Omakotiliitto selvitti: Asuminen kallistuu ennennäkemätöntä vauhtia, viime vuoteen verrattuna nousua enimmillään lähes 3 700 euroa
8.3.2023 08:00:00 EET | Suomen Omakotiliitto ry | Tiedote
Keskimäärin asumismenot ovat nousseet viime vuodesta 1 671 euroa. Luvussa ovat mukana sähkö-, vesi- ja jätemaksut sekä kiinteistövero.
Asumismenojen kallistuminen ja suuret erot kuntien välillä johtuvat etenkin sähköenergian hinnan noususta, joka on kohonnut vuoden takaisesta keskimäärin 46 prosenttia. Jätemaksut ovat nousseet keskimäärin 6,7 prosenttia, kiinteistövero 6,3 prosenttia ja vesimaksut 4,1 prosenttia.
Vertailun kalleimmat asumiskustannukset olivat Jyväskylän seutukuntaan kuuluvassa Laukaassa, jossa asumismenoihin menee vuodessa 8 466 euroa. Seuraavaksi kalleimmat kunnat ovat Lempäälä, Ylöjärvi, Asikkala ja Pirkkala. Selvityksessä vertailtiin sataa kuntaa ympäri Suomen.
Vertailun halvin kunta on Lapissa sijaitseva Kittilä, jossa asumiskuluihin menee 4 681 euroa vuodessa. Eroa halvimman ja kalleimman välillä on näin ollen 3 785 euroa vuodessa. Ero on hieman jyrkentynyt viime vuodesta, jolloin eroa oli 3 361 euroa. Seuraavaksi edullisimmat kunnat asumiskustannuksiltaan ovat Lapin Sodankylä, Keski-Pohjanmaan Kokkola, Pohjois-Karjalan Lieksa sekä Uudenmaan Kerava.
Omakotiliiton toiminnanjohtaja Marju Silander painottaa tulevalle eduskuntakaudelle, että päättäjien on lisättävä politiikkatoimia, joilla asumiskustannukset saadaan laskemaan.
”Nykyisellään entistä suurempi osa käytettävissä olevista tuloista menee ihmisten perustarpeisiin, eli sähkö-, vesi- ja jätehuollon maksuihin. Kun lisätään tähän nopeasti nousseet asuntolainojen korot ja lisääntyvät korjauskustannukset esimerkiksi tulevien rakennusten energiatehokkuusvelvoitteiden kautta, alkaa asumisen kustannustaso ja sen nousu olla kestämätön”, Silander sanoo.
Sähkön siirtomaksujen vuosia jatkunut voimakas hinnan nousu näyttää hidastuneen. Tätä kehitystä toiminnanjohtaja Marju Silander pitää oikean suuntaisena, mutta jatkaa, että työtä on yhä. ”Siirtomaksuja täytyy saada alennettua ja kohtuuttomia voittoja kitkettyä.”
Sähkön siirrosta maksetaan nyt vertailun tyyppitalossa eniten (1 371 euroa vuodessa) Kuhmossa ja Kainuussa. Halvinta tyyppitalon sähkön siirto on Turussa (399 euroa).
Myös muissa kustannuksissa kuntien välillä on isoja eroja. Selvityksen mukaan kalleimmat vesimaksut maksetaan nyt Parikkalassa, 1 651 euroa vuodessa, halvimmat Kempeleessä, 549 euroa vuodessa.
Jätehuollon korkeimmat maksut ovat Asikkalassa ja Heinolassa, 391 euroa, ja alhaisimmat, 133 euroa, Tampereella ja sen läheisissä kunnissa Kangasalla, Pirkkalassa, Nokialla ja Lempäälässä.
Jollain paikkakunnilla siirtyminen kunnan järjestämään jätehuoltoon on laskenut kustannuksia, esimerkkinä Sysmä (21 % laskua) ja Nurmijärvi (13 % laskua).
”Tulevan eduskunnan hallitusohjelmassa tulisi näkyä selkeä tahtotila asumiskustannusten leikkaamiseen. Esimerkiksi verotuksen painopistettä ei saa siirtää asumisen verotukseen”, painottaa Marju Silander.
