Muistutuskutsu 23.11: Viennin ja tuonnin haasteita – merikuljetukset ja globaalit kuljetusketjut
22.11.2021 11:06:49 EET | Keskuskauppakamari | Kutsu

Keskuskauppakamari yhdessä kauppakamarien kanssa on seurannut koronarajoitusten vaikutuksia Suomen vientiin ja tuontiin sekä sitä tukeviin kuljetuksiin. Viime aikoina yritykset ovat kertoneet uusista kuljetuksiin liittyvistä ongelmista, kuten konttipulasta, viivästyneistä kuljetusajoista ja lisääntyneistä epävarmuustekijöistä, minkä kauppakamarin vientiyrityskysely vahvistaa.
Tilaisuudessa European Sea Ports Organisation ESPO:n puheenjohtaja ja Suomen Satamaliiton toimitusjohtaja Annaleena Mäkilä kertoo ajankohtaisia näkymiä Suomen ja Suomelle tärkeiden satamien tilanteesta. Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliiton toimitusjohtaja Petri Laitinen puhuu globaaleista kuljetusketjuista häiriötilassa. Lisäksi tilaisuudessa kuullaan kommenttipuheenvuoro teollisuuden edustajalta.
Pyydämme ilmoittautumaan os. https://tapahtumat.kauppakamari.fi/attend/jwyBE
Lähetämme osallistumislinkin tapahtumaa edeltävänä päivänä.
Tervetuloa!
-----
OHJELMA
Klo 14.00–14.15 Tilaisuuden avaus – johtaja Lenita Toivakka ja johtava asiantuntija Päivi Wood
Viennin logistiikkahaasteet – vientiyrityskyselyn tulokset
Klo 14.15–14.30 Merikuljetusten pullonkaulat ja haasteet Suomen ja Euroopan satamissa – toimitusjohtaja Annaleena Mäkilä
Klo 14.30–14.45 Globaalit kuljetusketjut häiriötilassa – Milloin tilanne rauhoittuu? – toimitusjohtaja Petri Laitinen Suomen Huolinta- ja Logistiikkaliitto
Klo 14.45–15.15 Kommenttipuheenvuorot yritysten edustajilta
Klo 15.15–15.30 Kysymyksiä, keskustelua ja johtopäätöksiä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi WoodJohtava asiantuntija, liikenne- ja elinkeinopolitiikka
Puh:050 478 3990paivi.wood@chamber.fiLenita ToivakkaKeskuskauppakamarin kansainvälisten asioiden johtaja, ICC:n maajohtaja
Puh:050 4646 552lenita.toivakka@chamber.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Keskuskauppakamari: Euroopan tulisi vähentää riippuvuutta Yhdysvaltojen digialustoista hallitusti – pienikin muutos vahvistaisi kilpailukykyä13.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan Euroopan nykyinen geopoliittinen tilanne tarjoaa historiallisen mahdollisuuden vahvistaa omaa digitaalista kilpailukykyään. Toimitusjohtaja Juho Romakkaniemen mukaan tavoitteena ei ole irtaantua yhdysvaltalaisista palveluista, vaan vähentää niiden käyttöä maltillisesti ja strategisesti. Jo pieni muutos vahvistaisi Euroopan digitaalista kasvua ja huoltovarmuutta.
Kireä pakkanen lisää autojen käynnistysongelmia ja vaurioriskejä –akun esilämmitys tärkeää12.2.2026 10:20:20 EET | Tiedote
Talvilomaviikot ovat alkamassa kovien pakkasten kera. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja (HTT) Mikko Summa muistuttaa, että ankarat pakkaset lisäävät merkittävästi autojen käynnistysongelmia ja teknisten vaurioiden riskiä. Yksi keskeisimmistä pakkasajan toimenpiteistä on auton akun asianmukainen lämmitys, mistä kannattaakin huolehtia lomalle lähdettäessä.
Keskuskauppakamari: Työllistämisen painotus kotoutumislainuudistuksessa on oikea linja - säästöt ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa11.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää erittäin tervetulleena, että työllistyminen nostetaan kotoutumislain uudistuksessa nykyistä selkeämmin keskiöön ja palvelurakenteita uudistetaan. Hallituksen esittämät säästöt kotoutumiseen ovat kuitenkin ristiriidassa työllistymistavoitteen kanssa, sillä kotoutumiskoulutuksen on tutkitusti todettu edistävän työllistymistä.
Keskuskauppakamari kriittisenä kansalaisuuskokeesta - nämä seikat tulisi vielä korjata6.2.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan hallituksen ehdotus kansalaisuuskokeesta sisältää selviä puutteita, jotka asettavat kyseenalaiseksi koko kokeen tarpeellisuuden. Keskuskauppakamarin mukaan kokeessa tulisi kysyä vain objektiivisesti mitattavia tosiasioita ja turhaa byrokratiaa pitäisi välttää. Riskinä on, että koe muodostuu tarpeettomaksi pullonkaulaksi kansalaisuuden saamiselle ja pitkittää yritysten jo valmiiksi hankalaa rekrytointiprosessia ulkomaalaisen työvoiman suhteen.
Kireät pakkaset lisäävät putkirikkojen riskiä – vanhat ja matalalla kulkevat vesijohdot erityisessä vaarassa28.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kylmimmillään yli 20 pakkasasteen talvisää kasvattaa putkirikkojen riskiä etenkin vanhoissa kiinteistöissä ja pientaloissa. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja, HTT Arto Krootila varoittaa, että ongelmat voivat alkaa jo huomattavasti lievemmässäkin pakkasessa, jos vesijohto kulkee liian lähellä maanpintaa tai sen eristys on puutteellinen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
