Naantalin asuntomessutonttien hinnat julkaistu
21.5.2019 13:02:53 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote
Kaupunki on hinnoitellut tulevan Lounatuulen alueelta 16 omakotitalotonttia (AO), viisi yhtiömuotoiseen rakentamiseen tarkoitettua pientalotonttia (AP) sekä viisi vapaa-ajan tonttia (RA).
- AO-tonttien maapohjan neliöhinnat vaihtelevat välillä 43–76 €/m² ja kerrosneliöhinnat välillä 188–281 €/krs-m². Alin omakotitonttihinta on 40 500 € (928 m²) ja kallein on 93 500 € (1517 m²).
- AP-tonttien maapohjan neliöhinnat vaihtelevat välillä 25–105 €/m² ja kerrosneliöhinnat välillä 125–337 €/krs-m². Alin yhtiömuotoisen tontin hinta on 125 000 € (5054 m²) ja kallein on 500 000 € (8767 m²).
- AP-tontit on mahdollista jakaa myös pienempiin tontteihin.
- RA-tonttien maapohjan neliöhinnat vaihtelevat välillä 76–80 €/m² ja kerrosneliöhinnat välillä 369–385 €/krs-m². Lomatonttien hinnat ovat 24 000 – 25 000 €. Lomatontit ovat pieniä n. 315 m².
Asuntomessutontin haku poikkeaa perinteisestä tonttien hakuprosessista
Tonttia haetaan myöhemmin julkaistavalla hakemuksella, ja hakulomakkeen liitteeksi tarvitaan vähintään hankekuvaus sekä ideatason asema-, pohja-, julkisivu- ja leikkaussuunnitelmaluonnokset, jotka tulee tehdä ensisijaisesti yhdelle tontille.
Lisäksi hakijaa pyydetään hakuvaiheessa perustelemaan, miten rakennushanke ilmentää Naantalin asuntomessujen rakentamisen teemoja. Tärkein teema on saariston luonnon kunnioittaminen rakentamisessa ja suunnitelmissa. Muita teemoja ovat energiainnovatiivisuus, terveellinen rakentaminen ja turvallisuus.
Tonttia voivat hakea sekä yksityishenkilöt että yritykset. Rakennustapaohjeet valmistuvat kesäkuussa ja tonttihaku alkaa elokuun puolivälissä. Rakentajat valitaan hakijoiden joukosta tämän vuoden loppuun mennessä, ja talojen rakentaminen voi alkaa syyskuussa 2020.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo TirriProjektipäällikkö
Naantalin Kaupunki
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Luonnon taikaa taidenäyttelyssä Naantalin pääkirjastossa24.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Taiteilija ja luontokuvaaja Michelle Koskisen töihin voi tutustua lokakuussa Naantalin pääkirjastossa.
Vanhustenviikko tarjoaa Naantalissa monipuolista ohjelmaa22.9.2026 08:31:21 EEST | Tiedote
Naantalissa vietetään valtakunnallista Vanhustenviikkoa 5.–11.10.2026. Viikon aikana eri puolilla kaupunkia järjestetään maksuttomia tapahtumia, joissa pääsee liikkumaan, oppimaan uutta, tapaamaan muita ja viettämään aikaa yhdessä.
Kirjailija Markus Nummi vierailee Naantalin pääkirjastossa17.9.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Palkittu kirjailija Markus Nummi saapuu Naantalin pääkirjaston vieraaksi tiistaina 22. syyskuuta klo 17.30. Kaikille avoimessa ja maksuttomassa tilaisuudessa Nummi kertoo kirjailijan työstään, teostensa synnystä sekä pitkästä urastaan suomalaisen kirjallisuuden ja elokuvan parissa.
Velkuan koululle ja Teersalon rantaan on valmistunut uusia liikuntapaikkoja – avajaisia vietetään 17.9.15.9.2026 09:58:17 EEST | Tiedote
Naantalin Velkuan yhtenäiskoulun pihalle on valmistunut paljon uusia liikuntalaitteita. Aikaisemmin kesällä Teersalon rannassa avattiin uusi ulkokuntoilupaikka. Liikuntapaikkojen avajaisia juhlitaan 17.9.
Naantalin pääkirjaston hissiremontti alkaa 21.9.14.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Naantalin pääkirjaston hissi remontoidaan syksyllä 2026. Hissiremontti alkaa maanantaina 21. syyskuuta, ja hissi on poissa käytöstä arviolta viiden viikon ajan. Remontti vaikuttaa koko Tullikadun kiinteistön toimintaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
