Suomen Yrittäjät

Oikeutta huijatuksi tulleille yrittäjille: Directa-johtajan tuomio koveni

Jaa
Korkein oikeus on koventanut hovioikeuden ratkaisua ja tuominnut Directan entisen toimitusjohtajan kolmen vuoden liiketoimintakieltoon. - Directan huijaamiksi joutuneet yrittäjät saavat ratkaisun myötä oikeutta, Suomen Yrittäjien varatoimitusjohtaja Antti Neimala toteaa.

Korkein oikeus on koventanut hovioikeuden ratkaisua ja tuominnut Directan entisen toimitusjohtajan kolmen vuoden liiketoimintakieltoon. Asiasta kertoi ensimmäisenä Yle.

Toimitusjohtaja oli hakenut myös valituslupaa korkeimmalta oikeudelta markkinointirikoksesta saamaansa viiden kuukauden ehdolliseen tuomioon, mutta lupaa ei myönnetty.

- Korkeimman oikeuden päätös on erittäin tärkeä myös siksi, että keskeisenä syynä liiketoimintakiellon määräämisessä oli rikollisen teon kohdentuminen tuhansiin pieniin ja keskisuuriin yrityksiin. Perustelu osuu täysin oikeaan tilanteessa, jossa lukuisat yritykset kärsivät taloudellista vahinkoa, Neimala sanoo.

Suomen Yrittäjät sai vuodesta 2008 lähtien tuhansia yhteydenottoja jäseniltään, jotka kokivat tulleensa petetyiksi. Suomen Yrittäjät auttoi jäseniään pääsemään irti epätoivotuista sopimuksista. Lisäksi osa yrittäjistä teki poliisille asiasta rikosilmoituksen. SY jätti menestyksekkäästi Directaa koskevan kieltohakemuksen markkinaoikeuteen harhaanjohtavan markkinoinnin lopettamiseksi vuonna 2009.

-Yrittäjäjärjestöllä on jatkossakin intressi ja resurssit lähteä puolustamaan jäseniään, jos vastaavanlainen toimija tulee häiritsemään pienyrittäjän liiketoimintaa, Neimala sanoo.

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Suomen Yrittäjät
Suomen Yrittäjät
Käynti: Maistraatinportti 2 / Posti: PL 999
00240 HELSINKI

09 229 221 (vaihde klo 8.00-16.00)http://www.yrittajat.fi

Suomen Yrittäjät on jäsenmäärältään elinkeinoelämän suurin, yli 115 000 jäsenyrityksen keskusjärjestö, joka ajaa Suomen pienten ja keskisuurten yritysten asiaa. Jäsenyrityksistä puolet on yksinyrittäjiä ja puolet työnantajayrittäjiä. Ne työllistävät noin 650 000 henkilöä. Yrittäjäjärjestön toiminta rakentuu lähes 400 paikallisyhdistyksestä, 20 aluejärjestöstä ja 63 toimialajärjestöstä. Lisätietoa: www.yrittajat.fi.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Yrittäjät

Yrittäjät: Pk-yritysten vientihalukkuus vahvaa – EU ja Pohjoismaat kiinnostavat eniten30.8.2025 07:15:00 EEST | Tiedote

Vähintään neljän hengen yrityksissä on vahva halu kansainvälistyä. Kyselyn mukaan 33 prosentilla on suoraa vientiä, 22 prosentilla välillistä ja 20 prosenttia suunnittelee vientitoiminnan aloittamista. “Yrityksissä on nähtävissä selkeää kasvuhalua ulkomaankauppaan. Siksi maakunnista maailmalle pitää rakentaa toimiva vienninedistämisen palvelupolku, joka on tarjolla myös pienemmille yrityksille”, johtaja Harri Jaskari Suomen Yrittäjistä sanoo.

Yrittäjägallup: Pk-yritykset tyytymättömiä EU:n ja USA:n kauppasopimukseen – vapaakauppa saa laajaa kannatusta28.8.2025 09:30:00 EEST | Tiedote

Suomalaiset pk-yritykset suhtautuvat kriittisesti EU:n ja Yhdysvaltojen heinäkuussa solmittuun kauppasopimukseen, kertoo tuore Yrittäjägallup. Vain 7 prosenttia pk-yrityksistä on tyytyväisiä sopimukseen, kun 52 prosenttia on tyytymättömiä. Peräti 41 prosenttia ei osaa ottaa kantaa. Erityisesti nuorten yrittäjien (18–39-vuotiaat) keskuudessa kanta jää avoimeksi.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye