Kustantamo S&S

Naiset puhuvat on kirjallinen tapaus, joka 2018 onnistui tavoittamaan #metoo-liikkeen ytimen

Jaa
Kanadalaisen Miriam Toewsin romaani Naiset puhuvat (suom. Kaisa Kattelus) sai inspiraationsa järkyttävistä tositapahtumista bolivialaisessa mennoniittayhteisössä 2000-luvulla. Se on viisas ja vähäeleinen romaani, jossa kahdeksan naista jutustelevat, väittelevät ja vitsailevat yrittäessään tehdä tiliä seksuaalisen hyväksikäytön kokemuksistaan.
Miriam Toews. Kuva Carol Loewen.
Miriam Toews. Kuva Carol Loewen.

Kahdeksan eristäytyneen uskonnollisen yhteisön naista kokoontuu salaa keskustelemaan. On tapahtunut jotakin käsittämättömän hirveää, jotakin, mistä ei voi päästä yli ja mitä ei voi unohtaa, eikä jättää käsittelemättä.

Naisten on pakko puhua.

Luku- ja kirjoitustaidottomien naisten kokouksista pitää pöytäkirjaa luotettu nuorukainen, August Epp, joka on kertaalleen jättänyt yhteisön mutta palannut.
Voivatko naiset antaa anteeksi, ja millä ehdoin he voivat jatkaa elämää yhteisössä, vai voivatko? Miten käy uskon?

Miriam Toews syntyi 1964 pienessä mennoniittakaupungissa Steinbachissa, Kanadan Manitobassa. Hän on julkaissut seitsemän romaania, yhden muistelmateoksen ja saanut kotimaassaan useita kirjallisuuspalkintoja. Toews asuu Torontossa.

***

”Älä jätä tätä väliin! Hämmästyttävä, surullinen, järkyttävä ja liikuttava romaani, kuin Tosielämän Orjattaresi.”
– Margaret Atwood

”Uskomaton saavutus, tulivuorenpurkaus romaaniksi, jota hitaasti kasvattavat pidätelty ahdistus, raivo ja rakkaus.”
– Lauren Groff

”Rohkea ja ajatuksia herättävä.” 
Observer

”Poikkeuksellisen monitasoinen ja koskettava.”
Wall Street Journal

Mirian Toews: Naiset puhuvat, 232 sivua.
Englannista suomentanut Kaisa Kattelus.

Painettu kirja julkaistaan 9.9.
Äänikirja julkaistaan 30.9.

Arvostelukappaleet ja haastattelupyynnöt: johanna.forss@sets.fi 

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Miriam Toews. Kuva Carol Loewen.
Miriam Toews. Kuva Carol Loewen.
Lataa
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Kustantamo S&S
Kustantamo S&S
Snellmaninkatu 13
00170 Helsinki

https://kustantamo.sets.fi/

Kustantamo S&S – ystävien kesken S&S – julkaisee laadukasta kauno-, tieto- ja lastenkirjallisuutta. S&S on osa Schildts & Söderströmsiä.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustantamo S&S

Villa Hildan kesä myyty seitsemään maahan jo ennen julkaisua27.5.2025 13:46:26 EEST | Tiedote

Kesä, uusi alku ja saaristolaisromantiikka kohtaavat kirjassa Villa Hildan kesä, joka aloittaa Michaela von Kügelgenin feelgood-trilogian. Romaani on herättänyt kansainvälistä kiinnostusta jo ennen julkaisuaan: kirjan käännösoikeudet on myyty seitsemään maahan, muun muassa Saksaan, Alankomaihin, Tanskaan ja Norjaan. Kirja ilmestyy suomeksi 10. kesäkuuta samaan aikaan ruotsinkielisen alkuteoksen Sommar på Villa Hilda kanssa. Kirjan on suomentanut Hanni Salovaara.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye