OAJ:n Luukkainen huolissaan opettajien jaksamisesta
9.9.2021 10:30:00 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
– Opettajien ja esihenkilöiden väsymys ja turhautuminen on kiistatonta kaikilla koulutusasteilla. Oppijoilla olisi enemmän tarvetta saada yksilöllistä apua, mutta opettajan on vaikea antaa sitä, jos opetusryhmät ovat suuria. Opetus- ja kasvatustyö käy ylivoimaisen työlääksi, jos esimerkiksi oppimisen tuki on riittämätöntä, ei toimi tai opiskelijaryhmät ovat liian suuria niin perusopetuksessa, varhaiskasvatuksessa kuin ammatillisessa koulutuksessakin.
– Lisäksi oppituntien ulkopuolinen työmäärä on kasvanut vuosi vuodelta. Kun yhtälöön lisätään korona-ajan ja poikkeusolojen opettajille ja esihenkilöille aiheuttama runsas ylimääräinen kuormitus, ei ole ihme, että moni opettaja alkaa pohtia mielessään jopa uusia uravaihtoehtoja, Luukkainen muistuttaa.
Luukkaisen mielestä suomalaisen koulutuksen erityisvahvuutena on koulutuksellinen tasa-arvo ja laadukas lähiopetus ja varhaiskasvatus. Vanhemmat voivat kaikkialla maassa turvallisesti ja hyvillä mielin valita lapselleen lähimmän koulun ilman, että tarvitsee erikseen etsiä ”sopivaa koulua”.
– Koulutusjärjestelmä toimii ja on perusteiltaan hyvä, vaikka sen rahoitus ja resurssit eivät olekaan kunnossa. Myös oppimistulokset kestävät kansainvälisen vertailun. Parannettavaa on kuitenkin kaikilla koulutusasteilla, mutta eteenpäinkin on menty. Koulutuspolku ymmärretään nyt paremmin yhtenäiseksi kokonaisuudeksi. Tuorein merkki tästä saatiin kunta-alan työmarkkinapöydästä, kun varhaiskasvatuksen opetushenkilöstö pääsi pitkän taistelun jälkeen vihdoin samaan virka- ja työehtosopimukseen muiden opettajien kanssa, Luukkainen toteaa.
– Koulutuksen hedelmät eivät kuitenkaan yksinään riitä, jos ne syntyvät tavalla, jota korkeasti koulutettu ja työhönsä sitoutunut henkilöstä ei tule pitkään jaksamaan. Opetushenkilöstön huoli on otettava vakavasti. Tämä on valtiovallan ja erityisesti koulutuksenjärjestäjien ja työnantajien tehtävä. Uusien kuntapäättäjien on perehdyttävä asiaan jo vaalikauden alkajaisiksi. Heidän pitää kysyä itseltään ja toisiltaan, miten koulutus ja varhaiskasvatus voivat omassa kunnassa ja kuinka he kuntapäättäjinä voivat omilla teoillaan ja päätöksillään tukea opetus- ja kasvatusalan ammattilaisia heidän vaativassa työssään
OAJ:n maakuntakiertue käyntiin Kuopiosta
Olli Luukkainen vierailee tänään Kuopiossa, josta käynnistyy syksyn 2021 OAJ on the Road -kiertue. OAJ:n edustajat tapaavat uusia kuntapäättäjiä sekä kaupungin- ja sivistystoimen johtoa ja keskustelevat lukuvuoden näkymistä. Kuopion torilla on koulutusaiheinen yleisötilaisuus klo 14, ja illalla on etänä toteutettava Pohjois-Savon Opettajien ilta.
Koronatilanteen vuoksi supistetun kiertueen muut paikkakunnat ovat 23.9. Karjaa, 7.10. Raahe ja 8.10. Rovaniemi.
Yhteyshenkilöt
Olli LuukkainenPuheenjohtajaOAJ
Puh:+358 500 652 872olli.luukkainen@oaj.fiTietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
OAJ:n Murto: ”Hallitus hylkäsi tutkitun tiedon ja lasten edun”5.11.2026 15:48:53 EET | Tiedote
Hallitus haluaa väljentää päiväkodin johtajien kelpoisuusvaatimuksia, vaikka arvioi itsekin muutoksen voivan heikentää oppimistuloksia ja olevan vastoin lasten etua. Lakimuutokselle ei ole osoitettu tarvetta ja se on vastoin tutkittua tietoa. Lakia vastustavat OAJ:n lisäksi alan tutkijat ja vanhemmat. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto ihmetteleekin, kenen asialla hallitus tässä muutoksessa on.
Opettajat haluavat oppia, mutta koulutukseen ei pääse – kolmasosa sai vuodessa alle päivän täydennyskoulutusta2.11.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Opettajat pitävät oman osaamisensa kehittämistä erittäin tärkeänä, mutta mahdollisuudet täydennyskoulutukseen ovat romahtaneet. OAJ:n kyselyn mukaan kolmasosa opettajista on saanut viimeisen vuoden aikana täydennyskoulutusta alle päivän. Neljä kymmenestä kertoo kouluttautumismahdollisuuksiensa heikentyneen kahdessa vuodessa. OAJ vaatii opetusalalle lakisääteistä, työajalla tapahtuvaa täydennyskoulutusta sekä oikeutta mentorointiin uran alussa. Oppimistuloksetkaan eivät nouse, jos opettajat eivät voi täydentää osaamistaan, OAJ:n erityisasiantuntija Päivi Lyhykäinen huomauttaa.
Kuntia pyyhkii yt-aalto – OAJ esittää ratkaisuja kuntatalouden ja työllisyyden parantamiseksi15.10.2026 07:45:00 EEST | Tiedote
Henkilöstön vähentämiseen tähtääviä yhteistoimintaneuvotteluja on tänä vuonna käyty OAJ:n tietojen mukaan jo 44 kunnassa. OAJ:n puheenjohtaja Katarina Murto perää kunnilta sitoutumista opetuksen laadun puolustamiseen. Valtion pitäisi puolestaan ottaa kontolleen työttömyyssakot tilapäisesti, jotta työllisyysjumi ja kuntien talousahdinko helpottaisivat.
Opettajat pelkäävät ikäluokkien pienentymisen kasvattavan ryhmiä ja heikentävän oppimisen tukea5.10.2026 04:00:00 EEST | Tiedote
Ikäluokkien pienentyminen uhkaa leikata koulutuksen rahoitusta. Opettajat uskovat, että se kasvattaisi opetusryhmiä ja työmäärää sekä heikentäisi oppimisen tukea. OAJ pitää välttämättömänä, että ikäluokkien pienentymisestä vapautuva raha käytetään opetuksen laadun vahvistamiseen, sillä opetuksen järjestämisen kustannukset eivät laske samassa suhteessa lapsimäärän kanssa.
Lärarna befarar att mindre årsklasser leder till större grupper och sämre stöd för lärandet5.10.2026 04:00:00 EEST | Pressmeddelande
De minskande årsklasserna hotar att leda till nedskärningar i finansieringen av utbildningen. Lärarna befarar att följden blir större undervisningsgrupper, ökad arbetsbelastning och sämre stöd för lärandet. OAJ anser att de pengar som frigörs när årsklasserna minskar måste användas för att stärka kvaliteten i undervisningen, eftersom kostnaderna för att ordna undervisning inte minskar i samma takt som antalet barn.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
