Myös Helsingin seudun junaliikenteen tarpeet huomioitava Turun nopeassa junayhteydessä
15.12.2020 11:34:53 EET | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Helsingin seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen MAL 2019 -suunnitelmassa todetaan, että nopeiden junayhteyksien suunnittelussa on tarkasteltava, millaisia mahdollisuuksia ne tarjoavat lähiliikenteelle. Samalla on varmistettava, että uudet junayhteydet toimivat yhteen seudun sisäisen järjestelmän kanssa.
Espoon ja Salon välille rakennettavan oikoradan edellytyksenä on, että kaupunkirataa on jatkettu Leppävaarasta Kauklahteen. Tässäkin tilanteessa Kirkkonummen-lähijunat kulkisivat kuitenkin edelleen samoja raiteita Turun-kaukojunien kanssa Helsingin ja Espoon välillä.
Ajatuksena liikennöinnissä olisi, että kauko- ja lähijunien ajoajat olisivat mahdollisimman yhdenmukaisia junien yhteisillä osuuksilla. Tämä on tärkeä lähtökohta jatkosuunnittelussa, sillä se mahdollistaisi rataverkolle enemmän junia ja junaliikenteen kehittämisen kokonaisuutena: esimerkiksi tiheämmät ja tasaiset vuorovälit.
Nykyinen Helsingin ja Turun välinen junaliikenne on pääosin markkinaehtoista. Oikoradan rakentamisen myötä tämä markkinaehtoinen liikenne siirtyisi todennäköisesti pois rantaradalta. Jos rantaradalle halutaan liikennettä HSL:n ulkopuolelle, siis Siuntiosta länteen, se olisi valtion ostoliikennepäätösten varassa. Sama koskee liikennettä uutta oikorataa pitkin esimerkiksi Nummelaan tai Lohjalle, minne HSL:n toimivalta ei ulotu.
Yhteyshenkilöt
Suvi Rihtniemi
toimitusjohtaja
p. 050 565 8884
Sini Puntanen
osastonjohtaja, liikennejärjestelmä ja tutkimukset
p. 040 501 3362
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
Ratikkaliikenne Kruunusiltojen reitillä on käynnistynyt vilkkaana7.11.2026 11:41:54 EET | Tiedote
Ratikkaliikenne Kruunusilloilla linjoilla 11 ja 12 käynnistyi lauantaiaamuna klo 10. Ensimmäisenä Kruunuvuorensillan ylitti Korkeasaaresta lähtenyt linjan 12 raitiovaunu. Aamun ensimmäisten tuntien liikenne on sujunut hyvin. Ratikat ovat täyttyneet matkustajista.
Uusi saaristoratikkareitti yhdistää Laajasalon kantakaupunkiin 7. marraskuuta7.11.2026 08:50:00 EET | Tiedote
Suomen pisimmän sillan, Kruunuvuorensillan, kautta kulkeva reitti liittää Laajasalon osaksi Helsingin kantakaupungin. Helsingin uusi ratikkareitti avautuu lauantaina 7. marraskuuta, kun linjat 11 ja 12 aloittavat liikenteen Kruunusiltoja pitkin Laajasaloon. Sillat on rakennettu vain ratikoille, kävelijöille ja pyöräilijöille, mikä tekee reitistä ainutlaatuisen maailman mittaluokassa.
HSL kerää liikennevälineiden väritysselvitykseen näkemyksiä sekä asukkailta että asiantuntijoilta5.11.2026 08:55:14 EET | Tiedote
HSL on käynnistänyt selvityksen HSL:n tilaajavärityksen toteutuksesta eri liikennevälineissä. Mahdolliset linjaukset kaluston väreihin pitää tehdä pian, sillä käynnissä on huomattavia kalustohankintoja, jotka vaikuttavat kaupunkikuvaan vuosikymmeniksi eteenpäin. Selvityksen käynnistämistä puolsi myös Helsingin kaupungin valtuustoaloite keskustan pikaraitiovaunujen väritysuudistuksen perumisesta.
MEDIAKUTSU: Tervetuloa Kruunusiltojen reitin avajaisiin ja kokemaan maailman kaunein saaristoratikkareitti 7.11.4.11.2026 09:42:08 EET | Kutsu
Uudet raitiolinjat 11 ja 12 yhdistävät Laajasalon kantakaupunkiin. Kutsumme toimituksenne ratikkaliikenteen avajaisiin lauantaina 7. marraskuuta Korkeasaaren Mischan ja Maschan aukiolla ja ensimmäiseen Kruunuvuorensillan ylittävään matkustajaliikenteen ratikkaan.
HSL:n lähimaksussa on nyt käytössä hintakatto2.11.2026 11:32:00 EET | Tiedote
Lähimaksulla ostettavissa aikuisten kertalipuissa on 2. marraskuuta alkaen käytössä hintakatto. Kun ostat lippusi samalla maksuvälineellä, maksat 24 tunnin aikana enintään matkoihisi sopivan vuorokausilipun hinnan. Hintakatto toimii automaattisesti, joten sinun ei tarvitse etukäteen arvioida, kuinka monta matkaa teet tai olisiko vuorokausilippu kertalippuja edullisempi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

