Naantalin uusi yhteisötaiteilija toteuttaa kulttuuritoimintaa lasten ja nuorten kanssa
1.4.2022 14:45:52 EEST | Naantalin kaupunki | Tiedote

Naantalin kaupungin kulttuuripalvelut on saanut vahvistusta uudesta yhteisötaiteilijasta, kun taiteen maisteri ja kuvataideopettaja Heidi Häyry aloitti tehtävässä maaliskuun alussa. Yhteisötaitelijan tehtävänä on suunnitella, koordinoida ja toteuttaa naantalilaisille lapsille ja nuorille suunnattuja taidehankkeita ja -projekteja kahden vuoden ajan.
Häyry tulee toimimaan tiiviissä yhteistyössä naantalilaisten koulujen ja päiväkotien kanssa. Tarkoituksena on järjestää toimintaa koulu- ja hoitopäivien aikana, jotta mahdollisimman moni lapsi ja nuori pääsee osallistumaan yhteisötaiteen tekemiseen. Erilaista kulttuuri- ja taidetoimintaa on järjestetty kouluissa ja varhaiskasvatuksessa aiemminkin, mutta yhteisötaiteilijan myötä toimintaan avautuu uusia mahdollisuuksia.
– Projektit voivat olla lyhyitä tai pidempiä prosesseja, riippuen yhteisöistä ja heidän mahdollisuuksistaan ja tarpeistaan. Itseäni inspiroi yhteisöllisyyden vahvistaminen niin yksilöiden kesken kuin suuremmassa mittakaavassa koulujen tai yksikköjen välillä. Konkreettisesti teokset voivat olla mitä vain yhteisesti toteutetusta seinämaalauksesta ympäristötaideteoksiin, Häyry pohtii.
Yhteisötaide on taiteen tekemisen muoto, jossa taidetta tehdään projektimuotoisesti yhteisön jäsenten kanssa, heidän lähtökohdistaan käsin ja heitä varten.
– Yhteisötaiteessa juuri yhteistyö on tärkeässä osassa. Ei ole olemassa mitään valmista sapluunaa, vaan työtä tehdään ehdottomasti yhteistyössä. Olen erittäin innoissani uudesta tehtävästäni, Heidi Häyry kertoo.
Kouluissa ja päiväkodeissa järjestettävän toiminnan lisäksi yhteisötaiteilijan työskentely voi olla muutakin. Ensimmäisenä Häyry on käynnistämässä ukrainalaisille ja paikallisille perheille suunnattua taidetyöskentelyä Livonsaaressa.
Lisäksi Häyry on mukana työssään julkisen taiteen hankintaprosessissa sekä kehittämässä lasten ja nuorten kulttuurikenttää Naantalissa. Yhteistyötä tehdään myös kolmannen sektorin toimijoiden kanssa.
– Haluan työssäni edesauttaa lasten ja nuorten hyvinvointia sekä osallisuutta kaupunkikuvassa. Yhteisötaiteen kautta haluan tarjota lapsille ja nuorille yhdessä tekemisen ja onnistumisen kokemuksia, Häyry toteaa.
Yhteisötaiteilijan tehtävä on kahden vuoden määräaikaisuus, ja se on rahoitettu Naantalin kaupungin saamasta perinnöstä, joka oli osoitettu nimenomaan lasten ja nuorten kulttuurin kehittämiseen. Heidi Häyryn työtä Naantalin kaupungin yhteisötaiteilijana voi seurata Instagramissa @yhteisotaiteilijaheidi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Heidi Häyry
yhteisötaiteilija
Naantalin kaupunki
040 3576220
heidi.hayry@naantali.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Naantalin kaupunki
Naantali.fi-verkkopalvelu nousi jälleen parhaaksi kuntien verkkosivujen käyttäjätutkimuksessa23.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupungin verkkopalvelu sai ensimmäisen sijan kuntien verkkosivujen käyttäjätutkimuksessa. Naantali on osallistunut tutkimukseen kahden vuoden välein, ja naantali.fi-sivusto ylsi ensimmäiselle sijalle nyt kolmatta kertaa peräkkäin.
Meriteollisuuden tulevaisuus ja uudet yhteistyökumppanuudet keskiössä Meriverkostot-tapahtumassa Naantalissa 26.3.19.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Meriteollisuuden ammattilaisille suunnattu Meriverkostot-tapahtuma järjestetään torstaina 26.3.2026 klo 9–15 Naantalin kylpylässä. Tapahtuma kokoaa yhteen meriklusterin toimijat ja asiantuntijat eri puolilta Suomea verkostoitumaan ja kuulemaan alan ajankohtaisista teemoista.
Kirjastojärjestelmän päivitys aiheuttaa poikkeuksia kirjastojen aukioloihin 22.–24.3.19.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kirjastot ja saariston palvelupisteet ovat kiinni maanantaina 23.3. koko päivän ja tiistaina 24.3. klo 12 asti Vaski-kirjastojen kirjastojärjestelmän päivityksen takia. Omatoimi ja verkkokirjasto ovat pois käytöstä jo sunnuntaina 22.3. klo 19 alkaen.
Naantalin kaupunki tukee 200 naantalilaisen nuoren työllistymistä vuosittain – kesätyösetelin haku alkaa 1.4.17.3.2026 11:00:00 EET | Tiedote
Naantalin kaupunki tukee nuorten työllistymistä palkkaamalla nuoria kesätöihin sekä tukemalla naantalilaisia yrityksiä ja yhdistyksiä nuorten palkkaamisessa. Lisäksi nuoria tuetaan oman yritystoiminnan aloittamisessa ja kokeilussa.
Taidetaivallus näyttää saaristoa lasten silmin keskustan näyteikkunoissa16.3.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Naantalin varhaiskasvatuksen ja paikallisten yritysten järjestämä vuosittainen Taidetaivallus-tapahtuma tuo jälleen päiväkoti-ikäisten lasten tekemät askartelu- ja piirrostyöt koristamaan keskustan näyteikkunoita. Ensimmäisestä Taidetaivalluksesta on jo 10 vuotta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