Omakotiliitto selvitti asumiskuluja kunnittain nyt seitsemättä kertaa. Selvityksellä halutaan tuoda läpinäkyvyyttä kunta- ja aluekohtaisesti päätettäviin maksuihin.
Vertailussa on käytetty tyyppitalona 120 neliön sähkölämmitteistä omakotitaloa. Aineistossa ostosähkön hintana käytetään kunnan alueella toimitusvelvollisen sähkön myyjän toistaiseksi voimassa olevan sähkösopimuksen hintaa. Selvityksen toteutti KTI Kiinteistötieto Oy.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marju SilanderToiminnanjohtaja
Edunvalvonta, yleisjohto, sidosryhmät, viestintä, median yhteydenotot
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Omakotiliitto edustaa pientalo- ja vapaa-ajan asukkaita, toimii kohderyhmän edunvalvojana ja tarjoaa monipuolisia jäsenpalveluita. Olemme valtakunnallinen, poliittisesti riippumaton ja yleishyödyllinen kansalaisjärjestö, jossa on yli 230 jäsenyhdistystä, joihin kuuluu jo 70 000 jäsentä (kotitaloutta). Suomessa on yhteensä noin 1,2 miljoonaa omakotitaloa, joissa asuu noin 2,7 miljoonaa ihmistä. Lisäksi Suomessa on noin 0,5 miljoonaa vapaa-ajan asuntoa, joita käyttää 2,4–2,9 miljoonaa ihmistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Omakotiliitto ry
Sähkön siirtomaksujen rakenne ja hinta vaativat avoimuutta kuluttajille, sanoo Omakotiliitto6.5.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Omakotiliitto vertaili sähkön siirtohintoja kaikissa Suomen sähkön jakeluverkkoyhtiöissä. Perusmaksuissa on eroa 39 euroa/kk, ja kaksi kolmasosaa yhtiöistä on nostanut yleissiirron perusmaksua viime vuodesta. Sähkönsiirtoon liittyvä huoli kuuluu Omakotiliiton jäsenistössä.
Kohtuulliset asumiskustannukset ovat perusoikeus25.4.2026 13:55:50 EEST | Tiedote
Omakotiliitto on huolissaan pientaloasumisen jatkuvasti kohoavista kustannuksista. Myös energiamurros ja sääntelyn muuttuminen tuovat uutta huomioitavaa asukkaille. Liitto korostaa, että koko Suomea voidaan vahvistaa huolehtimalla, että pientaloasuminen on taloudellisesti mahdollista.
Pientalojen korjaaminen ja rakentaminen vauhdittaa taloutta, sanoo Omakotiliitto17.4.2026 10:54:37 EEST | Tiedote
Asumiskustannusten nousu syö koko ajan yhä suuremman osan kotitalouksien tuloista. Nyt on huolehdittava siitä, että pientaloasukkaille on tarjolla kohtuuhintaista energiaa, viestii Omakotiliitto. Kehysriihen muissa mahdollisissa veroratkaisuissa on varmistettava, etteivät ratkaisut kohdistu kohtuuttomasti asumiseen tai energiaan.
Vuoden omakotivaikuttaja Aarne Jussila haluaa vallanpitäjien heräävän omakotirakentamisen hyötyihin – ”Pientalorakentamisen lisäarvo pitäisi ymmärtää”30.3.2026 12:09:39 EEST | Tiedote
Omakotiliitto valitsi Vuoden omakotivaikuttajaksi pitkään pientalorakentamisen puolesta uurastaneen Aarne Jussilan. Jussilan perustama Rakennustutkimus RTS Oy on tuottanut yli neljänkymmenen vuoden ajan tietoa pientalorakentamisen markkinoista ja suomalaisten asumistoiveista. Uusin gallup tuhannen tuoreen omakotirakentajan kokemuksista valmistuu tällä viikolla.
Omakotiliiton asumiskustannusselvitys: Omakotiliitto julkaisi asumiskustannusselvityksen jo kymmenennen kerran5.3.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Asumiskustannukset ovat pysyneet melko ennallaan viime vuoteen verrattuna, käy ilmi Omakotiliiton selvityksestä. Liitto selvitti kymmenettä kertaa sadan kunnan kunta- ja aluekohtaisia maksuja kiinteistöveron sekä sähkö-, vesi- ja jätemaksujen osalta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
