Neljä uutta sähköautojen ABC-latauspistettä S-market Pukinmäkeen
7.5.2021 11:58:40 EEST | HOK-Elanto | Tiedote

Pukinmäkeen avataan perjantaina 7.5. neljä DC-pikalatauspistettä, joissa latausteho on aluksi ohjelmallisesti kiinteäksi ohjelmoitu 25 kW / latauspiste. Jatkossa latausteho yksittäisessä latauspisteessä on jopa 80 kW. AC-asiointilatauspisteet otetaan Pukinmäessä käyttöön touko-kesäkuun vaihteessa.
- Ladattavien autojen määrä kasvaa ja latauspisteiden merkitys arjen asioinnin yhteydessä on yhä tärkeämpää - siksi tuomme latauspisteitä yhä useamman marketin yhteyteen. Tietysti haluamme myös tukea kehitystä kohti vähähiilisempää liikkumista, HOK-Elannon ABC-ketjun johtaja Hannu Houni toteaa.
Uudesta laitteistosta haetaan käyttökokemuksia ja asiakkaille tarjotaan toistaiseksi mahdollisuus ilmaiseen lataukseen kaikissa HOK-Elannon latauspisteissä. Lataus muuttuu maksulliseksi vuoden 2021 aikana, minkä jälkeen maksu tapahtuu ABC-mobiilisovelluksella.
Uudellamaalla on jo yli puolet Suomen ladattavasta autokannasta. HOK-Elanto laajentaa ja monipuolistaa merkittävästi sähköautojen latauspisteverkostoaan. Uusia latauspisteitä rakennetaan tämän vuoden aikana Prismojen ja S-marketien yhteyteen Helsingissä, Espoossa, Vantaalla, Keravalla, Järvenpäässä, Hyvinkäällä, Tuusulassa, Mäntsälässä ja Nurmijärvellä. Seuraavat latauslaitteistot asennetaan Prisma Viikkiin ja Prisma Olariin toukokuun loppupuolella.
Sähkö uusiutuvaa tuulivoimaa, latauslaitteet Lahdesta
Latauspisteiden sähkö on S-ryhmän pääosin itse tuottamaa uusiutuvaa tuulivoimaa. S-ryhmässä on investoitu jo vuosia tuulivoimaan sekä aurinkosähköön.
Laitteistot toimittaa kotimainen Kempower. Laitteistot suunnitellaan ja valmistetaan Lahdessa.
HOK-Elannon latauspisteverkoston laajentaminen on osa S-ryhmätasoista hanketta, jonka tavoitteena on rakentaa lähivuosina koko maan kattava sähköautojen latauspisteverkosto ABC-asemien, markettien ja hotellien yhteyteen. Laajan sähkölatausverkoston kehittämisen ohella kehitetään myös muita liikenteen energiamuotoja.
ABC-lataus, S-market Pukinmäki, Eskolankaari 2, 00720 Helsinki
Yhteyshenkilöt
Hannu Houni, ABC-ketjujohtaja, HOK-Elanto, hannu.houni(at)sok.fi, puh. 010 766 0676
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
S-ryhmän suurin osuuskauppa HOK-Elanto on yli 700 000 asiakasomistajan oma osuuskauppa, jonka liikevaihto vuonna 2024 oli yli 2,6 miljardia euroa. HOK-Elannossa työskentelee lähes 7 000 henkeä, ja osuuskaupan monipuolisia palveluita käyttää vuosittain yli 150 miljoonaa asiakasta Espoossa, Helsingissä, Hyvinkäällä, Järvenpäässä, Keravalla, Mäntsälässä, Nurmijärvellä, Tuusulassa ja Vantaalla.
Kun kaikki Alepat, S-marketit, Prismat, Food Market Herkut, ravintolat, ABC-asemat ja latauspisteet, Sokokset ja Sokos Emotion -myymälät, Hautaus- ja lakipalvelupisteet sekä Omistajapalvelupisteet lasketaan yhteen, toimipaikkoja HOK-Elannolla on yli 400.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HOK-Elanto
Uusi Prisma Tukku avataan Suomen suurimpaan Prismaan Helsingin Kaareen 19.8. klo 09:00 – erikoisuutena walk in -jääkaappi17.8.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
HOK-Elanto laajentaa palveluitaan avaamalla uuden Prisma Tukun Kaaren Prismaan Helsingissä keskiviikkona 19.8. klo 09:00. Prisma Tukku tarjoaa laajan valikoiman tukkupakkauskokoisia tuotteita yrityksille, yhdistyksille sekä kotitalouksille, jotka tarvitsevat tuotteita suuremmissa erissä. Prisma Kaaressa uutta on tuoretuotteiden walk in -jääkaappi sekä alkoholijuomien tukkuvalikoima. Elokuun alussa Tampereelle avattu ensimmäinen Prisma Tukku on herättänyt suurta kiinnostusta.
Lasipalatsi täyttää 90 vuotta – HOK-Elannon ravintolat jatkavat ikonista perinnettä14.8.2026 10:21:10 EEST | Tiedote
Helsingin ydinkeskustassa sijaitseva Lasipalatsi täyttää tänä vuonna 90 vuotta. Lasipalatsi on yksi Helsingin tunnetuimmista ravintolakokonaisuuksista, jossa arkkitehtuuri, design ja ruokakulttuuri kohtaavat. Ikonisessa rakennuksessa toimivat HOK-Elannon Ravintola Lasipalatsi sekä Café Lasipalatsi, jotka jatkavat paikan pitkää perinnettä laadukkaalla ruoalla, ajattomalla tyylillä ja vahvoilla asiakassuhteilla.
Prisma Viikin edustalle avataan pop up -liikennepuisto, jossa liikennesääntöjä voi opetella yhdessä ruokarobottien kanssa6.8.2026 13:30:00 EEST | Tiedote
Koulujen alkaessa HOK-Elanto muistuttaa valppaudesta liikenteessä rakentamalla Helsingissä Viikin Prisman edustalle lapsille suunnatun pop up –liikennepuiston osana S-ryhmän Valppain mielin liikenteessä -kampanjaa. Samalla myös katukuvasta tutut ruokarobotit levittävät liikenneturvallisuusviestiä ympäri pääkaupunkiseutua.
Alepa Kontti on festaripäivän keskeinen pysähdyspaikka – näitä tuotteita festarikansa ostaa eniten9.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Alepa Kontti on kiertänyt pääkaupunkiseudun festareita jo yli kymmenen vuoden ajan tuoden liikkuvan päivittäistavarakaupan suoraan tapahtuma-alueille. Festarikansa ostaa konttimyymälästä pitkälti samoja tuttuja evästuotteita kuin lähikaupastakin. Samalla esimerkiksi vegaanisten vaihtoehtojen suosio on kasvanut selvästi myös festareilla.
Uusi S-market Varisto avataan 4.6. - Varistoon kauan kaivattu 24/7-ruokakauppa ja robokuljetukset2.6.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Vantaan Variston palvelut paranevat merkittävästi, kun alueelle avataan uusi S-market torstaina 4.6.2026. Ympäri vuorokauden auki oleva myymälä tuo Varistoon kauan kaivatun ruokakaupan sekä uusia arkea helpottavia palveluita.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

