NIEMI PALVELUT AIKAISTAA YMPÄRISTÖTAVOITETTAAN – PIENHIUKKASPÄÄSTÖT NOLLAAN JO 2030

”EU:n ja Suomen uudet hiilineutraaliustavoitteet ja kotimaanliikenteen puolittamispäästöt vuoteen 2030 mennessä ovat innoittaneet myös meitä tarkistamaan omaa ympäristöpolitiikkaamme”, johtaja Juha Niemi Niemi Palvelut Oy:stä sanoo. ”Kuljetusvaltaisena toimijana tunnemme vastuumme ympäristöstämme, ja alamme edelläkävijänä haluamme näyttää esimerkkiä muille.”
Pienhiukkaspäästöjen nollatavoitteen aikaistaminen tarkoittaa Niemi Palveluille myös suurinvestointia ajoneuvokalustoon seuraavan kymmenen vuoden aikana, kun yhtiön autokanta vaihdetaan asteittain kokonaan kaasu- ja sähkökäyttöiseksi. Yhtiön päivitetyn kalustostrategian mukaan jo vuonna 2024 enemmistö sen kalustosta olisi biokaasu- ja sähköajoneuvoja. Vuoteen 2030 mennessä biokaasukäyttöisten ajoneuvojen osuus on tarkoitus kasvattaa jopa 60 prosenttiin ja sähkökäyttöisten 40 prosenttiin.
”Tavoitteemme järkevä toteutuminen edellyttää olemassa olevan kaasutankkaus- ja latauspisteverkoston huomattavaa laajentamista. Erityisesti nykyinen latauspisteverkko on hajanainen ja epävarma, mikä rajoittaa merkittävästi sähkökaluston käyttömahdollisuuksia.”
”Kuluttaja-, yritys- ja julkishallinnon asiakkaamme ovat valveutuneita ja arvottavat ympäristökysymykset korkealle palveluntoimittajaa valitessaan. Katsomme, että vastuullisuus tuo lisäarvoa, ja ympäristövastuu on meille kilpailuetu.”
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Niemen yritysvideo
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
johtaja Juha Niemi, p. 0400 402 307; juha.niemi@niemi.fi
toimitusjohtaja Juha Koskinen, p. 040 512 3506; juha.koskinen@niemi.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Niemi Palvelut Oy
Kotimuuttojen, yritysmuuttojen ja ulkomaanmuuttojen ohella olemme erikoistuneet tapahtuma-, logistiikka- ja messupalveluihin. Huolehdimme vuosittain noin 36 000 muuttoa ja noin 62 000 muuta palveluprojektia. Palveluksessamme on noin 1300 palvelutehtävien erikoisosaajaa. Toimintakeskuksemme sijaitsevat Helsingissä, Jyväskylässä, Kuopiossa, Lahdessa, Oulussa, Tampereella, Turussa ja Vaasassa. Tapahtumapalvelut-yksikkömme toimii Messukeskuksessa Helsingissä.
Koko autokalustomme operoi täysin fossiilittomasti: kaikki automme kulkevat joko biokaasulla, uusiutuvalla dieselillä tai täyssähköllä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Niemi Palvelut Oy
Suomalaisyritykset puhtain eväin Ukrainaan: "Tavoitteemme liikkuu sadoissa päästöttömissä voimaloissa" – teollisuudelle sillanpääasema14.5.2025 08:45:00 EEST | Tiedote
Thermal Storage Finland Oy (TSF), Fineltec Oy ja Niemi Palvelut Oy ovat esimerkkejä Ukrainaan uusilla ratkaisuilla pyrkivistä suomalaisyrityksistä. "Valmistamme hybridilämpövoimaloita, joille on Ukrainassa aivan valtava tarve - hajautettua, päästötöntä, edullista lämmitysenergiaa", kuvaa TSF:n toimitusjohtaja Janne Ritakoski. Teollisuuden sopimusvalmistaja Fineltec taas tarjoaa teknologisen laadun lisäksi korruptiota hylkivää liiketoimintamallia. "Avaamme asiakkaille kaikki kulut, vedätykselle ei jää sijaa", tiivistää Fineltecin toimitusjohtaja Jari Häkkinen. Niemi tarjoaa Ukrainaan fossiilittomia logistisia ratkaisuja.
Muistutus medialle: Ministeri Multala vihkii uraauurtavan hybridilämpövoimalan käyttöön Niemi Palveluille 19.11. – TSF:n voimalasta rakennetaan vientivalttia Suomelle18.11.2024 10:06:01 EET | Kutsu
Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala vihkii käyttöön Thermal Storage Finland Oy:n (TSF) Niemi Palvelut Oy:lle toimittaman ainutlaatuisen hybridilämpövoimalan. Parhaat teknologiat uraauurtavalla tavalla yhdistävä suomalaisinnovaatio hyödyntää aurinkoenergiaa ennätyksellisen hyvällä lähes 90 prosentin hyötysuhteella. Niemen katolle sijoitettu hybridiaurinkokeräinkenttä on lajissaan Pohjoismaiden suurin. Mitä tämä innovaatio tarkoittaa? Mitä innovaatio tarjoaa Suomen CO2-päästöjen vähentämiseen? Kuinka suuri on hybridivoimalan vientipotentiaali maailmalle juuri nyt?
Mediakutsu: Ministeri Multala vihkii uraauurtavan hybridilämpövoimalan käyttöön Niemi Palveluille 19.11. – TSF:n voimalasta rakennetaan vientivalttia Suomelle14.11.2024 15:00:50 EET | Kutsu
Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala vihkii käyttöön Thermal Storage Finland Oy:n (TSF) Niemi Palvelut Oy:lle toimittaman ainutlaatuisen hybridilämpövoimalan. Parhaat teknologiat uraauurtavalla tavalla yhdistävä suomalaisinnovaatio hyödyntää aurinkoenergiaa ennätyksellisen hyvällä lähes 90 prosentin hyötysuhteella. Niemen katolle sijoitettu hybridiaurinkokeräinkenttä on lajissaan Pohjoismaiden suurin. Mitä tämä innovaatio tarkoittaa? Mitä innovaatio tarjoaa Suomen CO2-päästöjen vähentämiseen? Kuinka suuri on hybridivoimalan vientipotentiaali maailmalle juuri nyt?
”Kaikki yritykset joutuvat miettimään työympäristönsä uusiksi” – Uudistuva Niemi tarjoaa kokonaisvaltaisen muutospalvelun: ”Helppoa ja luotettavaa”17.9.2024 09:00:18 EEST | Tiedote
Niemi esittelee tänään kokonaisvaltaisen muutospalvelun, jossa Niemen kautta löytyy kaikki tarvittava koko työympäristön muutokseen. "Niemi on asiakkaalle se yksi ainoa muutoskumppani, joka tarvitaan", lupaa Niemi Palvelut Oy:n toimitusjohtaja Kalle Peltola. ”Se, mikä tästä erityisesti tekee muutos- eikä vain muuttopalvelun, on että nostamme keskiöön ihmiset”, Peltola jatkaa. Maailman johtava nestetekniikan tarjoaja Sulzer on jo käyttänyt Niemeä. ”Yksi yhteyshenkilö vastaa Niemellä koko projektin läpiviennistä: helppoa ja luotettavaa”, kiittää Sulzer Pumps Finland Oy:n toimitusjohtaja Marja-Leena Mäkinen.
Mediakutsu: ”Muutos ja johtaminen epävarmuudessa” Lauri Ratia Niemi Palvelujen aamiaistilaisuudessa ti 17.9. klo 9: Niemi kertoo, kuinka vastaa maailman muutokseen16.9.2024 15:01:01 EEST | Kutsu
Teollisuusneuvos ja Niemi Palvelut Oy:n hallituksen puheenjohtaja Lauri Ratia puhuu aiheesta ”Muutos ja johtaminen epävarmuudessa” Niemen tilaisuudessa Olympiastadionilla tiistaina 17.9. Kaikki osallistujat saavat Lauri Ratian uunituoreen kirjan Pelastaja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme