MUISTUTUSKUTSU medialle: Jotta EU olisi vahva -seminaari
Torstaina 19. elokuuta klo 12.30–17.30
Paikka: Zoom (webinaarin seuraaminen ei edellytä Zoom-sovelluksen lataamista)
Tervetuloa Jotta EU olisi vahva -seminaariin. Seminaarissa EU:sta puhuvat muun muassa Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark, pääministeri Sanna Marin, Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn ja professori Alexander Stubb. Tilaisuuden juontaa Sitran viestintäjohtaja Elina Ravantti.
Seminaaria ovat olleet tekemässä ja tukemassa Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA, FIIA Ulkopoliittinen instituutti, ulkoministeriö, ICC Kansainvälinen kauppakamari, Jenny ja Antti Wihurin säätiö, Nokia sekä Suomen Ulkomaankaupan Edistämisrahasto. Seminaari järjestetään Suomen integraatiopolitiikan keskeisen vaikuttajan, UM:ssä vuosina 1993–1996 valtiosihteerinä toimineen Veli Sundbäckin 75-vuotispäivän merkeissä.
Ohjelma
12.30 Tervetuliaissanat – suurlähettiläs Jan Store
Seminaarin avaus – ministeri Pertti Salolainen
12.45 Neljännesvuosisata Suomen liittymisestä EU:iin – kaikki hyvin?
Suomen pitkä tie yhteisiin eurooppalaisiin pöytiin – valtiosihteeri 1993–1996 Veli Sundbäck
Suomi Euroopan unionin jäsenenä – puheenjohtaja Erkki Liikanen
Keskustelu – moderaattorina Hybridikeskuksen johtaja Teija Tiilikainen
14.00 Vain sisäisesti ehjällä ja vahvalla EU:lla on edellytyksiä menestyä
Eurotalouden seuraava vuosikymmen – Suomen Pankin pääjohtaja Olli Rehn
Kommenttipuheenvuoro – Varman toimitusjohtaja Risto Murto
Keskustelu – moderaattorina Ulkopoliittisen instituutin ohjelmajohtaja Juha Jokela
15.00 Tauko
15.30 EU:n toimintakyvyn vahvistaminen
Pääministeri Sanna Marin
16.00 EU maailmalla – aktiivinen tekijä vai kuoreensa vetäytyjä?
EU muuttuvassa globaalissa ympäristössä – Sitran yliasiamies Jyrki Katainen
Teknologia EU:n menestyksen määrittäjänä – Nokian toimitusjohtaja Pekka Lundmark
Keskustelu – moderaattorina Elinkeinoelämän valtuuskunta EVAn johtaja Emilia Kullas
17.00 Summa summarum – Quo vadis EU? – Professori Alexander Stubb
17.20 Päätössanat – Suurlähettiläs Eikka Kosonen
Pyydämme ilmoittautumista torstaihin 19.8. kello 10.00 mennessä: viestintäpäällikkö Heini Larros, heini.larros@eva.fi tai +358 40 526 97 28. Lähetämme webinaarilinkin ilmoittautumisajan päätyttyä.
EVA julkaisi torstaina 19.8. kello 5.30 antologiaraportin Vahva EU, jossa ovat kirjoittajina muun muassa Erkki Liikanen, kirjeenvaihtaja Annamari Sipilä, Alexander Stubb, Teija Tiilikainen ja työelämäprofessori Vesa Vihriälä. Julkaisu on luettavissa ja ladattavissa osoitteessa: www.eva.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heini LarrosViestintäpäällikkö
Puh:+358 40 526 9728heini.larros@eva.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA on elinkeinoelämän think tank, jonka tavoitteena on edistää suomalaisen yhteiskunnan pitkän aikavälin menestystä.EVA tuottaa tietoa ja näkemyksiä ajankohtaiseen julkiseen keskusteluun sekä esittää reformeja poliittisille päättäjille.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Suomalaiset ovat tyytyväisiä vapauksiinsa – yrittämisen vapautta toivotaan eniten lisää16.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset ovat laajasti tyytyväisiä vapauksiensa määrään eri elämänalueilla. Yrittämiseen ja julkiseen terveydenhuoltoon toivotaan eniten lisää vapautta. Pikemminkin vapauksien vähentämistä kuin lisäämistä toivottaisiin etenkin sosiaalisen median, uhkapelaamisen ja tekoälyn kohdalla.
EVA: Suomalaiset tyytyväisiä euroon – rahapolitiikan ongelmat jäävät turvallisuustarpeen varjoon2.9.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Selvä enemmistö suomalaisista (58 %) suhtautuu myönteisesti siihen, että markasta siirryttiin euroon. Kielteisesti asiaan suhtautuu viidesosa (21 %) ja neutraalin kannan ottaa lähes yhtä moni (18 %).
EVA: Suomalaiset hyväksyvät osan Purran leikkauksista – koulutus ja sote halutaan rajata ulkopuolelle27.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
EVAn Arvo- ja asennetutkimuksen mukaan suomalaisten enemmistö hyväksyy leikkaukset erityisesti kehitysyhteistyöhön ja yritystukiin sekä hyväksyy niin sanotun juustohöylän käytön, mutta torjuu koulutukseen ja sosiaali- ja terveydenhuoltoon kohdistuvat leikkaukset.
EVA: Yli puolet työttömistä on vaikeasti työllistettäviä – kolme keinoa nuorten työllistämiseen20.8.2025 06:01:00 EEST | Tiedote
Rakenteellinen työttömyys syvenee Suomessa. Yli puolet työttömistä kuuluu rakennetyöttömiin, joiden työllistyminen ei onnistu pelkästään talouden kasvun avulla, kertoo EVAn tuore selvitys.
EVA: Suomalaiset torjuvat ajatuksen EU-verosta9.8.2025 07:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaiset suhtautuvat kriittisesti ajatukseen uudesta EU-tason verosta, jolla rahoitettaisiin unionin toimintaa, selviää EVAn kevään 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme