MUISTUTUSKUTSU MEDIALLE: Tällainen Suomi saattaa olla vuonna 2028
7.10.2020 10:05:59 EEST | Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry | Kutsu
Keskiviikkona 7. lokakuuta klo 15.00—17.00
Paikka: Zoom ja stream EVAn YouTube-kanavalla (EVAthinktank)
Kuihtuuko globalisaatio? Ottavatko vahvat valtiot valtiot markkinatalouden tiukkaan otteeseensa? Hajoaako EU? Entä kuka pelastaa ilmaston – ja miten?
Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ja Nordic West Office ovat yhdessä 20 yrityksen ja yhteisön kanssa miettineet Suomen suuntaa vuoteen 2028 asti. Tarjolla on neljä vaihtoehtoista maailmaa: Kvanttihyppy, Sääntö-Suomi, Uudet heimot ja Vihreä valta.
Tule mukaan kuuntelemaan ja katsomaan, millaisia polkuja Suomelle hahmottuu. Tapahtuman aloittaa EVAn johtajan Emilia Kullaksen ja UPM:n hallituksen puheenjohtajan Björn Wahlroosin keskustelu Suomen suunnasta. Nordic West Officen toimitusjohtaja Risto E. J. Penttilä ja EVAn tutkimuspäällikkö Ilkka Haavisto esittelevät skenaariot.
Tilaisuudessa julkistetaan Lastuna lainehilla – Suomi-skenaariot 2020–2028 -raportti, jossa skenaariot saavat eloa toimittaja Terho Puustisen kirjoittamissa tarinoissa.
Skenaarioita kommentoivat teknologiayrittäjä Timo Ahopelto, McKinsey & Companyn partner Anna Granskog, Varman toimitusjohtaja Risto Murto ja Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.
Pyydämme ilmoittautumista keskiviikkoon 7.10. kello 13.00 mennessä: viestintäpäällikkö Heini Larros, heini.larros@eva.fi tai +358 40 526 97 28. Lähetämme webinaarilinkin ilmoittautumisajan päätyttyä.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän valtuuskunta EVA ry
EVA: Työ on yhä useammalle vain keino rahoittaa muuta elämää4.7.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suhde työhön on muuttunut aiempaa ansaintakeskeisemmäksi. Enemmistölle suomalaisista ansiotyö on ennen kaikkea keino rahoittaa muuta elämää, selviää EVAn syksyn 2025 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suomalaiset luottavat sodan hetkellä lähiliittolaisiin – enemmistö pysyisi ydinasepelotteen piirissä12.6.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten suuri enemmistö pitää tarkoituksenmukaisena, että Suomi on jonkin ydinasepelotteen piirissä. Täysimittaisessa sodassa Venäjää vastaan sotilaallista apua odotetaan erityisesti Pohjoismailta, Virosta, Saksasta ja Briteiltä. Enemmistö suomalaisista on edelleen Nato-myönteisiä, selviää EVAn tuoreesta Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Suuri enemmistö näkee Trumpin Yhdysvallat Euroopan vastustajana5.6.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Lähes kolme neljästä suomalaisesta arvioi, että presidentti Donald Trump on muuttanut Yhdysvallat Euroopan ystävästä Euroopan vastustajaksi, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Oma asunto pitää pintansa sijoituksena27.5.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten enemmistö pitää omaa asuntoa edelleen hyvänä ja turvallisena sijoituksena, selviää EVAn kevään 2026 Arvo- ja asennetutkimuksesta.
EVA: Investointeja jää toteutumatta verottajan käytäntöjen vuoksi20.5.2026 06:01:00 EEST | Tiedote
Verotuksen tulkinnanvaraisuus, kalliit ennakkoratkaisut ja ankarat sanktiouhat ajavat yrittäjiä ja omistajia varovaisuuteen, arvioi EVAn johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää tuoreessa EVA Analyysissä Arvaamaton verokarhu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
