OAJ ja Tieteentekijät perustavat yhteisen yhdistyksen tiivistämään yliopistosektorin edunvalvontaa
27.5.2021 13:00:00 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
OAJ ja Tieteentekijät solmivat yhteistyösopimuksen edunvalvontayhteistyön lisäämisestä syksyllä 2019. Ne katsoivat, että yhteinen vaikuttaminen ja valmistelu hyödyttäisi molempia niin sopimustoiminnassa kuin koulutus- ja tiedepolitiikassa. Molemmat liitot toimivat neuvottelujärjestö Jukossa ja akateemisten keskusjärjestössä Akavassa.
– Tiede ja Opetus ry:n myötä työehtosopimus-, koulutus- ja tiedepoliittista edunvalvontayhteistyötä tiivistetään ja vahvistetaan entisestään. Yhteistyötä tullaan tekemään korkeakoulusektorilla aiempaa laajemmin, vaikka yliopistosektori on toiminnan varsinaisena painopisteenä. Vaikuttaminen valmistellaan ja toteutetaan vahvasti yhdessä.
– Tieteentekijöiden ja OAJ:n jäsenet ovat yhdessä yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen suurin akavalainen henkilöstöryhmä. Sen pitää näkyä myös terävämpänä yhteisenä edunvalvontana, ja tätä uusi yhdistys lähtee edistämään. Myös viestintäyhteistyötä tullaan vahvistamaan. Tavoitteena on vaikuttavuuden lisääminen niin sopimusedunvalvonnassa kuin tiede- ja koulutuspolitiikassa, OAJ:n ja Jukon puheenjohtaja Olli Luukkainen toteaa.
Tieteentekijöiden puheenjohtaja Maija S. Peltola korostaa, että samalla kun uusi yhdistys tuo voimaa liittotasolle, se tukee paikallisesti toteutettavaa keskiryhmän edunvalvontaa.
– Yhteistyössä erilaiset asiantuntijuudet kootaan yhteen kaikkien eduksi, yhdessä olemme vahvempia ja voimme ajaa jäsentemme asiaa vielä nykyistä monipuolisemmin, hän kiteyttää.
Juko neuvottelee yliopistosektorilla
Uuden yhdistyksen perustaminen ei merkitse muutoksia neuvottelujärjestelmään. Työehtosopimusneuvottelut käydään yhä Jukon nimissä eli neuvotteluosapuolet tai yliopistojen luottamusmiesten asema eivät muutu. Uuden yhdistyksen tehtävänä on tukea neuvottelutoimintaa ja luottamusmiesten työtä.
Juko neuvottelee yliopistojen työehtosopimuksesta Elinkeinoelämän keskusliittoon kuuluvan Sivistystyönantajat ry:n kanssa. Lisäksi OAJ neuvottelee Sivistan kanssa yliopistojen harjoittelukoulujen työehdoista Jukon nimissä. OAJ sopii Sivistan kanssa myös ammattikorkeakoulujen henkilöstön työehdoista.
Tiede ja Opetus ry:n perustamiskokous pidettiin tänään. Yhdistyksen hallituksen puheenjohtajana toimii Olli Luukkainen ja varapuheenjohtajana Maija S. Peltola.
Tästä on kysymys:
- OAJ ja Tieteentekijät tekivät syksyllä 2019 yhteistyösopimuksen edunvalvontayhteistyöstä
- yhteistyöllä haettiin lisätehoa sopimusedunvalvontaan sekä korkeakoulu- ja tiedepoliittiseen vaikuttamiseen
- nyt toukokuussa 2021 liitot perustivat Tiede ja Opetus ry:n
- uuden yhdistyksen tarkoituksena on edistää korkeakoulu- ja tiedepoliittista edunvalvontaa, vahvistaa yliopistojen keskiryhmän asemaa yliopistoyhteisöissä sekä tehdä työehto- ja palkkaedunvalvontaa
- uusi yhdistys on yhdistysten yhdistys, joten sillä ei ole henkilöjäseniä
- kummankin liiton työehtosopimuksen neuvottelee yhä Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö Juko, myös luottamusmiesten asema pysyy ennallaan
- Tieteentekijöillä on yli 7 300 jäsentä, jotka toimivat tieteen, tutkimuksen ja korkeakouluopetuksen parissa pääosin yliopistoissa, tieteentekijat.fi
- OAJ:ssa on 116 000 jäsentä koulutus- kasvatus- ja tutkimusaloilla. Yliopistojen OAJ:läiset kuuluvat Yliopistojen opetusalan liitto YLL:iin ja harjoittelukoulujen opettajat OAJ:n yleissivistäviin opettajiin
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Olli LuukkainenPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 500 652 872olli.luukkainen@oaj.fiMaija S. PeltolaPuheenjohtajaTieteentekijät
Puh:+358 400 645 497Tietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
20 000 euron tutkimuspalkinto koulutuksellista eriarvoisuutta tutkivalle professorille31.3.2026 13:45:00 EEST | Tiedote
OAJ:n ja OKKA-säätiön uusi tutkimuspalkinto jaettiin tänään ensimmäistä kertaa. 20 000 euron arvoinen tutkimuspalkinto myönnettiin Itä-Suomen yliopiston kasvatustieteen professorille Sonja Kosuselle hänen koulutuksellista eriarvoisuutta käsittelevästä tutkimuksestaan.
Ammattikorkeakoulujen työehtosopimuskausi päättyy – OAJ:ltä neljäs lakkovaroitus31.3.2026 13:32:23 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään Jyväskylän ammattikorkeakoulua (JAMK) koskevan lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Vuorokauden mittainen lakko järjestetään JAMK:ssa 15.4., ellei sopimusta sitä ennen synny sovittelussa.
OAJ: Lakkovaroitus myös Turun ammattikorkeakoululle30.3.2026 13:37:31 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään kolmannen lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Lakkovaroitus koskee Turun ammattikorkeakoulua. Lakko alkaa 14.4., ellei ratkaisua synny sitä ennen. OAJ on antanut lakkovaroituksia ammattikorkeakouluihin, koska työnantajapuoli esitti päättyneissä työehtosopimusneuvotteluissa lukuisia heikennyksiä työehtoihin.
OAJ:ltä lakkovaroitus Tampereen ammattikorkeakoululle25.3.2026 13:42:27 EET | Tiedote
OAJ antoi tänään lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Lakkovaroitus koskee Tampereen ammattikorkeakoulua (TAMK). Lakko alkaa 9.4., ellei ratkaisua synny sitä ennen. OAJ antoi lakkovaroituksen, koska työnantajapuoli on esittänyt lukuisia heikennyksiä työehtoihin.
Lakko uhkaa ammattikorkeakouluja24.3.2026 13:35:50 EET | Tiedote
OAJ antoi tänään lakkovaroituksen valtakunnansovittelijalle ja Sivistysala ry:lle (Sivista). Lakkovaroitus koskee Metropolia Ammattikorkeakoulua. Lakko alkaa 8.4., ellei ratkaisua synny sitä ennen. OAJ antoi lakkovaroituksen, koska työnantajapuoli on esittänyt lukuisia heikennyksiä työehtoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
