Nimitys Telassa: Tiina Satti lakiasiainpäälliköksi
13.3.2023 10:55:12 EET | Työeläkevakuuttajat Tela | Tiedote
Satti työskentelee tällä hetkellä lakimiehenä sosiaali- ja terveysministeriön Turvallisuus ja terveys -osastolla vastaten säädösvalmistelusta lääkelainsäädäntöön liittyvissä asiakokonaisuuksissa.
Aiemmin Satti on työskennellyt lakimiehenä Lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimeassa ja Lääketeollisuus ry:ssä sekä toiminut lakimiesesittelijänä Potilasvahinkolautakunnassa.
Satin tehtäviin Telan lakiasiainpäällikkönä kuuluvat työeläkealan kansalliseen ja EU-oikeudelliseen asemaan liittyvät asiat. Satti vastaa työeläkealaan liittyvään lainsäädäntöön ja sen valmisteluun vaikuttamisesta sekä Telan niitä koskevien kantojen valmistelusta ja näihin kokonaisuuksiin liittyvästä sidosryhmätyöstä.
Lakiasiainpäällikön tehtävä sijoittuu osaksi toimitusjohtajan esikuntaa ja Satti raportoi työstään suoraan Telan toimitusjohtajalle.
- Tiinalla on monipuolinen kokemus lainsäädännön valmistelusta ja tarkasti säännellyn toimialan kansallisesta edunvalvonnasta sekä hyvä kyky hahmottaa ja luotsata isoja kokonaisuuksia. Olen iloinen, että hän ottaa nyt uuden ura-askeleen kaikkien suomalaisten kannalta tärkeän ansioeläkejärjestelmän parissa täällä Telassa, sanoo toimitusjohtaja Suvi-Anne Siimes.
- Olen työskennellyt pitkään lääkkeisiin liittyvien kysymysten parissa, tehden viimeksi säädösvalmistelua sosiaali- ja terveysministeriössä. Työtehtäväni ovat olleet mielenkiintoisia ja opettaneet minulle paljon. Nyt kuitenkin tuntuu olevan oikea hetki ottaa vastaan uudet haasteet Telassa. Odotankin innolla uutta työtäni ja erityisesti uusien työtovereiden tapaamista, Tiina Satti toteaa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi-Anne Siimestoimitusjohtaja
Puh:040 0414303suvi-anne.siimes@tela.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Työeläkevakuuttajat Tela on kaikkien Suomessa toimivien työeläkevakuuttajien edunvalvontajärjestö. Telan jäseninä ovat kaikki lakisääteistä työeläketurvaa hoitavat työeläkevakuuttajat.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Työeläkevakuuttajat Tela
Tela-blogi: Rahastoinnin kehittämiseen on valtavasti vaihtoehtoja – keskeistä turvata nuorten eläkkeitä17.3.2026 08:00:00 EET | Blogi
Työeläkkeiden rahastoinnissa on juuri nyt meneillään selvitys, jossa punnitaan ja selvitetään mahdollisia toimenpiteitä vanhuuseläkerahastoinnin kehittämiseksi. Tavoitteena on muun muassa työeläkejärjestelmän sukupolvien välinen oikeudenmukaisuus. Telan ja työeläkevakuuttajien mielestä olisi tärkeää kohdistaa rahastointia yhä enemmän nuorille ikäluokille.
Koulutusinvestoinnit torjuvat syntyvyyden laskun - Tohtorit eivät pyöri kaduilla13.3.2026 08:00:00 EET | Artikkeli
Pienenevien ikäluokkien koulutukseen panostaminen ei ole poliittinen kysymys. Se on talouskasvun elinehto. Jotkut eivät tätä usko. Sen sijaan he pelkäävät esimerkiksi ”ylikoulutusta”. Se on paitsi tyhmää, myös erittäin tyhmää.
Tela-blogi: Meillä on malttia katsoa tulevaisuuteen9.3.2026 12:45:26 EET | Blogi
Nyt on kuulemma aika leikata eläkkeitä. Vastakysymys: onko todella nyt aika leikata tulevilta sukupolvilta juuri sitä sosiaaliturvan osaa, jonka rahoitus on kestävällä pohjalla?
Päättäjäpaneeli torjui ehdotukset työeläkemaksun alentamisesta – rahastointia ei haluta purkaa6.3.2026 13:10:52 EET | Tiedote
Neljä kansanedustajaa otti poikkeuksellisen yksimielisesti etäisyyttä joidenkin ekonomistien ja poliitikkojen esiin nostamiin ajatuksiin työeläkemaksun alentamisesta ja rahastoinnin keventämisestä.
Koulutustason nosto on Suomen tärkein sukupolviteko5.3.2026 05:00:00 EET | Tiedote
Puhumme tulevaisuudesta ikään kuin edessä olisi vain uhkia, vaikka kestäviä ratkaisujakin on olemassa. Koulutustason nosto, työkykyyn satsaaminen kuntoutuspolkua uudistamalla ja rahastoinnin vahvistaminen työeläkkeissä ovat toimia, joilla voidaan vahvistaa julkista taloutta ja uskoa tulevaisuuteen. Toimenpiteet kuuluvat Työeläkevakuuttajat Telan tänään julkaisemiin tavoitteisiin seuraavalle hallituskaudelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
