Niina Malm: EU:n teollisuusyhteistyö on perusta ja työpaikkojen tae
10.3.2020 17:39:26 EET | SDP EDUSKUNTA | Tiedote

- On hyvä, ettei EU ryntäile teollisuuspolitiikassa. Hyvää on myös, että komissio tunnistaa tilanteen herkkyyden ja ilmastotavoitteiden pitkäjänteisyyden ulottuvuuden. Nyt on hyvä satsata sisämarkkinoihin ja reiluun kilpailuun, sanoo imatralainen Malm.
- Samaa linjaa toivon Suomen hallitukselta. Teollisuuden toimintaedellytyksiä ei tule kiristää, vaan työpaikat on pidettävä Suomessa ja hiilivuoto tukittava. Suomen osaamisella ja ympäristön huomioivilla innovaatioilla kyllä pärjää maailmalla, kun kilpaillaan samalla viivalla, linjaa metalliteollisuuden pääluottamusmiehen paikalta kansanedustajaksi viime keväänä valittu Malm.
- Saksan ja Ranskan hiili- ja terässopimus, josta koko EU on saanut alkunsa sekä tämä uusi teollisuusstrategia ovat hyvä muistutus siitä, kuinka tärkeää on EU:n teollisuusyhteistyö. Sen takia saamme edelleen nauttia rauhasta Euroopassa, muistuttaa Malm.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Niina MalmKansanedustaja
Puh:0400 588 978Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP EDUSKUNTA
SDP:n Gebhard: Kokoomuksen on tuotava sosiaalityön tutkimusavustukset valtioneuvoston yleisistuntoon3.7.2026 14:47:51 EEST | Tiedote
Kokoomuksella on nyt näytön paikka: ovatko he aidosti vapaan ja riippumattoman tieteen puolella, vai onko kyse sittenkin poseerauksesta sosiaalisessa mediassa. SDP:n kansanedustaja Elisa Gebhard esittää, että kokoomus ja sen ministerit vaativat Rydmanin käsittelyssä olleet sosiaalityön tutkimuksen avustukset valtioneuvoston yleisistunnon käsittelyyn ja äänestävät Rydmanin esitystä vastaan.
SDP:n Eskelinen: Garden Helsinki -kohussa suurimman iskun ottaa jälleen kerran suomalaisten luottamus2.7.2026 14:26:13 EEST | Tiedote
Epäselvyydet Garden Helsinki -hankkeen valtionrahoituksen ympärillä eivät ole ainakaan vahvistanut suomalaisten luottamusta poliittiseen päätöksentekoon ja sen avoimuuteen.
SDP:n Juha Viitala: Saatavuusharkintaa ei pidä höllentää2.7.2026 10:38:06 EEST | Tiedote
SDP:n kansanedustaja Juha Viitala on jättänyt hallituksen vastattavaksi kirjallisen kysymyksen saatavuusharkinnasta. Hän pitää ongelmallisena, jos saatavuusharkinnasta vapautetaan ammattinimikkeitä, vaikka kyseisissä ammateissa olisi samanaikaisesti paljon työntekijöitä työttömänä. Hän nostaa esille myös, että ammattiliittojen näkemyksille pitää antaa enemmän painoarvoa työmarkkinatilanteen arvioinnissa.
Eduskunnan ResilEast -ryhmä: Suomen visio rakennettava sähköistyvän teollisuuden tuomalle vauraudelle - koko maan resurssit hyödynnettävä2.7.2026 09:15:14 EEST | Tiedote
Itäisen Suomen kehitystä jarruttaa tällä hetkellä merkittävä pullonkaula: Paikallisen energiatuotannon puute. Tuulivoima olisi nopein ratkaisu tähän haasteeseen, mutta puolustusvoimien nykyisen tutkajärjestelmän teknologiset rajoitteet monimutkaistavat ratkaisujen löytämistä. Nykyinen tilanne on vaarassa muodostua itäisen Suomen elinvoimaisuuden kannalta kestämättömäksi ja näiden haasteiden ratkaiseminen turvallisuutta vaarantamatta vaatii rohkeutta ja pitkää sitoutuneisuutta. Suomen kansantalouden sekä itäisen Suomen elinvoiman ja siten turvallisuudenkin kannalta on huolestuttavaa, jos miljardien eurojen teolliset investoinnit karkaavat ulkomaille puhtaan energian tuotannon puutteen takia.
SDP:n Harakka: Kokoomus heräsi tekoälyn uhkiin liian myöhään30.6.2026 14:49:05 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eduskuntaryhmä esittää tekoälyn haitallisen käytön kriminalisointia. Asiaa perustellaan mm. eduskuntavaalien turvaamisella. SDP:n kansanedustaja Timo Harakka teki asiasta lakialoitteen yli kaksi vuotta sitten, mutta silloin kokoomusta ei kiinnostanut. Nyt on myöhäistä saada huolellisesti valmisteltu laki voimaan ennen seuraavia vaaleja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
