Jyväskylän yliopisto

Na­no­tie­tei­li­jät työl­listy­vät erin­omai­ses­ti – Yri­tys­päi­vä tii­vis­tää tek­no­lo­gia-alan yri­tys­ten ja tut­ki­muk­sen yh­teyt­tä

Jaa
Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus isännöi Yrityspäivä-tapahtumaa perjantaina 22.11.2019 Jyväskylässä. Päivä on erinomainen tilaisuus teknologiayritysten sekä biologian, kemian ja fysiikan alojen tutkijoiden ja opiskelijoiden verkostoitumiselle. Tiivis yhteys työelämään edistää nanotieteen asiantuntijoiden työllistymistä: peräti 97 prosenttia nanotieteen tutkinnon Jyväskylän yliopistossa suorittaneista on saanut alalta töitä, puolet heistä yrityksistä.
Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus tekee opinnäytetöissä yhteistyötä Millog Oy:n kanssa. Nanotiedekeskuksen puhdastiloija käyttävät asiantuntija Olli Herranen Millog Oy:stä (vas.), opiskelija Kasperi Honkanen ja apulaisprofessori Jussi Toppari. Kuva: Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus tekee opinnäytetöissä yhteistyötä Millog Oy:n kanssa. Nanotiedekeskuksen puhdastiloija käyttävät asiantuntija Olli Herranen Millog Oy:stä (vas.), opiskelija Kasperi Honkanen ja apulaisprofessori Jussi Toppari. Kuva: Jyväskylän yliopisto

Teknologia-aloilla osaajien tarve kasvaa nopeasti Suomessa. Nanotiedekeskuksen yrityspäivä vastaa tutkimuksen ja yrityselämän kohtaamisen tarpeeseen: opiskelijat saavat tietoa yrityksissä tarvittavasta osaamisesta ja yrityksillä on tilaisuus tutustua Nanotiedekeskuksen sekä kemian, fysiikan sekä bio- ja ympäristötieteiden laitosten laboratorioihin sekä laitteistoihin.

”Yliopiston tärkein yhteiskunnallisen vaikuttavuus tulee sen kouluttamista asiantuntijoista, jotka ovat tottuneet ratkaisemaan tutkimustyössä vastaan tulevia hankalia ongelmia, ja käyttämään uusimpia tutkimuslaitteistoja. Yrityspäivässä esittelemme sekä tuota ongelmanratkaisukykyä että itse ongelman ratkaisijoita yrityskumppaneillemme”, kertoo Nanotiedekeskuksen tieteellinen johtaja, professori Tero Heikkilä.

Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus (NSC) on Suomen laajin poikkitieteellistä nanotieteen tutkimusta tekevä tutkimuskeskus. Siellä työskentelee yli 140 tutkijaa bio- ja ympäristötieteiden, kemian ja fysiikan aloilta.

Nanotieteen alalta valmistuneet ovat työllistyneet erinomaisesti viime vuosina. Jyväskylän yliopistosta nanotieteiden maisteri- ja tohtoriopinnoista 200 valmistuneesta peräti 97 prosenttia on alalla töissä tällä hetkellä, noin puolet valmistuneista on työllistynyt yritysmaailmaan.

Tutkimuskeskus vastaa teknologia-alan kasvavaan osaajapulaan

Yrityspäivään ovat tulossa tänä vuonna Jyväskylän ammattikorkeakoulu JAMK, ALD CoCampus, Bluefors Oy, VTT, Berggren Oy, Stresstech Oy, Rannan Teollisuuskone Oy, IQM, Senop, Millog, Yritystehdas, PerkinElmer Finland Oy, Immuno Diagnostic Oy and Business Finland. Päivän ohjelma järjestetään Jyväskylän Yliopistosäätiön tuella.

Tapahtuma antaa mahdollisuuden sopia tutkimuksen ja yritysten yhteistyöstä ja myös rekrytoida motivoituneita opiskelijoita.

”Päivä on erinomainen tilaisuus yritysten, henkilökunnan ja opiskelijoiden väliseen verkostoitumiseen. Voimme esitellä Nanotiedekeskuksen laaja-alaista asiantuntijuutta ja vastaavasti opiskelijat pääsevät näkemään yrityksissä vaadittavaa osaamista ja yritysten ja akatemian monipuolisia työtehtäviä. Tämä on meidän keinomme vastata teknologia-alaa kasvamassa määrin vaivaamaan osaajapulaan”, kertoo Nanotiedekeskuksen tutkimuskoordinaattori Heli Lehtivuori.

Tapahtuman verkkosivut: www.jyu.fi/nanoscience/current/business-day

Facebook: jyunanoscience Twitter: jyunsc Instagram: jyunsc

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Lisätietoja:


Nanotiedekeskuksen johtaja
professori Tero Heikkilä
tero.t.heikkila@jyu.fi
puh. +358 40 805 4804


Tutkimuskoordinaattori
Heli Lehtivuori
heli.lehtivuori@jyu.fi
+358 40 805 4517


Tiedottaja Tanja Heikkinen
tanja.s.heikkinen@jyu.fi
puh. +358 50 581 8351
https://www.jyu.fi/science/fi



Facebook: jyuscience
Twitter: jyscience
Instagram: jyscience

Kuvat

Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus tekee opinnäytetöissä yhteistyötä Millog Oy:n kanssa. Nanotiedekeskuksen puhdastiloija käyttävät asiantuntija Olli Herranen Millog Oy:stä (vas.), opiskelija Kasperi Honkanen ja apulaisprofessori Jussi Toppari. Kuva: Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopiston Nanotiedekeskus tekee opinnäytetöissä yhteistyötä Millog Oy:n kanssa. Nanotiedekeskuksen puhdastiloija käyttävät asiantuntija Olli Herranen Millog Oy:stä (vas.), opiskelija Kasperi Honkanen ja apulaisprofessori Jussi Toppari. Kuva: Jyväskylän yliopisto
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Taiteen ja kulttuurin valtionavustusten leikkaukset uhkaavat toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan tuoreessa tutkimuksessa25.6.2025 12:05:37 EEST | Tiedote

Taiteen ja kulttuurin (harkinnanvaraisten) valtionavustusten leikkaukset koettelevat lähes kaikkia tukea saavia organisaatioita, erityisesti yhdistyksiä. Vaikka leikkaukset heikentävät perustoimintaa, ne rajoittavat ennen kaikkea toiminnan kehittämistä ja kansainvälistymistä, todetaan Jyväskylän yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Selvityksen tilasi opetus- ja kulttuuriministeriö.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye