita kännykkäaddikteja? Teos käsittelee kännykän tuomaa yhteiskunnallista ja psykologista muutosta, kadonneen keskittymiskyvyn etsintää ja rajoittamisen merkitystä tasapainoiseksi ihmiseksi kasvamisessa.
Tammikuussa Kulttuurikulmassa Tuula Sipilän visuaalista runoutta2.1.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Tuula Sipilän visuaalista runoutta Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) 2.1.– 30.1.2026 On sana, merkki ja muoto. Jana, linja ja viiva. Asetut kohtaamaan kuvan ja tekstin, niiden koodeja ja kuvioita kuin kaikuja. Näet, koet ja kuulet. Visuaalinen runo on sukellus leikkiin, joka kiertyy kuvioiksi ja venyttää kielen mahdollisuuksia. Syntyy tekstitaidetta, jossa kirjoitus ei aina ole luettavaa, mutta välittää muita merkityksiä. Runoa ja sen syvyyksiä. Tuula Sipilä on helsinkiläinen kirjoittaja ja taiteilija, jonka töitä on ollut esillä mm. digitaalisen runouden verkkosivustoilla sekä näyttelyissä Suomessa ja Virossa. Hän on julkaissut runokokoelmat Biopsia (ntamo 2015), Vakuumi (Kulttuurivihkot 2021) ja tms. (Kulttuurivihkot 2024) sekä lastenkirjan Kuvitellaan, Pikku Kontiainen (Enostone 2026). Lastenkirja Seitsemän päivää lammella ilmestyy kesällä 2026 Aviadorin kustantamana. Teosten koko 17x17cm, digital print. Kaikki työt ovat myynnissä, halutessaan ne voi saada heti m
Tapani Baggen rikosnovellikokoelmasta uusi painos23.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Tammikuussa 2025 ensi kertaa ilmestynyt Savunsininen juna on saanut toisen painoksensa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
