Naantalin Musiikkijuhlat

Naantalin Musiikkijuhlat ja Turun Kirjamessut yhteistyössä 2020

Jaa
Naantalin Musiikkijuhlat ja Turun Kirjamessut tekevät tänä vuonna monipuolista yhteistyötä. Kirjamessujen erikoisteemana on musiikki ja tapahtuma täyttää 30 vuotta.
Näyttelijälegenda Seela Sella tulkitsee suomalaista runoutta.
Näyttelijälegenda Seela Sella tulkitsee suomalaista runoutta.

Yhteistyön aloittaa Musiikkijuhlien konsertti Katso pohjoista taivasta la 6.6. klo 19 Naantalin kirkossa. Ohjelmasuunnittelussa on mukana Kirjamessujen ohjelmajohtaja Jenni Haukio, jonka valitsemaa suomalaista runoutta kokoamastaan antologiasta Katso pohjoista taivasta tulkitsevat näyttelijälegendat Seela Sella ja Esko Salminen. Pohjoismaista musiikkia Jean Sibeliukselta, Edvard Griegiltä ja Carl Nielseniltä esittävät mm. viulistit Elina Vähälä ja Jaakko Kuusisto, sellistit Claudio Bohórquez ja Samuli Peltonen, huilisti Patrick Gallois, käyrätorvisti Radovan Vlatkovic sekä pianistit Barry Douglas ja Juhani Lagerspetz.

- Olemme todella iloisia alkaneesta uudesta yhteistyöstä, joka jatkuu myös lokakuun Kirjamessujen yhteydessä, kertoo toimitusjohtaja Tiina Tunturi.

Konsertin liput tulevat myyntiin Lippupisteessä pe 24.1.2020.

Naantalin Musiikkijuhlat soi tänä vuonna 41. kertaa 2. – 13.6.2020.
Musiikkijuhlien kesän 2020 koko ohjelma julkistetaan 3.2.2020.
Turun Kirjamessut 2. – 4.10.2020

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:
Tiina Tunturi, toimitusjohtaja
tiina.tunturi@naantali.fi, 044 5161718


www.naantalinmusiikkijuhlat.fi

Kuvat

Näyttelijälegenda Seela Sella tulkitsee suomalaista runoutta.
Näyttelijälegenda Seela Sella tulkitsee suomalaista runoutta.
Lataa
Näyttelijälegenda Esko Salminen on toinen illan runouden tulkitsijoista.
Näyttelijälegenda Esko Salminen on toinen illan runouden tulkitsijoista.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Naantalin Musiikkijuhlat
PL 46
21101 Naantali

050 5590 186http://www.naantalinmusiikkijuhlat.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Naantalin Musiikkijuhlat

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLAT PALJASTAA NELJÄ KONSERTTIA KESÄN 2026 OHJELMASTA25.11.2025 09:30:00 EET | Tiedote

Naantalin Musiikkijuhlat aloittaa jälleen kotimaisen festivaalikesän 4.-13.6.2026. Musiikkijuhlien taiteellinen johtaja Elina Vähälä on suunnitellut värikkään ohjelman, jossa kuullaan eri mannerten musiikkia, merellisiä sointeja ja juhlitaan Euroopan kulttuuripääkaupunkia. -Nyt julkaistavat konsertit edustavat herkullista läpileikkausta koko tulevan kesän ohjelmistosta. Naantalin poikkeuksellisen kauniissa saaristomiljöössä on inspiroivaa työskennellä upeiden taiteilijoiden kanssa, kuvailee Vähälä tunnelmiaan. Konserteista julkaistaan nyt neljä ja koko festivaaliohjelma julkistetaan 7.1.2026.

SANKARITARINAT VALOKEILASSA: WALTTERI TORIKKA, JUKKA NYKÄNEN JA JUHA HURME14.10.2025 06:16:15 EEST | Tiedote

Musiikki, tarinat ja valo kohtaavat syksyn pimeässä illassa. Naantalin Musiikkijuhlat ja Naantalin Kirjajuhlat yhdistävät voimansa ainutlaatuisessa Sankaritarinat valokeilassa -konsertissa lauantaina 25.10. klo 19.00 Naantalin kirkossa. Konsertissa esiintyvät baritoni Waltteri Torikka, pianisti Jukka Nykänen ja kirjailija Juha Hurme. Konsertti on osa Lux Gratiae -tapahtumaa, joka valaisee kaupunkia upeilla valotaideteoksilla Kirkkopuistossa ja torilla.

NAANTALIN MUSIIKKIJUHLIEN ALUETALOUDELLISET VAIKUTUKSET OVAT KASVANEET4.9.2025 10:33:36 EEST | Tiedote

Naantalin Musiikkijuhlat toteutti kävijätutkimuksen 3.-14.6.2025 järjestetyn festivaalin yhteydessä. Kyselytutkimus kartoitti tyytyväisyyttä festivaaliohjelmistoon ja järjestelyihin, kävijäprofiilia ja uusien asiakkaiden määrää. 56% vastanneista ilmoitti Naantalin Musiikkijuhlat pääsyyksi saapua Naantaliin. 27% kuulijoista osallistui Musiikkijuhlille ensimmäistä kertaa. Festivaalin aluetaloudelliset vaikutukset ovat 1,7 miljoonaa euroa.

Tapiola Sinfonietta esittää Iiro Rantalan kaksoiskonserton Naantalin Musiikkijuhlilla Minna Pensolan ja Antti Tikkasen kanssa11.6.2025 14:27:50 EEST | Tiedote

Tapiola Sinfonietta tekee odotetun vierailunsa Naantalin Musiikkijuhlille pe 13.6. klo 19 Naantalin kirkossa. Konsertissa kuullaan kaksi Iiro Rantalan sävellystä: "Seven o´clock overture" ja "Joy of Life" -kaksoiskonsertto, jonka pianosolistina hän itse esiintyy viulisti Minna Pensolan tulkitessa toisen solistiosuuden. Tapiola Sinfoniettaa konserttimestarin paikalta liidaa Antti Tikkanen. Konsertissa kuullaan myös Beethovenin moniulotteinen 8. sinfonia.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye