Nokian KrP nousi kahden maalin kyykystä voittoon ja finaalisarjassa 2–1-johtoon
18.4.2023 21:12:51 EEST | Fliiga | Tiedote
Kotonaan jatkoajalla hävinnyt TPS hallitsi tänään alkua ja siirtyikin kahden maalin johtoon Aleksi Ahokkaan kiskaisulla ja Mikko Hautaniemen eleettömällä ohjurilla. Yhtä nopeasti tuli kuitenkin erän lopulla KrP tasoihin Joona Rantalan ja Nico Jonaesonin osuessa. Mikko Hautaniemi pommitti turkulaiset toisessa erässä vielä kerran johtoon terävällä laukauksella oikeasta siivestä, mutta siihen vieraiden maalivuo tänään hiukan yllättäen tyrehtyi. Kohta nähtiin epätavallinen episodi, kun TPS:n Olli Laine lähetettiin päätypainin jälkeen punaisella kortilla pukuhuoneeseen mutta haettiin videotarkistuksen jälkeen sittenkin jäähypenkille istumaan 2+10 minuutin rangaistusta. Ylivoimalla Henri Johansson laukoi tasoituksen, ja erän lopulla Joona Rantalan ohjus takayläkulmaan siirsi kotijoukkueen ensi kertaa edelle.
Nokialaiset lujittivat johtoaan päätöserän puolivälissä kaukaa lähteneillä palloilla, kun ensin Nico Jonaesonin matala kuti suhahti verkkoon ja sitten Joonatan Kovanen ohjasi Miska Mäkisen lähetyksestä tilanteeksi jo 6-3. TPS alkoi vetää maalivahti Oskari Fäldeniä penkille jo viisi ja puoli minuuttia ennen loppua, mutta tällä kertaa turhaan. Nöyrä KrP-kuusikko ehti yhä uudelleen laukausten eteen, ja kruunuksi Juuso Ahola huudatti vielä tuhatpäistä kotiyleisöä kiepauttamalla loppunumerot tyhjään TPS-verkkoon.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
Classic jyräsi finaaleihin, TPS enää voiton päässä6.4.2026 21:04:59 EEST | Tiedote
F-liigan naisten sarja on saamassa tutut finalistit, kun Classic löi välieräsarjassaan SB-Pron 3-0 ja TPS johtaa EräViikinkejä vastaan otteluin 2-0. Classicin kolmas voitto tuli kotona lukemin 3-1 ja TPS:n toinen vieraissa tuloksella 4-2.
Välieräparit selvillä – kolmen maalin minuutti saatteli Oilersin mitalipeleihin5.4.2026 19:50:59 EEST | Tiedote
Mestari Oilers selvisi kuin selvisikin F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan 1 150 katsojan edessä yllättäjä OLS:n 5-2 ja vei ottelusarjan 4-3. Välieräpareiksi muodostuivat näin Classic–Westend Indians ja Nokian KrP–Oilers.
SB-Pro taipui taas niukasti – Classic voiton päässä finaaleista5.4.2026 19:46:22 EEST | Tiedote
Classic eteni jo voiton päähän F-liigan naisten finaaleista, kun se kaatoi vieraissa SB-Pron 3-1 ja johtaa ottelusarjaa 2-0.
Indians upotti SPV:n, OLS ja Oilers seitsemänteen otteluun4.4.2026 20:33:21 EEST | Tiedote
Westend Indians eteni yllättäjänä F-liigan välieriin, kun se kaatoi kotonaan SPV:n 4-2 ja vei ottelusarjan samoin 4-2. Vielä isompi yllättäjä on OLS, joka tasoitti loppuunmyydyn katsomon riemuksi sarjan mestari Oilersia vastaan 3–3:een voittamalla kotonaan 5-3. Sarjan ratkaisu nähdään sunnuntaina Espoossa.
TPS:lle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan4.4.2026 19:43:10 EEST | Tiedote
Toinenkin naisten viime kevään finalisti aloitti välierät 4–2-kotivoitolla, kun TPS kukisti Kupittaalla EräViikingit.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
