Myös maaseutu tarvitsee sanomalehdet viidesti viikossa – MTK kannattaa jakelutukea
Koronakriisi on osoittanut, että maaseutuasumisen ja monipaikkaisuuden suosio on kasvussa. Toimivaa postijakelua tarvitsevat maaseudun yrittäjien ja muiden siellä pysyvästi asuvien lisäksi myös kaupunkilaiset.
– Tuen avulla on voitava varmistaa jakelu viitenä päivänä viikossa myös maaseudulle. Tuen on mahdollistettava myös logistiset investoinnit uusiin postinjakelumalleihin sekä tarvittaessa eri palveluiden yhdistämisen postinjakeluun. Tuki voi esimerkiksi olla korkeampi, jos samalla voidaan tarjota muita palveluita, jotka maaseudulta markkinaehtoisesti puuttuvat, korostaa MTK:n puheenjohtaja Juha Marttila.
MTK peräänkuuluttaa rohkeutta ottaa käyttöön uusia toimintatapoja, jotka eivät vain säilytä nykytilaa vaan myös parantavat palveluiden saatavuutta. Esimerkkiä voidaan ottaa MTK:n kumppaneidensa kanssa kehittämistä Kaikki Kyytiin –konseptista, jossa yhdistetään yhteiskunnan maksamat ja omalla rahalla maksettavat henkilö- ja tavarakuljetukset maaseudulla. Asiakkaiden palvelua voidaan parantaa samalla, kun myös kustannuksissa säästetään.
Postinkannon tärkeyttä painottaa myös se, että haja-asutusalueiden laajakaistayhteydet ovat toistaiseksi liian heikot.
– Talouden elpymisessä keskeisessä roolissa oleva kehittyvä maaseudun elinkeinotoiminta ja maaseudun sekä kaupunkien yhteistoiminta edellyttää riittävän laadukasta tiedonvälitystä niin sanomalehtien, kirjeiden kuin digitaalisten materiaalienkin muodossa. Nopeiden verkkoyhteyksien varmistaminen kaikkialla Suomessa vaatii merkittäviä investointeja ja nopeasti, Marttila korostaa.
Lisätietoja
Puheenjohtaja Juha Marttila, 050 341 3167
Toiminnanjohtaja Jyrki Wallin, 050 522 5207
Elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakola, 040 502 6810
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Kotimaista sipulia on nyt runsaasti – teemaviikko nostaa esiin talven arkisuosikin15.1.2026 15:23:58 EET | Tiedote
Sipulin teemaviikko nostaa esiin arjen keittiön tärkeimmän perusraaka-aineen. Viime kesän hyvä sato näkyy nyt runsaana ja monipuolisena kotimaisen sipulin valikoimana ruuanlaittoon keitoista uuniruokiin ja salaateista lisukkeisiin.
Maaseutumatkailuyritykset hakevat kasvua yli kolminkertaisesti muihin pk-yrityksiin verrattuna14.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
MTK:n ja Lomalaidun ry:n kyselyn mukaan joka viides maaseutumatkailuyritys tavoittelee voimakasta kasvua, vaikka yleinen taloustilanne on epävarma. Alan kasvuhalu erottuu selvästi muusta suomalaisesta yrityskentästä. Lisäksi yli puolet vastaajista kertoo hakevansa kasvua mahdollisuuksien mukaan. Tulokset julkistettiin Matkalla kasvuun -tapahtumassa 14.1.2026 Lopella.
MTK: Ilmasto- ja luontopaneeleilta puuttuu kokonaiskuva metsistä14.1.2026 06:00:00 EET | Tiedote
MTK tyrmää ilmasto- ja luontopaneelien ehdotukset hakkuiden rajoittamisesta. Paneelien esitykset perustuvat totuttuun tapaan kapeaan tarkasteluun. Ne sivuuttavat metsien kasvun ja hoidon merkityksen sekä ovat ilmasto- ja talousvaikutuksiltaan haitallisia.
Suomalainen metsäkuusi tuo joulun – ota talteen kuusenhakureissun muistilista!17.12.2025 15:21:13 EET | Tiedote
Suomalaisessa metsässä kasvanut kuusi on monelle jouluperinne, joka tuo joulun kotiin. MTK kokosi näppärän muistilistan, jolla joulupuun haku onnistuu sujuvasti.
Teillä tulet, Rautatieasemalla omput – MTK:n joulutervehdykset suomalaisille17.12.2025 10:19:00 EET | Tiedote
Maaseutunuorten perinteiset Joulutulet syttyvät jälleen teiden varsille lauantaina 20.12.2025. Tapahtuma on vakiintunut yhdeksi maaseutunuorten tärkeimmistä ja rakkaimmista joulun ajan perinteistä. Joulutulet juhlistavat kotimaista alkutuotantoa ja maaseudun elinvoimaa sekä kiittävät kuluttajia, jotka valinnoillaan arvostavat suomalaista ruokaa ja sen tuottajia. Joulutulien lisäksi MTK ilahduttaa kaupunkilaisia jakamalla kotimaisia jouluomenoita Helsingin Rautatieasemalla 19.12.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
