Oma talo meren päällä on kohta totta

Loviisan kaupungilta toivottiin jo kaavoitusvaiheessa kaavaa, joka mahdollistaisi kelluvan rakentamisen. Kuningattarenranta on alueena mitä mainioin, jonne kelluva asuminen istuu kuin piste i:n päälle. Pitkin matkaa kiinnostus kelluvien talojen suunnitelmiin ja projektin kehittymiseen kaavasta kohti toteutusta on ollut huomattava.
– Asuntomessut haluaa olla kokeilu- ja kehityspaikka uusille asumisen ratkaisuille. Kelluva rakentaminen on mielenkiintoinen teema. Olemme iloisia, että Suomesta löytyi sopiva toteuttaja tälle uudelle ratkaisulle ja että konseptia viedään eteenpäin ja syntyy uutta. On nähtävissä, että ihmisiä kiinnostavat asunnot veden äärellä ja jopa päällä, kertoo projektijohtaja Timo Koskinen Suomen Asuntomessuilta.
Projekti herätti monien tahojen mielenkiinnon jo tonttihaun aikana. Hakemusten joukosta rakentajaksi valikoitui GR Group Oy Ltd. Yritys on suomalainen puurakentamiseen ja ekologiseen rakentamiseen erikoistunut rakennusliike.
– Tavoitteenamme on nostaa Loviisan kelluvan asuntoalueen myötä suomalaisen puurakennusosaamisen näkyvyyttä ja laajentaa ihmisten näkemystä ekologisen ja modulaarisen rakentamisen mahdollisuuksista. Ekologinen rakentaminen ei tarkoita rakentamisen laadusta tinkimistä, vaan päinvastoin se mahdollistaa kansainväliselläkin laatustandardilla katsottuna erittäin laadukkaan, tyylikkään sekä terveellisen asumisen lopputuloksen. Teemme kelluvien talojen alueesta kokonaisuuden, mistä kaikki voivat olla ylpeitä, visioi toimitusjohtaja Olli Ala-Kojola GR Group Oy Ltd:stä.
GR Group Oy Ltd:n suunnitelmissa on rakentaa CLT-rakenteisia kelluvia omakotitaloja, jotka ovat huoneistoalaltaan 72,5–135 m2. Taloja voi asukkaan toiveiden mukaisesti myös räätälöidä, joten jokaisesta kodista tulee uniikki.
– Odotan mielenkiinnolla tämän projektin etenemistä, kuten kaikkia muitakin upeita projekteja täällä Kuningattarenrannalla. Asuntomessuille Loviisaan 2023 on rakentumassa uusia ja innovatiivisia asumismuotoja, iloitsee projektipäällikkö Niina Okkonen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Timo Koskinen, projektijohtaja, Osuuskunta Suomen Asuntomessut, timo.koskinen@asuntomessut.fi,
puh. 050 759 1910
Olli Ala-Kojola, toimitusjohtaja, GR Group Oy Ltd,
olli@grgroup.fi, puh. 040 577 4021
Niina Okkonen, projektipäällikkö, Asuntomessut Loviisassa 2023,
niina.okkonen@loviisa.fi, puh. 0440 505 1972
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Osuuskunta Suomen Asuntomessut on suomalaisen asumisen suunnannäyttäjä, joka järjestää vuosittain kesän kohokohtiin lukeutuvat Asuntomessut.
Asuntomessuilla esitellään toimiviksi ja kestäviksi koettuja ratkaisuja sekä esimerkkejä rakentamiseen ja asumiseen liittyvien uusimpien tutkimusten soveltamisesta käytäntöön.
Asuntomessuja on järjestetty vuodesta 1970 lähtien.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Asuntomessut
KUTSU: Asuntomessut Lempäälässä 2026 – mediapäivä 2.10.11.9.2025 07:45:00 EEST | Kutsu
Miltä näyttää tulevaisuuden asuminen maaseudun rauhassa, mutta vain kivenheiton päässä suurkaupungin sykkeestä ja palveluista? Entä miten yhteisöllisyys, ilmastoviisaus ja sijainnin sujuvuus näkyvät tulevaisuuden asuinalueella?
KUTSU: Asuntomessut Lempäälässä 2026 – mediapäivä 2.10.26.8.2025 07:45:00 EEST | Kutsu
Miltä näyttää tulevaisuuden asuminen maaseudun rauhassa, mutta vain kivenheiton päässä suurkaupungin sykkeestä ja palveluista? Entä miten yhteisöllisyys, ilmastoviisaus ja sijainnin sujuvuus näkyvät tulevaisuuden asuinalueella?
Asuntomessualueesta pysyvä vetovoimatekijä Ouluun18.8.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Asuntomessut Oulussa onnistui tavoitteessaan jättää pysyvä jälki kaupunkikuvaan. Hartaanselänrannan rakentaminen oli alkusysäys koko alueen pitkäjänteiselle kehittämiselle.
Vuoden Mallitalo on kahden perheen yhteisprojekti – Hietasaaren Veistot hurmasivat RKL:n raadin Asuntomessuilla14.8.2025 18:45:00 EEST | Tiedote
Rakennusmestarit ja -insinöörit AMK RKL ry on valinnut Asuntomessuilla Oulussa Vuoden Mallitaloksi Hietasaaren Veistot. Palkitut kohteet ovat kahden oululaisperheen yhdessä toteuttama CLT-rakenteinen pientalokokonaisuus, jota yhdistää yhteinen piha, terassi ja kesäkeittiö.
Asuntomessut inspiroivat vuosikymmenestä toiseen27.7.2025 12:15:00 EEST | Artikkeli
Kirkkonummelaiset Raija ja Seppo Vahasalo tietävät, mitä tarkoittaa todellinen Asuntomessuinto. Pariskuntana he ovat kiertäneet Asuntomessuilla lähes jokaisena kesänä vuodesta 1988 alkaen, Sepon varhaisimmat messumuistot liittyvät Forssaan vuonna 1982.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme