Naisyrittäjän euro on 85 % miesyrittäjän eurosta – näissä tehtävissä naisyrittäjät tienaavat miesyrittäjiä paremmin
8.3.2023 07:30:00 EET | UKKO.fi | Tiedote
Vertaamalla nais- ja miesyrittäjien tuntihintoja selvisi, että naisyrittäjän euro 0,85 senttiä eli 15 % pienempi kuin miesyrittäjän. Nais- ja miesyrittäjien välinen ero on kasvanut hieman viime vuodesta, jolloin ero oli 13 %. UKKO.fi haluaa rohkaista yrittäjiä taustasta riippumatta vaatimaan työstään riittävän palkkion ja rikkomaan osaltaan perusteetonta palkkaeroa.
- Haluamme herättää keskustelua tasa-arvoisesta työelämästä ja osaltamme murtaa yrittäjyyteen liittyviä olettamuksia ja ennakkoluuloja. Jakamalla avoimesti tietoa pystymme osaltamme edistämään tasa-arvoa ja oikeudenmukaisuutta esimerkiksi palkkioiden maksuun liittyen, kertoo UKKO.fi konsernin toimitusjohtaja Lauri Timgren.
UKKO.fi tunnisti lisäksi joukon tehtäviä, jossa naisyrittäjät ansaitsevat miehiä paremmin. Selvityksen mukaan etenkin luovilla aloilla naiset ovat onnistuneet hinnoittelemaan työnsä miehiä korkeammalle tasolle. Vaativat kirjailijan, muusikon ja ohjaajan työt osataan hinnoitella ja työtä tehdään ammattimaisesti. Data on kerätty viimeisten viiden vuoden ajalta vuosien 2018-2023 väliltä.
Top 20 tehtävänimikkeen joukosta löytyy mm. seuraavat tehtävät:
|
Tehtävänimike |
Naisten osuus alalla |
Naisen euro vs. miesten euro |
|
Matkaopas |
69 % |
1,56 euroa |
|
Muusikko |
27 % |
1,44 euroa |
|
Kirjailijat |
66 % |
1,43 euroa |
|
Rakennussiivooja |
37 % |
1,41 euroa |
|
Laitossiivooja |
80 % |
1,37 euroa |
|
Haastattelija |
64 % |
1,32 euroa |
|
Toimittaja |
80 % |
1,29 euroa |
|
Liikkeenjohdon konsultti |
40 % |
1,27 euroa |
|
Elokuvaaja |
21 % |
1,26 euroa |
|
Tarjoilija |
79 % |
1,21 euroa |
|
Siivooja |
73 % |
1,20 euroa |
|
Laulaja |
68 % |
1,20 euroa |
|
Urheiluvalmentaja |
50 % |
1,30 euroa |
|
Kuvaaja (elokuva, valokuva) |
33 % |
1,13 euroa |
Tehty selvitys osoittaa myös, että naisyrittäjät työskentelevät monipuolisesti eri aloilla, eikä yrittäjyys ole keskittynyt tietyille toimialoille kuten miesyrittäjillä.
Työn ja vapaa-ajan tasapaino motivoi yrittäjäksi
UKKO.fi:n Kevytyrittäjyys-kyselyn perusteella naisia yrittäjyyteen motivoi etenkin lisäansioiden kartuttaminen (33,1 %), itsensä työllistäminen (21,2 %), yrittäjän vapaus (21,6 %). Kevytyrittäjyys koettiin helpoksi tavaksi ansaita lisäansioita perhevapaan aikana tai työuran loppupuolella eläkevuosina. Lisäksi 46,6 % naiskevytyrittäjistä pitää nelipäiväistä työviikkoa ideaalityöviikkona ja yrittäjyydeltä toivottiin joustoa työn ja vapaa-ajan yhdistämiseen.
- Yrittäjyydeltä haetaan joustavuutta omaan arkeen ja mahdollisuutta tehdä omannäköinen työura, josta saa asianmukaisen korvauksen. Naisia motivoi kevytyrittämisessä nimenomaan itsensä työllistäminen, ei niinkään suuren yrityksen kasvattaminen, kertoo UKKO.fi konsernin toimitusjohtaja Lauri Timgren.
UKKO-data osoittaa, että naisyrittäjien määrä on vakaassa kasvussa ja toiminimiyrittäjissä naisten osuus on kasvanut parissa vuodessa 43 prosenttiin. Kaksi vuotta sitten naisyrittäjiä oli alle kolmannes UKKO.fi käyttäjistä.
- Työelämä on valtavassa murroksessa ja muuttumassa nykyistä yrittäjävetoisemmaksi. Tänä päivänä suomalaisyrittäjistä vain 33 % on naisia ja me kannustamme kaikkia ikään, sukupuoleen ja kansalaisuuteen katsomatta yrittäjyyteen. Niin yritysten kuin yhteiskunnan tehtävänä on purkaa yrittämisen esteitä, olivat ne sitten rakenteellisia tai asenteista johtuvia, lisää Lauri Timgren.
Lisätietoja ja haastattelupyynnöt:
Lauri Timgren, toimitusjohtaja UKKO-konserni, p.050 341 1960
Netta Siljanen, viestintä, p. 040 588 4777
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Netta SiljanenViestintästrategi
Puh:040 588 4777netta.siljanen@ukko.fiTietoja julkaisijasta
Työelämä on muuttunut ja yrittäjyys on murroksessa. UKKO.fi mahdollistaa yrittäjyyden kaikille ja tekee yrittämisestä helppoa. Yhdeksän vuoden aikana UKKO.fi on saattanut yli 140 000 kevytyrittäjää yrittäjyyden polulle, heidän tekemästään työstä on maksettu veroja yli 115 miljoonaa euroa ja työtä on tehty yli 500 000 toimeksiannon verran. UKKO.fi on ollut tärkeässä roolissa myös harmaan talouden ehkäisemisessä. Tänä päivänä UKKO.fi auttaa myös toiminimiyrittäjiä ja lisäksi tarjoaa helppotajuista ja ymmärrettävää tietoa yrittäjyydestä kaikille avoimessa Yrittäjyyskoulussa. Koska aina kannattaa yrittää ja ilman yrittämistä UKKO.fikin olisi ollut vain yksi baarissa keksitty idea muiden joukossa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta UKKO.fi
Pienyrittäjyysbarometri: kolme neljästä ei tunne YEL-uudistusta – vain 12 prosenttia tietää, mihin YEL-työtulo vaikuttaa23.9.2026 15:11:26 EEST | Tiedote
UKKO.fi:n Pienyrittäjyysbarometriin vastasi syyskuussa 2 360 pienyrittäjää. Heistä 77 prosenttia ei tunne valmisteilla olevan YEL-uudistuksen sisältöä ja vain 12 prosenttia tunnisti kaikki kuusi etuutta, jotka määräytyvät YEL-työtulon perusteella. Silti yrittäjä valitsisi pian itse, miten työtulo määräytyy.
Daniel, 18, teki tuhansien eurojen tilin kesäyrittäjänä – yhä useampi nuori laskuttaa kesätyönsä itse17.9.2026 10:01:35 EEST | Tiedote
Daniel Ronimus, 18, haki kesätöitä useammalta alalta tuloksetta. Palkkatyön sijaan hän päätyi laskuttamaan työnsä itse: ensimmäinen keikka oli 30 euron nurmikonleikkuu naapurustossa, ja kesän päättyessä laskutusta kertyi tuhansien eurojen edestä. Yhä useampi nuori tekee samoin: alle 25-vuotiaiden osuus UKKO.fi:n kautta heinäkuussa laskuttaneista kevytyrittäjistä on noussut 19,2 prosentista 25,6 prosenttiin vuodesta 2019.
Janita Autio kuvasi 16 yrittäjää heidän työympäristöissään – Oodi yrittäjyydelle -näyttely avautui Helsingissä3.9.2026 22:25:41 EEST | Tiedote
Valokuvaaja Janita Aution ja UKKO.fi:n yhteisen Oodi yrittäjyydelle -valokuvanäyttelyn avajaisia vietettiin 3. syyskuuta kutsuvierastilaisuudessa Mall of Triplassa. Näyttely esittelee 16 suomalaista yrittäjää ja heidän tarinansa. Triplasta näyttely jatkaa Helsingin päärautatieasemalle ja Helsinki-Vantaan lentoasemalle, ja se on yleisön nähtävillä 25. lokakuuta asti. Näyttely on kaikille avoin ja maksuton.
Muistutuskutsu medialle: Oodi yrittäjyydelle -valokuvanäyttely by Janita Autio x UKKO.fi - kutsuvierasavajaiset 3.9.202625.8.2026 12:16:30 EEST | Kutsu
Vielä ehdit ilmoittautumaan mukaan! Oodi yrittäjyydelle -valokuvanäyttelyn kutsuvierasavajaisia vietetään torstaina 3.9.2026 klo 16–19 Mall of Triplassa Helsingissä.
Kutsu medialle: Oodi yrittäjyydelle -valokuvanäyttely by Janita Autio x UKKO.fi - avajaiset 3.9.202618.8.2026 14:59:30 EEST | Kutsu
Tervetuloa Oodi yrittäjyydelle -valokuvanäyttelyn avajaisiin torstaina 3.9.2026 klo 16–19 Mall of Triplaan Helsinkiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
