MUISTUTUSKUTSU medialle: Jotta EU olisi vahva -seminaari
19.8.2021 07:48:00 EEST | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Kutsu
Torstaina 19. elokuuta klo 12.30–17.30
Paikka: Zoom (webinaarin seuraaminen ei edellytä Zoom-sovelluksen lataamista)
Tervetuloa Jotta EU olisi vahva -seminaariin. Seminaarissa EU:sta puhuvat muun muassa Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark, pääministeri Sanna Marin, Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja professori Alexander Stubb. Tilaisuuden juontaa Sitran viestintäjohtaja Elina Ravantti.
Seminaaria ovat olleet tekemässä ja tukemassa Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA, FIIA Ulkopoliittinen instituutti, ulkoministeriö, ICC Kansainvälinen kauppakamari, Jenny ja Antti Wihurin säätiö, Nokia sekä Suomen Ulkomaankaupan Edistämisrahasto. Seminaari järjestetään Suomen integraatiopolitiikan keskeisen vaikuttajan, UM:ssä vuosina 1993–1996 valtiosihteerinä toimineen Veli Sundbäckin 75-vuotispäivän merkeissä.
Ohjelma
12.30 Tervetuliaissanat – suurlähettiläs Jan Store
Seminaarin avaus – ministeri Pertti Salolainen
12.45 Neljännesvuosisata Suomen liittymisestä EU:iin – kaikki hyvin?
Suomen pitkä tie yhteisiin eurooppalaisiin pöytiin – valtiosihteeri 1993–1996 Veli Sundbäck
Suomi Euroopan unionin jäsenenä – puheenjohtaja Erkki Liikanen
Keskustelu – moderaattorina Hybridikeskuksen johtaja Teija Tiilikainen
14.00 Vain sisäisesti ehjällä ja vahvalla EU:lla on edellytyksiä menestyä
Eurotalouden seuraava vuosikymmen – Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn
Kommenttipuheenvuoro – Varman toimitusjohtaja Risto Murto
Keskustelu – moderaattorina Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Juha Jokela
15.00 Tauko
15.30 EU:n toimintakyvyn vahvistaminen
Pääministeri Sanna Marin
16.00 EU maailmalla – aktiivinen tekijä vai kuoreensa vetäytyjä?
EU muuttuvassa globaalissa ympäristössä – Sitran yliasiamies Jyrki Katainen
Teknologia EU:n menestyksen määrittäjänä – Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark
Keskustelu – moderaattorina Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn johtaja Emilia Kullas
17.00 Summa summarum – Quo vadis EU? – Professori Alexander Stubb
17.20 Päätössanat – Suurlähettiläs Eikka Kosonen
Pyydämme ilmoittautumista torstaihin 19.8. kello 10.00 mennessä: viestintäpäällikkö Heini Larros, heini.larros@eva.fi tai +358 40 526 97 28. Lähetämme webinaarilinkin ilmoittautumisajan päätyttyä.
EVA julkaisi torstaina 19.8. kello 5.30 antologiaraportin Vahva EU, jossa ovat kirjoittajina muun muassa Erkki Liikanen, kirjeenvaihtaja Annamari Sipilä, Alexander Stubb, Teija Tiilikainen ja työelämäprofessori Vesa Vihriälä. Julkaisu on luettavissa ja ladattavissa osoitteessa: www.eva.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heini LarrosViestintäpäällikkö
Puh:+358 40 526 9728heini.larros@eva.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä.EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaiset vaativat EU-rahalle oikeusvaltioehtoja ja talouskuria – EU-verotus tyrmätään25.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Lähes kolme neljästä suomalaisesta leikkaisi EU-jäsenmaan saamia tukia välittömästi, jos maan oikeusvaltiokehitys heikkenee merkittävästi. Kaksi kolmesta sitoisi EU-rahoituksen nykyistä tiukemmin sovittujen talousuudistusten toteuttamiseen, selviää Sitran ja EVAn keväällä 2026 tekemästä EU-asennetutkimuksesta.
EVA: Verottajan päätökseen pitää voida luottaa – mallia Sveitsistä21.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomen verotuksen ennakkoratkaisumenettelyä pitää uudistaa niin, että yritykset saavat verokohtelustaan nykyistä nopeammin varman ja kohtuuhintaisen vastauksen. EVA ehdottaa mallin ottamista Sveitsistä, missä viranomaiset ratkovat verotuksen kysymyksiä yhteistyössä yritysten kanssa.
EVA: Hyväosaiset ja huono-osaiset näkevät kaksi eri Suomea12.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Koettu yhteiskunnallinen asema vaikuttaa voimakkaasti siihen, miten suomalaiset arvioivat tuloeroja ja eriarvoisuutta, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen perustuvat tuloerot1.8.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset hyväksyvät osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat palkkaerot, vaikka niukka enemmistö pitää tuloeroja edelleen liian suurina, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Työ on yhä useammalle vain keino rahoittaa muuta elämää4.7.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suhde työhön on muuttunut aiempaa ansaintakeskeisemmäksi. Enemmistölle suomalaisista ansiotyö on ennen kaikkea keino rahoittaa muuta elämää, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
