Nöjesparken förvandlades till en jättelik gatukonstutställning: Wasa Graffitilandia Winter Edition öppnas 26.11!
Utställningen, som första gången förverkligades i sommar med hjälp av frivilliga, blev färdig från idé till att utställningen öppnades på åtta veckor. Under sommaren hann cirka 12 000 personer besöka utställningen. Wasa Graffitilandia Winter Edition öppnas 26.11 och är öppen till 9.1.2022.
För arrangemangen vid Wasa Graffitilandia svarar i sin helhet Vasaföreningen Katukulttuuri ry.
- På den delvis förnyade vinterutställningen Winter Edition, kan man förutom de gamla utrymmena även se helt nya utrymmen inomhus, vilka tidigare inte har visats, berättar föreningens representant Aku Siik.
Väggmålningar, installationer, skulpturer och uv-konst
Nöjesparkens väggar har både nybörjare och mer erfarna graffitiskapare prytt, vilket har resulterat i ett överraskande och kollektivt lapptäcke. Graffiti- och bildkonstnärerna har valts med öppen ansökan.
- För första gången deltar utländska konstnärer, Raphe från Frankrike, har gjort ett arbete tillsammans med Viv Magia. Med finns också ett arbete av den samiska graffitikonstnären Sámi Hustler, som i sina arbeten tar upp den kolonialism som samerna upplever i Finland, berättar Siik.
Utöver graffitin och väggmålningar finns det på området även installationer, statyer och uv-konst samt en butik och ett café.
Det största verket på utställningen är en väggmålning på åtta meter, som LAINE.K5 och Poppamaija har gjort.
En skattjaktsliknande och nostalgisk erfarenhet
Enligt evenemangsarrangörerna har erfarenheten från Wasa Graffitilandia-besöken varit mångskiftande, för i konstintroduktionen blandas många nostalgiska minnen från nöjesparken som stängdes år 2015.
Det lekfulla konstarrangemanget skapar också ett intryck av en skattjakt.
- Målet med Wasa Graffitilandia är att skapa kollektiv kultur och konst i Österbotten samt att göra konsten tillgängligare genom att ta den till en unik och i sig intressant miljö. Konstnärer i alla åldrar och på alla nivåer deltog i byggandet av Graffitilandia, vilket förstärker vårt budskap om att konst och kultur tillhör alla, beskriver Sandra Marins från Katukulttuuri ry.
Med museikort till Graffitilandia
I november 2021 blev Wasa Graffitilandia ett av de museikortsobjekt som Museiförbundet har godkänt.
- Det här är ett jättefint erkännande för små DIY-utövare liksom för gatukonsten i det stora hela. När sådana utövare som vi tas med, blir museer och gallerior tillgängligare. Vi tror att vi på det här sättet kan för vår del utvidga konstkonsumentfältet, berättar Marins.
Katukulttuuri ry har hyrt området, som har stått tomt, av nöjesparkens före detta ägare Puuharyhmä Oy som fortsättningsvis har ett gällande arrendeavtal om området med Vasa stad.
Vasa stad stöder ordnandet av evenemanget genom att i mån av möjlighet hjälpa till bland annat med planeringen och marknadsföringen av evenemanget.
Wasa Graffitilandia:
- Webbsidor: www.wasagraffitilandia.fi
- Instagram: www.instagram.com/wasagraffitilandia
- Facebook: www.facebook.com/wasagraffitilandia
Kontakter
Katukulttuuri ry, Sandra Marins, tfn 044 958 3466, info@wgl.fi
Bilder

Länkar
Om
Vasa stad
Alltid soliga Vasa är Nordens energihuvudstad som förenar innovativitet, teknologi, högklassiga tjänster, mångsidigt utbildnings- och kulturutbud och positiv energi.
Följ Vaasan kaupunki - Vasa stad
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vaasan kaupunki - Vasa stad
Vasa stad konkurrensutsätter fyra platser för ljusreklamtavlor18.12.2025 15:32:50 EET | Pressmeddelande
Vasa stad begär anbud för hyrning av fyra platser för ljusreklamtavlor. Staden hyr ut markområden, där ljusreklamtavlor kan placeras.
Vaasan kaupunki kilpailuttaa neljä paikkaa valomainostauluille18.12.2025 15:32:15 EET | Tiedote
Vaasan kaupunki pyytää tarjouksia neljän valomainostaulupaikan vuokrauksesta. Kaupunki vuokraa maa-alueita, joihin voi sijoittaa valomainostaulun.
Soliständring i konserten med Bachs Juloratorium16.12.2025 11:56:39 EET | Tiedote
I Trefaldighetskyrkan fredagen den 19.12.2025 kl. 18.00 sker en soliständring i Vasa stadsorkesters konsert, där kantaterna 1–3 ur Johann Sebastian Bachs Juloratorium framförs. Den tenor som ursprungligen annonserats för konserten, Juan de Dios Mateos, har insjuknat, och i hans ställe medverkar tenoren Miloš Bulajić. I övrigt förblir konsertens program och medverkande oförändrade.
Solistimuutos Bachin Jouluoratoriossa16.12.2025 11:56:23 EET | Tiedote
Vaasan kirkossa perjantaina 19.12.2025 klo 18.00 järjestettävässä Vaasan kaupunginorkesterin konsertissa, jossa kuullaan Johann Sebastian Bachin Jouluoratorion kantaatit 1–3, on tapahtunut solistimuutos. Alun perin konsertin tenorisolistina esiintyväksi ilmoitettu Juan de Dios Mateos on sairastunut, ja hänen tilallaan laulaa tenori Miloš Bulajić. Muilta osin konsertin ohjelma ja esiintyjät säilyvät ennallaan.
Unga producerar ett musikevenemang, Punk Before Christmas16.12.2025 09:01:00 EET | Pressmeddelande
I Vasa arrangeras före julen ett musikevenemang som är planerat av och för unga, Punk Before Christmas. Programmet under den avgiftsfria och rusmedelsfria kvällen är musik, både av band och som karaoke.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
