Muovijätteet, sähköautojen akut ja maa- ja metsätalouden biopohjaiset jäte- ja sivuvirrat hyötykäyttöön
28.10.2022 11:48:06 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Hankkeeseen osallistuu 17 organisaatiota Pohjois-Euroopasta. Lisäksi mukana on monia sidosryhmiä Baltian maista ja Puolasta. Hanke ei rajoitu teknisiin ratkaisuihin, vaan haluaa tavoittaa eri sidosryhmiä tapahtumien, työpajojen ja kampanjoiden kautta. Tavoitteena on hyödyntää tutkimustietoa ja kehittää moniulotteisesti käyttäjäryhmien tietoa ja kokemusta.
Hanketta koordinoi Teknologian tutkimuskeskus VTT. Suomesta projektissa ovat mukana myös MTK, Ekokumppanit, Business Tampere, CLIC ja Forum Virium Helsinki.
MTK:n tehtävänä hankkeessa on mm. vauhdittaa kiertotaloutta maa- ja metsätaloussektorilla. Tavoitteena on löytää käyttötapoja sekä liiketoimintamahdollisuuksia tällä hetkellä hyödyntämättömille biopohjaisille jätteille ja -sivuvirroille. Projekti kehittää mm. digitaalisen markkinapaikan sivuvirroille. Pilotointi tehdään Suomessa, ja malli monistetaan muille alueille. Erityisesti pilottikohteina Suomessa toimivat Pirkanmaa ja Uusimaa.
MTK on mukana myös maatalousmuovien kierrätyksen uusien mallien ja menetelmien kehittämisessä.
Hankkeen viralliset sivut: https://treasource.eu/
Lisätiedot: Riina Kärki, projektipäällikkö, WP5 leader, riina.karki@mtk.fi, +358 50 4720 656
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kutsu median edustajille: MTK:n valtuuskunnan kevätkokous 9.4.27.3.2026 10:55:39 EET | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry järjestää valtuuskunnan kevätkokouksen 9.4.2026 Espoossa.
Kananmunat hupenivat kaupoista – mitä oikeasti tapahtui?27.3.2026 10:20:20 EET | Blogi
Olet ehkä huomannut, että kananmunahyllyt näyttävät paikoin tavallista tyhjemmiltä tai jopa siltä, että munista on suorastaan pulaa. Mistä oikein on kyse?
Uudistettu Luontoarvot.fi -markkinapaikka on julkaistu – maanomistajien luontoteot ja ostajat kohtaavat aiempaa helpommin26.3.2026 14:30:00 EET | Tiedote
MTK:n LUMA-hanke kehittää Luontoarvot.fi -palvelua, joka vastaa entistä paremmin kehittyvien luontoarvomarkkinoiden tarpeisiin. Uudistettu markkinapaikka julkaistaan torstaina 26. maaliskuuta.
Metsätutka: Kaksi kolmasosaa metsänomistajista kilpailuttaa puukauppansa – metsänhoitoyhdistyksillä tyytyväisimmät puukauppa-asiakkaat23.3.2026 09:38:05 EET | Tiedote
Metsänomistajat kilpailuttavat puukauppojaan yhä useammin, käy ilmi kevään Metsätutka‑kyselystä. Kaksi kolmasosaa metsänomistajista pyytää tarjouksia useilta ostajilta, ja neljä kymmenestä käyttää apunaan metsänhoitoyhdistyksen asiantuntijoita. Näissä puukaupoissa myös tyytyväisyys on korkeinta.
Uudistettu luontoarvot.fi -markkinapaikka - webinaari torstaina 26. maaliskuuta20.3.2026 15:41:52 EET | Kutsu
Luontoarvot.fi on MTK:n ylläpitämä, täysin uudistettu palvelu, joka yhdistää luontoarvojen ostajat, myyjät ja asiantuntijat. Palvelun tavoitteena on helpottaa luontoarvojen, ennallistamistoimenpiteiden, ekologisen kompensaation hyvitysalueiden ja muiden luonnonhoidon hankkeiden löytymistä ja toteuttamista. Markkinapaikan kehittäminen on osa Koneen Säätiön Metsän Puolella -aloitteen rahoittamaa LUMA-hanketta. Tervetuloa seuraamaan uudistetun luontoarvot.fi -palvelun julkistamiswebinaaria torstaina 26. maaliskuuta kello 13:00 alkaen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

