Nobina Oy:n voittama kilpailutus tuo HSL:n liikenteeseen sähköisiä, täysmatalia nivelbusseja
2.7.2020 10:51:05 EEST | HSL Helsingin seudun liikenne | Tiedote

Nobina Oy on voittanut HSL:n tarjouskilpailun, jossa oli mukana viisi eri puolille Helsinkiä sekä kaksi Vantaalle Myyrmäkeen vievää linjaa. Mukana oli 68 linja-auton liikenne, josta Nobina Oy hoitaa huomattavan osan sähköbusseilla elokuusta 2021 alkaen.
Linjoille 18, 39 ja 40 tulee yhteensä 40 vähintään 45-paikkaista sähköistä täysmatalaa nivelbussia. Nivelbussit palaavat Helsingin seudun liikenteeseen syksyllä 2021 noin viidentoista vuoden tauon jälkeen.
”Sähköiset nivelbussit nostavat matkustamisen laatua, sillä ne ovat viihtyisiä ja tilavia”, osastonjohtaja Tero Anttila HSL:stä sanoo. ”Koska bussit ovat täysmatalia, käytävällä ei ole lainkaan portaita, ja autoissa on paikat vähintään viidelle lastenvaunulle. Ovet ovat isot, mikä helpottaa ja nopeuttaa bussiin nousemista sekä poistumista.”
Linjoille 14, 24, 37, 41 ja 42 tulee yhteensä 18 kappaletta sähköbusseja, joissa on vähintään 31 paikkaa. Lisäksi linjoille tulee yhteensä kymmenen vähintään 39-paikkaista euro 6 -päästöluokan dieselbussia, jotka kulkevat uusiutuvalla dieselillä.
Kilpailukierroksella mukana olleille linjoille kertyy vuodessa yhteensä noin viisi miljoonaa linjakilometriä, mikä on lähes 5,5 prosenttia HSL:n tilaaman bussiliikenteen
vuosittaisista linjakilometreistä. Kilpailutetussa liikenteessä oli mukana reilut viisi prosenttia HSL:n tilaaman bussiliikenteen automäärästä.
Bussiliikenteen tarjouskilpailu 51B/2020
Kohde 263
Linjat
18 Eira – Munkkivuori
39 Eira – Myyrmäki
40 Elielinaukio – Kannelmäki
Kohde 264
Linjat
14 Kamppi – Pajamäki
24 Kamppi - Seurasaari
37 Kamppi – Honkasuo (myöh. Kamppi – Myyrmäki)
41 Kamppi – Pohjois-Haaga
42 Kamppi – Kannelmäki
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Osastonjohtaja Tero Anttila, HSL, puh. 050 555 2932
Ryhmäpäällikkö Mika Häyrynen. HSL, puh. 040 5055 294
Kalustoinsinööri Petri Saari, HSL, puh. 050 559 1956
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa seudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 390 työntekijää ja liikevaihto noin 700 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain yli 370 miljoonaa matkaa, mikä on 66 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista. Yhteystietoja medialle: www.hsl.fi/viestinta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSL Helsingin seudun liikenne
MEDIAKUTSU: Tervetuloa Kruunusiltojen reitin avajaisiin ja kokemaan maailman kaunein saaristoratikkareitti 7.11.4.11.2026 09:42:08 EET | Kutsu
Uudet raitiolinjat 11 ja 12 yhdistävät Laajasalon kantakaupunkiin. Kutsumme toimituksenne ratikkaliikenteen avajaisiin lauantaina 7. marraskuuta Korkeasaaren Mischan ja Maschan aukiolla ja ensimmäiseen Kruunuvuorensillan ylittävään matkustajaliikenteen ratikkaan.
HSL:n lähimaksussa on nyt käytössä hintakatto2.11.2026 11:32:00 EET | Tiedote
Lähimaksulla ostettavissa aikuisten kertalipuissa on 2. marraskuuta alkaen käytössä hintakatto. Kun ostat lippusi samalla maksuvälineellä, maksat 24 tunnin aikana enintään matkoihisi sopivan vuorokausilipun hinnan. Hintakatto toimii automaattisesti, joten sinun ei tarvitse etukäteen arvioida, kuinka monta matkaa teet tai olisiko vuorokausilippu kertalippuja edullisempi.
Suurin osa Helsingin seudun asukkaista pitää joukkoliikennettä sujuvana29.10.2026 13:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun asukkaista 71 prosenttia pitää joukkoliikennettä sujuvana omassa asuinkunnassaan, ja kaksi kolmesta pitää joukkoliikenteellä matkustamisesta. Tämä selviää tuoreesta Seutubarometrista, joka selvitti Helsingin seudun 14 kunnan ja Siuntion asukkaiden näkemyksiä liikkumisesta ja asumisesta.
HSL:n hallituksen puheenjohtajat: Yhteistyöllä tuloksia – HSL:n lippujen reaalihinnat laskevat ja matkustajamäärät kasvavat27.10.2026 14:49:49 EET | Tiedote
HSL:n hallitus päätti esittää yhtymäkokoukselle, että vuoden 2027 lippujen hintoihin tehdään keskimäärin 1,8 prosentin indeksitarkistus. Jos yleinen hintataso nousee ennustetusti 1,9 prosenttia, lippujen keskimääräiset reaalihinnat laskevat. Suhteessa muuhun kulutukseen joukkoliikenteestä tulee hieman edullisempaa. Samalla huolehditaan vastuullisesti kuntataloudesta pitkällä aikavälillä.
HSL panostaa tulevina vuosina kasvuun – lippujen hintoihin maltillisia muutoksia ensi vuodelle27.10.2026 11:13:04 EET | Tiedote
HSL hallitus hyväksyi kuntayhtymän toiminta- ja taloussuunnitelman vuosille 2027–2029 ja päätti vuoden 2027 lippujen hinnoista kokouksessaan tiistaina 27.10.2026. Joukkoliikenteellä matkustamisen kasvu ja sitä kautta lipputulojen lisääntyminen sekä toiminnan tehostaminen hillitsivät hinnankorotusten tarvetta. Lisäksi Junatien metrokatkon vuoksi kuntien osuus HSL:n rahoituksesta kasvaa vuodelle 2027. Lippujen hintoihin tulee ensi vuodelle keskimäärin noin 1,8 prosentin korotus, joka alittaa kuluttajahintaindeksin ennakoidun vuosimuutoksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

