Y-Säätiö

Oodi Y:lle -mosaiikkiteoksen jokainen pala edustaa yhtä vuokra-asuntoa

Jaa
35. juhlavuotensa kunniaksi Y-Säätiö tilasi osallistavista teoksistaan tunnetuilta nykytaiteilijoilta Tellervo Kalleiselta ja Oliver Kochta-Kalleiselta uuden teoksen. Teoksen toteutukseen osallistuvat Y-Säätiön asukkaat.
Oliver Kochta-Kalleinen ja Tellervo Kalleinen ovat Ars Fennica -palkittu taiteilijaduo. Kuva: taiteilijoiden kotialbumi
Oliver Kochta-Kalleinen ja Tellervo Kalleinen ovat Ars Fennica -palkittu taiteilijaduo. Kuva: taiteilijoiden kotialbumi

Yleishyödyllinen ja poliittisesti sitoutumaton Y-Säätiö on asunnottomuustoimija ja Suomen 4. suurin vuokranantaja. 35. juhlavuotensa kunniaksi säätiö tilasi osallistavista teoksistaan tunnetuilta nykytaiteilijoilta Tellervo Kalleiselta ja Oliver Kochta-Kalleiselta uuden teoksen Oodi Y:lle. 

Oodi Y:lle -teos tulee koostumaan 35 pöydästä. Niiden pinta muodostuu yhteensä 17 374 mosaiikkipalasta, jotka on valmistettu kierrätetystä lasista. Jokainen pala edustaa yhtä Y-Säätiön vuokra-asuntoa. Mosaiikkiin tulee lisätyn todellisuuden kerros. Mobiilisovelluksen avulla mosaiikkipinnat muuttuvat ääniteokseksi. 

Mosaiikkipaloista voi kuunnella Y-Säätiön vuokralaisten äänistä sävelletyn ääniteoksen ja kuulla tarinoita heidän omien kotipöytänsä ympärillä tapahtuneista hetkistä. 

“Mosaiikin kuviointi tulee heijastelemaan dataa, joka liittyy asunnottomuuden kehitykseen suhteessa Y-Säätiön toimintavuosiin. Teokset tullaan lahjoittamaan Y-Säätiön talojen pihapiireihin ympäri Suomea”, toimitusjohtaja Juha Kaakinen kertoo.

Kalleinen ja Kochta-Kalleinen kuulivat Y-Säätiöstä ensimmäistä kertaa kutsun yhteydessä – ja kertovat yllättyneensä. “Itsestään suuremmin ääntä pitämätön säätiö on tehnyt Suomessa korvaamatonta työtä asunnottomuuden vähentämiseksi. Heidän työnsä yhtenä Asunto ensin -mallin kehittäjänä herättää erityisesti kansainvälistä kiinnostusta. Suomi on ainoa EU-maa, jossa asunnottomuus on jo pitkään ollut laskussa”, taiteilijat kertovat. 

Nykytaiteilijat olivat vaikuttuneita myös Y-Säätiön yhdessä ajatushautomo Demos Helsingin kanssa kehittämästä Uuras-työllistymisohjelmasta. Ohjelmassa vuokralaisille tarjotaan työmahdollisuuksia, kuten matalan kynnyksen keikkatöitä. Teoksen valmistaminen tuleekin työllistämään Y-Säätiön vuokralaisia Uuras-ohjelman kautta.

Osallistujahaku on nyt auki! Y-Säätiön 17 374 vuokra-asunnon asukkaita kutsutaan antamaan äänensä 17 374 mosaiikkipalalle. Y-Säätiön omistamiin vuokra-asuntoihin kuuluvat Y-Kodit ja M2-Kodit. Teos valmistuu pöytä kerrallaan 2021 ja 2022 aikana. 

Taiteilijoiden teossuunnitelma julkaistiin säätiön sidosryhmätilaisuudessa Y-Päivässä tänään 27.1. 

Pöydät toteutetaan yhteistyössä ABL Finland Oy:n kanssa.

Yhteyshenkilöt

Toimitusjohtaja Juha Kaakinen, Y-Säätiö
Puh. 020 7020 325
Juha.kaakinen@ysaatio.fi


Taiteilija Tellervo Kalleinen
Puh. 045 275 6463
tkalleinen@gmail.com

Kuvat

Oliver Kochta-Kalleinen ja Tellervo Kalleinen ovat Ars Fennica -palkittu taiteilijaduo. Kuva: taiteilijoiden kotialbumi
Oliver Kochta-Kalleinen ja Tellervo Kalleinen ovat Ars Fennica -palkittu taiteilijaduo. Kuva: taiteilijoiden kotialbumi
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Y-Säätiö
Y-Säätiö
Maistraatinportti 1
00240 Helsinki

09 7742 5540https://ysaatio.fi

Y-Säätiö on Suomen suurin valtakunnallinen voittoa tavoittelematon vuokranantaja ja asunnottomuuden poistamisen suunnannäyttäjä. Edistämme yhteiskunnallista oikeudenmukaisuutta tarjoamalla kohtuuhintaisia vuokra-asuntoja ympäri maata. Omistamme yli 19 000 asuntoa lähes 60 paikkakunnalla. M2-Kodit on osa konsernia. ysaatio.fi / m2kodit.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Y-Säätiö

Selvitys: asunnottomien palveluissa kehitettävää16.6.2025 14:06:42 EEST | Tiedote

Asunnottomien palvelut eivät kykene vastaamaan asunnottomuutta kokevien henkilöiden tarpeisiin Asunnottomien palvelut hyvinvointialueilla -selvityksen mukaan. Y-Säätiön koordinoima Asunto ensin Verkostokehittäjät haastatteli selvitystä varten kokemusasiantuntijoita palveluiden saavutettavuudesta, kohtaamisen laadusta ja tuen riittävyydestä tilanteissa, joissa avun tarve oli suuri. Selvityksessä tunnistettiin kehityskohteita palveluissa sekä esitettiin suosituksia palveluiden kehittämiselle.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye