Keskuskauppakamari

MUISTUTUSKUTSU MEDIALLE 20.4.2023 Ilmoituskanavia koskevan selvityksen julkistus

19.4.2023 13:54:20 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa
Keskuskauppakamari on selvittänyt, miten laajasti whistleblowing-ilmoituskanavat ovat suomalaisissa organisaatioissa käytössä ja millaisia onnistumisia tai haasteita kanavan käytössä on havaittu. Selvitys julkaistaan torstaina 20.4.2023 klo 8.30 ja median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan tilaisuutta.

Organisaatioiden ilmoituskanavista on viime vuosina tullut keskeinen riskienhallinnan väline ja vastuullisen toiminnan varmistaja. Kuluvana vuonna 2023 ilmoituskanavat tulevat useille organisaatioille pakolliseksi.

Keskuskauppakamari on selvittänyt, miten laajasti whistleblowing-ilmoituskanavat ovat suomalaisissa organisaatioissa käytössä ja millaisia onnistumisia tai haasteita kanavan käytössä on havaittu.
Vastaava selvitys on toteutettu aiemmin keväällä 2021.

Ilmoituskanavia koskevan selvityksen julkistustilaisuus
torstaina 20.4.2023 klo 8.30

Keskuskauppakamari järjestää tilaisuuden Teams-verkkotapahtumana. Lähetämme ilmoittautuneille osallistumislinkin tilaisuutta edeltävänä päivänä.

OHJELMA:

Ilmoituskanavia koskevan selvityksen tulokset
Johtaja Stina Wikberg, Keskuskauppakamari
Vastuullisuusasiantuntija Anne Vanhala, Keskuskauppakamari

Havaintoja selvityksen tuloksista
Director, ethics and compliance, Jyri Wesanko, Kesko

Lisäksi aikaa on varattu osallistujien kysymyksille ja kommenteille. 

Verkkotapahtuma on maksuton, mutta edellyttää ennakkoilmoittautumista. Ilmoittautumaan pääset täältä. Tervetuloa! 


Lisätietoja: 

Anne Vanhala, vastuullisuusasiantuntija
anne.vanhala@chamber.fi

050 339 1625

Pauliina Pulkkinen, viestintä- ja yhteistyöjohtaja
Median yhteydenotot
pauliina.pulkkinen@chamber.fi

050 574 5288

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Nopeampi väylä pysyvään oleskelulupaan vastaa yritysten toiveisiin – pisteytys toisi ennakoitavuutta järjestelmään6.5.2026 11:30:00 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamari pitää kannatettavana Akavan esitystä nopeammasta väylästä pysyvään oleskelulupaan. Suomi tarvitsee lisää kansainvälisiä osaajia, mutta yhä useammin ratkaisevaa ei ole pelkkä houkuttelu vaan se, haluavatko osaajat jäädä. Keskuskauppakamarin mielestä järjestelmän on oltava ennakoitava ja joustava sekä vastattava koko maan työvoimatarpeisiin.

Kauppakamarikysely: Neljä viidestä yrityksestä odottaa liikevaihtonsa pysyvän ennallaan tai kasvavan - yritysten tulevaisuudennäkymät yhä pääosin positiivisia5.5.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien huhtikuussa toteuttamasta suhdannekyselystä selviää, että yritysten näkymät ovat tammikuussa tehtyä kyselyä heikompia, mutta pääosin edelleen hyviä. Lähes 81 prosenttia vastanneista yrityksistä odotti liikevaihtonsa kasvavan tai pysyvän ennallaan seuraavan puolen vuoden aikana. Vastaajien arvio tilauskantojen ja viennin kehityksestä oli edelleen myönteinen. Sen sijaan kannattavuuden heikkenemistä ennakoivien osuus oli noussut tammikuun kyselystä. ”Elpymistä ei ole kyselyn perusteella peruttu”, tiivistää Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist.

Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Räjähtävä startti vuodelle – bruttokansantuotteen ennakollinen luku ylitti odotukset30.4.2026 08:46:30 EEST | Tiedote

Tilastokeskus julkisti tänään Suomen kokonaistuotannon suhdannekuvaajan maaliskuulta. Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan kiinnostavampaa on kuitenkin se, että samalla saatiin ennakollinen arvio vuoden 2026 ensimmäisen neljänneksen bruttokansantuotteen kehityksestä. ”Näyttää siltä, että viime vuosi oli vasta alkusoittoa, ja kasvu on vauhdittunut tämän vuoden puolella enemmän kuin kukaan uskalsi unelmoida”, sanoo Appelqvist.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye