Nokian KrP osasi nyt pelata loppusekunnit – Oilers taipui 6-5
Tänään KrP vei avauserän 3-1, mutta toista hallitsi Oilers, joka nousi tasoihin Jesperi Lindforsin napautettua takatolpalta ylivoimamaalin ja Arttu Haapalan päätettyä vastaiskun onnistumiseen. Nokian Henri Johanssonin osumakaan ei vielä vienyt kotijoukkuetta karkuun, kun Matias Juuranto nosti kaatuessaan tilanteeksi 4-4 Santeri Lindforsin komeasta määrämittaisesta syötöstä puolustuksen selustaan.
Päätöserän puolivälissä Joona Rantala kiskaisi ylivoimalla KrP:n 5–4-johtoon, ja kohta kaksi nopeaa pystysyöttöä vapautti Mikko Laakson sijoittamaan kotijoukkueelle kuudennen maalin. Oilers kavensi vielä kolme sekuntia ennen täyttä aikaa, mutta Happee-ottelun katastrofilopustaan oppinut KrP osasi tällä kertaa pelata loppusekunnit varmasti.
Ennen lauantain päätöskierrosta nähdään vielä huomenna Seinäjoella paikallisottelu SPV–Nurmon Jymy.
Yhteyshenkilöt
Ilari IsotaloViestintäpäällikköF-liiga
Puh:+359 442599009ilari.isotalo@salibandy.fiTietoja julkaisijasta
Maailman viihdyttävintä salibandya! F-liigassa pelaa miesten ja naisten sarjojen alla 28 joukkuetta. Haluamme olla rakentamassa Suomeen uudenlaista palloilusarjaa. Liikkeen voima ja vauhti valloittavat ja saa meidät kaikki liikkeelle
– luomaan maailman liikuttavinta, arvostetuinta ja kaupallisinta salibandyliigaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Fliiga
LASB avasi pistetilinsä, EräViikingit ratkaisi jatkoajalla3.11.2025 21:04:12 EET | Tiedote
LASB avasi viimeisenä joukkueena pistetilinsä kauden F-liigassa, kun se nousi EräViikinkien vieraana kahden maalin takamatkalta varsinaisen peliajan tasalukemiin. Voittoa ei tänään kuitenkaan vielä tullut, sillä Daniel Tenhonen laukoi jatkoajalla 4–3-maalin ja lisäpisteen kotijoukkueelle.
Lakeudella luisti: SPV vei kärkiottelun ja Nurmon Jymy nappasi avausvoittonsa2.11.2025 19:11:01 EET | Tiedote
Eteläpohjalaiset juhlivat F-liigassa sunnuntaina, kun Seinäjoen Peliveljet löi kärkiottelussa Westend Indiansin 3-2 ja Nurmon Jymy nappasi kauden avauspisteensä kaatamalla samoin lukemin jatkoajalla Hawksin.
SB-Pro nipisti ensimmäisenä pisteen TPS:ltä1.11.2025 20:55:05 EET | Tiedote
TPS jatkoi voittoputkeaan F-liigan naisten sarjassa mutta koki samalla kauden ensimmäisen pistemenetyksensä, kun SB-Pro kaatui kotonaan vasta rangaistuslaukauksilla 6-5. Lauantain muut voittajat olivat SaiPa, Pirkkalan Pirkat ja EräViikingit.
Classicille nollapeli, kolme pistettä ja 11 tehtyä maalia30.10.2025 20:55:29 EET | Tiedote
Teemu Karppanen takoi tehot 1+4, Eemeli Salin 3+1 ja Viljami Virtanen hattutempun, kun Classic haki F-liigan torstain ainoassa ottelussa 11–0-vierasvoiton FBC Turusta. Tulos nosti Classicin sarjassa kolmanneksi ja kolmen pisteen päähän kärkikaksikosta SPV–Westend Indians.
Westend Indians karkasi sitkeältä TPS:ltä29.10.2025 21:01:21 EET | Tiedote
Westend Indians nappasi kauden yhdeksännen voittonsa, kun se kukisti illan ainoassa kamppailussa vieraissa TPS:n lopulta 6-2. Vielä kolme minuuttia ennen loppua oli eroa kuitenkin ollut vain yksi maali.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
