Nuorisotiloilla kävijämäärät nousussa vuoden takaiseen verrattuna
9.12.2021 19:33:43 EET | Espoon kaupunki - Esbo stad | Tiedote
”Nuoret ovat koronaan liittyneiden sulkemisten ja rajoitusten purkauduttua selvästi löytäneet takaisin nuorisotiloihin”, iloitsee nuorisopalvelupäällikkö Merja Nordling. ”Osassa nuorisotiloja on suorastaan vilkasta. Esimerkiksi Leppävaaran nuorisotilaan on ohjautunut enemmän nuoria lähikoulujen valmistumisen myötä. Kivenlahden nuorisotilan markkinoinnin tehostaminen ja lähikoulun välituntitoimintaan osallistuminen ovat houkutelleet nuoria nuorisotilan toimintaan. Lisäksi nuorisotiloilla järjestetyt tapahtumat ovat vaikuttaneet kävijämäärien kasvuun.”
Nuorisopalveluiden syksyn toimintakausi alkoi syyskuun alusta, ja koronatilanteen kävijämääriin liittyvät rajoitukset poistuivat kokonaisuudessaan 1.10.2021. Nuorisopalveluissa toiminnan toteutumista seurataan kuukausitasolla ja toiminnan mittarina on nuorten kohtaamiskerrat, johon sisältyvät niin kasvokkain kuin verkossa tapahtuneet kohtaamiskerrat. Kohtaamisiin lasketaan Espoon 18 nuorisotilassa, digitaalisessa nuorisotilassa discordissa sekä katvealueita kiertävien Nuori Espoo -pakun ja matkailuauton toiminnassa tapahtuneet kohtaamiskerrat.
Nuorilta erinomainen arvio Espoon etsivälle nuorisotyölle
Vuoden 2020 kyselytulosten mukaan espoolaisista etsivän nuorisotyön asiakkaista 98 % on kokenut sosiaalista vahvistumista asiakkuutensa aikana. Etsivän nuorisotyön vaikuttavuutta mitataan valtakunnallisella sosiaalisen vahvistumisen mittarilla.
”Etsivän nuorisotyön asiakkaiksi ohjautuvien nuorten aiheet liittyvät useimmiten toimeentuloon ja koulutukseen, mutta myös mielenterveysasiat ovat monella nuorella huolen aiheena”, kertoo Ohjaamotalon päällikkö Tero Luukkonen. ”Etsivän nuorisotyön tehtävänä on tavoittaa avun tarpeessa oleva nuori ja auttaa hänet tarvitsemiensa palvelujen ja tuen piiriin. Useimmiten asiakkuus alkaa oppilaitoksen tekemän ilmoituksen perusteella. Asiakkaista yli puolet on iältään 16–20-vuotiaita ja asiakkuuden kesto vaihtelee yhdestä tapaamiskerrasta vuosien pituisiin asiakkuuksiin. Etsivästä nuorisotyöstä nuoret ohjautuvat tyypillisesti koulutukseen ja välityömarkkinoille tai työelämään.”
Espoon nuorisovaltuustossa 28 uutta edustajaa kaudella 2022–2023
Espooseen on valittu uusi nuorisovaltuusto, joka koostuu 40 vaaleissa eniten ääniä saaneesta nuoresta. Vastavalitun nuorisovaltuuston edustajat aloittavat tehtävässään 1.1.2022.
Vaalit kiinnostivat nuoria, ehdolle oli asettunut ennätykselliset 104 nuorta. Äänestysoikeuttaan käytti niin ikään ennätysmäärä, 7861 nuorta.
”Kiitos kaikille ehdokkaiksi asettautuneille, vaaleissa äänestäneille ja vaalityössä mukana olleille sekä lämpimät onnittelut valituille nuorisovaltuuston edustajille. Olen iloinen nuorten aktiivisuudesta ja kiinnostuksesta vaikuttamiseen sekä nuorisovaltuustossa tehtävään tärkeään työhön. Nuorisovaltuusto osallistuu kaupungin päätöksentekoon ajamalla nuorten asioita kaupungin toimielimissä, tekemällä kannanottoja sekä aloitteita ja tuomalla nuorten mielipiteet mukaan keskusteluun”, kertoo nuorisoasiainjaoston puheenjohtaja Oscar Smith.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kasvun ja oppimisen lautakunnan nuorisoasiainjaoston puheenjohtaja, Oscar Smith, p.0442315545, oscar.smith2212@gmail.com
Nuorisopalvelupäällikkö Merja Nordling, p. 043 824 7060, merja.nordling@espoo.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Espoon kaupunki - Esbo stadPL 1 / PB 1
02070 ESPOON KAUPUNKI / ESBO STAD
+358 9 816 21http://www.espoo.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Espoon kaupunki - Esbo stad
Kulttuuri- ja nuorisolautakunta päätti nuorisotilojen luovutus‑ ja hinnoitteluperiaatteista sekä kulttuuriavustuksista15.9.2026 19:37:06 EEST | Tiedote
Syksyn avaavassa kokouksessa kulttuuri- ja nuorisolautakunta teki esityksen vuoden 2027 talousarvion kehyksestä, päätti nuorisotilojen ja leirikeskusten uusista luovutus- ja hinnoitteluperiaatteista sekä myönsi kulttuurin tapahtuma- ja projektiavustuksia.
Kaupunginhallitus: Espoo ostaa liikuntavuoroja Kameleonten-areenalta15.9.2026 16:45:36 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus päätti kehottaa Liikunnan ja urheilun tulosyksikköä tekemään sopimuksen liikuntavuorojen ostamisesta aikavälille 21.9-31.12.2026 Kameleonten-areenalta.
Kansainvälisesti palkittu kuvittaja Roger Mello tuo näyttelyn ja työpajan Espooseen10.9.2026 10:30:51 EEST | Tiedote
Lasten kulttuurikeskus Aurorassa Espoon Järvenperässä on ainutkertainen mahdollisuus päästä tutustumaan Roger Mellon teoksiin 18.9.–17.10.2026. Maailmalla useasti palkittu brasilialainen taiteilija, kirjailija ja kuvittaja sai ensimmäisenä latinalaisamerikkalaisena kuvittajana arvostetun Hans Christian Andersen -palkinnon ja toimii myös tänä vuonna Kolibrí Festivaalin kuvittajana.
Tiedote kasvun ja oppimisen lautakunnan kokouksesta 9.9.20269.9.2026 20:31:59 EEST | Tiedote
Kasvun ja oppimisen lautakunta vastasi kokouksessaan 9.9.2026 lausuntopyyntöön Leppävaaran asukaspuiston hankesuunnitelmasta.
Kaupunginhallitus: Vuoden toinen osavuosikatsaus7.9.2026 17:02:20 EEST | Tiedote
Kaupunginhallitus päätti ehdottaa, että valtuusto merkitsee vuoden 2026 toisen osavuosikatsauksen sekä Espoon kaupungin konserniraportin tammi-kesäkuu 2026 tiedoksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme