Omakohtainen tietokirja naisten autismista, joka jää usein huomaamatta

Clara Törnvall: Naisia autismin kirjolla
Ilmestyy 11.4.2023
Kun toimittaja Clara Törnvall sai 42-vuotiaana autismidiagnoosin, moni asia hänen elämässään kirkastui: sosiaalisten suhteiden vaikeus, täydellinen uppoutuminen ajatuksiin, näläntunteen puuttuminen. Vuosien epätietoisuuden jälkeen palaset loksahtivat paikoilleen. Samalla hänelle avautui autististen naisten maailma, jonka tutkimus pitkään sivuutti täysin.
Omakohtainen ja pohdiskeleva tietokirja Naisia autismin kirjolla vie neuropsykiatrisiin vastaanottohuoneisiin, kulttuurihistorian syvyyksiin ja keskusteluihin, joissa tavalliset naiset puhuvat autismista.
Niin sanottu hyvätasoinen tai lievä autismi käsitettiin kauan poikien diagnoosiksi ja väitettiin jopa, ettei autistisia tyttöjä ole olemassakaan. Tutkijat korostivat poikamaisia erityismielenkiinnonkohteita, eivätkä tunnistaneet tyttöjen tai naisten vastaavia. Edelleen autismi yhdistetään usein miehiin, ja esimerkiksi elokuvissa tai tv-sarjoissa naispuolinen autisti esitetään kopiona miesnörtistä silmälaseja ja kiinnostuksenkohteita myöten.
Toinen vanhentunut mutta yhä sinnittelevä harhakäsitys on ajatus siitä, että autismista voisi parantua. Autismitutkimuksen pioneeri Hans Asperger ja monet hänen jälkeensä ajattelivat tilan johtuvan kasvatuksesta ja olevan hoidettavissa terapialla. Lasten autismista syytettiin kylmäkiskoisia äitejä. Nykyään tiedetään, että autismi on perinnöllistä. Etäisillä äideillä saattoi itsellään olla autistisia piirteitä, jotka periytyivät heidän lapsilleen.
Törnvall löytää vertaistukea kirjailijoista, joista monet kuvasivat elämää kirjolla kauan ennen kuin sanaa autismi alettiin käyttää. Runoilija Emily Dickinson, filosofi Simone Weil, nobelisti Doris Lessing ja lastenkirjoistaan tuttu Beatrix Potter ovat kaikki joutuneet ylittämään kynnyksiä maailmassa, joka on suunniteltu neurotyypillisille. Elokuvan puolelta Törnvall nostaa esiin näyttelijä Daryl Hannahin, joka sai Aspergerin syndrooma -diagnoosin teini-ikäisenä. Hannah tunnetaan ulkopuolisista ja erilaisuutensa vuoksi erottuvista roolihahmoista: hän on esittänyt mykkää merenneitoa (Splash), vähäsanaista androidia (Blade Runner) ja kivikautista muukalaista (Luolakarhun klaani). Poliittisen toiminnan puolella aktivisti Greta Thunberg on 2020-luvulla osoittanut, että neurotyyppillisen maailman ehdoilla toimiminen ei ole ainoa vaihtoehto.
Clara Törnvall on kulttuuritoimittaja ja tuottaja Ruotsin yleisradiossa. Naisia autismin kirjolla on hänen esikoiskirjansa.
Haastattelupyynnöt, arvostelukappaleet, lisätiedot: hanna-leena.soisalo@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hanna-Leena SoisaloviestintäpäällikköAtena | Otava
Otava | Like | Nemo | Moreeni | Karisto | Atena | F-Kustannus
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Atena on osa Otava-konsernia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Atena
Historian merkittävin sisävesilaivasto soti jatkosodassa Suomen johdolla25.5.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Merisodankäynnin asiantuntijan tietokirja kertoo vähän tunnetusta suomalais-saksalais-italialaisesta yhteistoiminnasta Laatokalla vuonna 1942.
Arkeologin ja kuvataiteilijan valloittava tietokirja keskiajan suomalaisten arjesta ja juhlasta4.5.2023 07:00:00 EEST | Tiedote
Vuosi keskiajan Suomessa on häikäisevän runsas ja kauniisti kuvitettu tietopaketti suomalaistalonpojan elämästä vuonna 1480.
Naiset ottaneet paikkansa elokuvan tekijöinä18.4.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
#MeToo oli suuri käänne Hollywoodin lisäksi myös suomalaisessa elokuvassa, kirjoittavat Jaana Semeri ja Leena Virtanen poleemisessa Neitoperhot ja pahanhautojat -tietokirjassa.
Tietokirja: arkikokemus kylmästä sodasta oli moniulotteinen ja ristiriitainen13.4.2023 08:05:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten muistot osoittavat, että vaikka valtiojohtoon luotettiin, YYA-retoriikan takana säilyi varovaisuus ja epäilys Neuvostoliiton suhteen.
Kun mentalisti tapasi selvänäkijän3.4.2023 09:25:36 EEST | Tiedote
Kiehtovassa tietokirjassa mentalisti Jose Ahonen sukeltaa noitien, meedioiden, ufojen ja uskomushoitajien maailmaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme