Muonion kunnan vuokrataloihin valokuituyhteydet

Muonion kunnan vuokrahuoneistot saavat modernit tietoliikenneyhteydet, kun Valokuitunen rakentaa kunnan rivi- ja paritalohuoneistoihin valokuituyhteydet. Kunta päätti 101 asunnon kuiduttamisesta tammikuun lopussa. Kiinteistöihin rakennetaan valokuituverkkoratkaisu, jossa Valokuitunen rakentaa asuntoihin valokuituyhteydet ja asukkaat saavat itse vapaasti valita ja hankkia omiin tarpeisiinsa sopivan laajakaistaliittymän Valokuitusen verkon laajakaista- ja palveluvalikoimista.
Muoniossa on kiinteänä verkkoyhteytenä pääasiassa vanhaa kupariverkkoa. Pienelle kunnalle toimintavarma valokuitu on tärkeä elinvoima- ja kilpailukykytekijä. Etätöiden lisääntyminen ja netinkäytön kasvu arjessa muun muassa eri laitteiden ja palveluiden nopean digitalisoitumisen vuoksi ovat luoneet toimintavarmojen nettiyhteyksien jatkuvasti kasvavan tarpeen.
- Muonion kunta on erittäin tyytyväinen, että vihdoin valokuiturakentaminen saadaan käyntiin Muoniossa. Huippunopeat tietoliikenneyhteydet lisäävät kunnan elinvoimaa ja pitovoimaa sekä parantavat yritysten toimintaedellytyksiä. Toimivat tietoliikenneyhteydet ovat myös yksi kuntastrategiamme tukijalka, kertoo Muonion elinvoimajohtaja Jussi-Pekka Tammilehto.
Muonio valitsi valokuituverkon toteutustavaksi verkon, jossa kuituverkko ja laajakaistapalvelut on selkeästi eriytetty toisistaan. Tämä tarkoittaa sitä, että kunta ei päätä kuntalaistensa puolesta heidän laajakaistan palveluoperaattoreitaan. Päätös ei luo eriarvoisuutta kuntalaisten kesken, koska kunta ei osallistu asukkaiden nettiliittymien kustannuksiin, vaan ainoastaan huolehtii siitä, että kiinteistöön tulee yhteys. Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kauniston mukaan valokuitua voi pitää jo kiinteistössä samankaltaisena perusinfrana kuten sähköä ja vettä.
- Verkossamme on asiakkaille kymmeniä eri nettiliittymävaihtoehtoja ja niiden tarjoajiakin jo kahdeksan. Tuoreimpana on tammikuussa Suomeen tullut kansainvälinen toimija Bahnhof. Kun nettiliittymissä on runsaasti valinnanvaraa, tarkoittaa se kuluttajalle sitä, että hinnat ja palvelut pysyvät kilpailukykyisinä, Kaunisto kertoo.
Valokuitunen aloittaa yhteyksien rakentamisen Muoniossa tämän vuoden aikana.
- Olemme erittäin iloisia, että saimme tehtyä kunnan kanssa sopimuksen, joka hyödyttää myös muita kuntalaisia eikä pelkään näissä asunnoissa asuvia. Muoniossa nyt rakentuvaan verkkoon on myös muiden lähistöllä asuvien mahdollisuus liittyä. Laajennamme verkkoa sitä mukaa, kun kiinnostusta liittymiseen riittää. Ponnistelemme sen eteen tulevina kuukausina, että mahdollisimman monelle saataisiin nyt samalla kertaa yhteydet toteutettua, jotta verkonrakentamistöistä aiheutuisi mahdollisimman vähän häiriöitä, Valokuitusen toimitusjohtaja Heikki Kaunisto kertoo.
Valokuitusen verkkoja on rakennettu Lapin maakuntaan useille alueille. Ylitorniossa, Sallassa, Inarissa ja Simossa on lähimmät vastaavanlaiset kunnan vuokrakohteet.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heikki KaunistoToimitusjohtajaValokuitunen
Puh:050 440 5224heikki.kaunisto@valokuitunen.fiKirsi JännesViestintäpäällikköValokuitunen
Puh:050 564 4645kirsi.jannes@valokuitunen.fiJussi-Pekka TammilehtoElinvoimajohtajaMuonion kunta
Jussi-Pekka.Tammilehto@muonio.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Valokuitunen Oy rakentaa valokuituyhteyksiä taajamien koteihin ja yrityksiin valtakunnallisesti sinne, missä kysyntää on eniten. Valokuitu on paras saatavilla oleva kiinteä yhteys, joka ei pätki verkon kuormittumisen tai sääolosuhteiden takia. Valokuidulla kotitaloudet saavat tiedonsiirtoyhteydet kerralla kuntoon seuraavaksi vuosikymmeniksi. Kytkemme pientalojen valokuituyhteydet Telian ylläpitämään Avoin Kuitu -runkoverkkoon, jossa asiakas voi nyt ja jatkossa valita nettiliittymänsä usealta eri palveluntarjoajalta. Lähivuosina Valokuitunen investoi satoja miljoonia valokuituverkkoihin Suomessa, jo pelkästään vuoden 2022 aikana olemme investoineet 50 miljoonaa verkkojen rakentamiseen. Valokuitusen verkkojen rakentamisen pääyhteistyökumppani on Eltel. Meidät omistaa suomalaisen sijoitusyhtiö CapManin Infra-rahasto ja Telia, jotka tukevat voimakasta kasvuamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Valokuitunen Oy
Selvitys: Valokuituverkon hiilijalanjälki on pieni – suomalaiset eivät tunne netinkäytön ympäristövaikutuksia22.3.2023 06:30:00 EET | Tiedote
Green Carbonin tuoreen selvityksen mukaan valokuidun hiilidioksidipäästöt ovat varsin pienet, ja sitä voi pitää kotien ylivoimaisesti ympäristöystävällisimpänä tiedonsiirtotapana. Rakentamisvaiheessa verkon elinkaareksi lasketaan vähintään viisikymmentä vuotta. Sinä aikana verkosta syntyvät päästöt vastaavat bensa- tai dieselautolla menopaluuajoa Helsingistä Kemijärvelle. Silti 75 prosenttia suomalaisista sanoo, että ei ole pohtinut nettiliittymänsä vaihtamista ympäristöystävällisempään vaihtoehtoon.
Evijärven kunnan kaikkiin vuokrataloihin valokuituyhteydet15.2.2023 08:17:00 EET | Tiedote
Valokuitunen rakentaa Evijärven kunnan omistamiin vuokrahuoneistoihin valokuituyhteydet. Hyväksytty tarjous käsittää 99 huoneistoa. Jokaiseen asuntoon tulee oma yhteys, ja asukas voi itse tilata valokuituun haluamansa nettipalvelut Valokuitusen verkon laajakaista- ja palveluvalikoimista. Valokuituverkko rakennetaan tämän vuoden aikana.
Uusi kansainvälinen toimija valokuituverkkoon – ruotsalainen Bahnhof tulee Valokuitusen verkkoon laajakaistapalveluillaan31.1.2023 10:16:00 EET | Tiedote
Ruotsalainen palkittu laajakaistaoperaattori Bahnhof on Valokuitusen avoimeen palveluun perustuvassa kuituverkossa ensimmäinen ulkomainen yritys, jolta voi ostaa nettipalvelut. Kaiken kaikkiaan verkossa on jo kahdeksan palveluntarjoajaa ja valokuidun nettiliittymäksi kymmeniä liittymävaihtoehtoja.
Tutkimus: Lähes puolet suomalaisista haluaa työnantajansa osallistuvan kodin internet-liittymän kustannuksiin18.1.2023 08:15:00 EET | Tiedote
Suomalaisista 42 prosenttia haluaa työnantajansa osallistuvan kodin internet-liittymästä syntyviin kustannuksiin. Asenteissa heijastuu etätyön normalisoituminen. Lisäksi puolet väestöstä toivoo verohelpotusta tietoliikenneyhteyksien hankintaan, selviää Valokuitunen Oy:n YouGov Finlandilla teettämästä kyselytutkimuksesta.
Valokuitunen osti Kuhmoisten Laajakaista Oy:n valokuituliiketoiminnan30.12.2022 07:30:00 EET | Tiedote
Kuhmoisten Laajakaista Oy on myynyt valokuituverkon Valokuituselle 29. joulukuuta allekirjoitetulla kauppasopimuksella. Kaupassa Kuhlan valokuituverkon asiakkaat siirtyvät Valokuitusen asiakkaiksi. Verkko kattaa noin 1 200 kotitaloutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme