Open Art Gallery valtaa kaupungin mainospinnat taiteelle osana Helsingin juhlaviikonloppua

Open Art Gallery toteutetaan yhteistyössä pohjoismaisen Platform GÁTT -verkoston sekä Helsingin juhlaviikonlopun yhteistyökumppaneiden kanssa. Teokset valtaavat viikon ajaksi Helsingin juhlaviikoille varatut digitaaliset mainospinnat taiteelle ja ovat esillä Clear Channelin digipinnoilla sekä Elisa Kulman ja HOK-Elannon kauppojen näytöillä päivittäin klo 18–24 välisenä aikana. Kunakin iltana nähdään sarja teoksia yhdeltä taiteilijalta.
Platform GÁTT on pohjoismaisten taidefestivaalien ja -organisaatioiden muodostama verkosto, joka tuo yhteen eri alojen nuoria taiteilijoita ja kuraattoreita. Taiteilijat eivät poikkeusolojen vuoksi pääse tänä vuonna vierailemaan suunnitellusti Helsingissä, mutta Juhlaviikonlopun digitaalisen katugallerian kautta kaupungissa vierailee joukko ajankohtaisia teoksia seitsemältä eri taiteilijalta.
Suomesta ja Ahvenanmaalta mukana ovat taiteilijat Ville Andersson, Anja Kärkkäinen ja Nayab Ikram, Ruotsista Anna Jaroz, Norjasta Constance Tenvik sekä Islannista Loji Höskuldsson ja Una Björg Magnúsdóttir.
Viikon aloittavan Loji Höskuldssonin taide tutkii uutta ja perinteistä kirjontaa. Lojin valokuvattujen teosten keskiössä ovat arkielämän runollisia tilanteita kuvastavat asetelmat esimerkiksi jokapäiväisistä esineistä, kasveista ja hedelmistä. ”Esillä oleva kokoelma tasapainoilee jokapäiväisen elämän, yksinkertaisuuden, minimalismin ja nostalgian välillä”, Höskuldsson avaa teossarjaansa. ”Se kertoo tavallisesta arjesta, mutta tarinan sävy muuttuu, kun jokin esine ei sovikaan kuvaan”.
Juhlaviikonlopun perjantaina 21. elokuuta näytöt valtaa Ville Andersson. Teos Koreografia kädelle (Coreography for a Hand) koostuu kuvista, jotka yhdessä luovat sarjan käden liikkeitä. "Taiteilijana etsin aina uusia tapoja työskennellä. Platform GÁTT antaa mahdollisuuden kokeilla ja esittää uusia ideoita kannustavassa, avoimessa ja ennakkoluulottomassa ympäristössä. Joukossa on todella kiinnostavia ihmisiä, ja odotan että pääsemme vaihtamaan ajatuksia kasvotusten”, sanoo Andersson. “Meillä on koronan aikana ollut kiinnostavia online-keskusteluja muun muassa siitä, miten esittää taidetta turvallisesti. Teokseni Koreografia kädelle on syntynyt varta vasten tämän myötä, ja olen onnellinen, että saan esittää sen osana Juhlaviikonloppua.”
Viikon päättää Arja Kärkkäisen 18 videosta koostuva teossarja Tehtaidemme Unet (Sleeping Beauty Ind.), joka käsittelee ihmisen osaa nykyteollisuudessa. ”Teos on varta vasten suunniteltu esitettäväksi mainosten seassa katutauluilla, mutta alunperin sille oli todella haastavaa saada mainosaikaa. On upeaa saada videot esille, ja toivon voivani nostaa esiin kiperiä kulutuskysymyksiä esimerkiksi siitä, millainen on kaukana halvalla tehdyn vaikutus täällä Pohjoismaissa tai miten ymmärrys todellisesta kulurakenteesta ja ammattitaidosta katoaa halpatuotannon takia. Digitalisaatiota enemmän olisinkin huolissani siitä, että loputkin työpaikoista siirtyvät halpatuotantomaihin. Ajattelen näitä teoksia eräänlaisina röntgenkuvina todellisuuteen, työntekijöistä tyhjillään seisovien tehdastilojen unina”, kertoo Kärkkäinen.
Open Art Galleryn taiteilijat ovat esillä seuraavasti:
Ma 17.8. Loji Höskuldsson
Ti 18.8. Una Magnúsdóttir
Ke 19.8. Constance Tenvik
To 20.8. Anna Jarosz
Pe 21.8. Ville Andersson
La 22.8. Nayab Ikram
Su 23.8. Arja Kärkkäinen
Helsingin juhlaviikonloppua vietetään kaupungilla, verkossa, HS Livessä ja YLEn kanavilla 21.–23.8.2020. Taidelahjoja ja muuta Juhlaviikonlopun ennakko-ohjelmaa on luvassa elokuun ajan. Koko ohjelma osoitteessa helsinkifest.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Viestintäpäällikkö Laura Gottleben, Helsingin tapahtumasäätiö, laura.gottleben@eventshelsinki.fi, puh. 050 468 7243
Kuvapankki medialle osoitteessa pressi.helsinkifestival.fi (tunnus: pressi, salasana: huvila)
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin juhlaviikonloppua mahdollistamassa ovat pääyhteistyökumppanit Helsingin Sanomat, Elisa ja OP, sponsorit Accenture, HOK-Elanto ja Clear Channel sekä palvelukumppanit PunaMusta, Heku ja Renault. Tapahtumaa on tukenut Opetus- ja kulttuuriministeriö.
Helsingin juhlaviikonloppu on Helsingin tapahtumasäätiön tuottama tapahtuma. Helsingin tapahtumasäätiön tavoitteena on tehdä Helsingistä entistä vetovoimaisempi ja toimivampi tapahtumakaupunki. Helsingin tapahtumasäätiö kuuluu Helsingin kaupunkikonserniin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin tapahtumasäätiö
Helsinki-päivä ytimessä -suurtapahtuma juhlistaa Helsingin syntymäpäivää4.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Torstaina 12. kesäkuuta juhlittava Helsingin syntymäpäivä muuttaa koko kaupungin elämysten näyttämöksi, luvassa on satoja maksuttomia tapahtumia. Tämän vuoden uutuutena Kampin aukioilla järjestetään päivän päätapahtuma Helsinki-päivä ytimessä, jonka ohjelmassa on live-musiikkia, elokuvanäytöksiä, liikunta-aktiviteetteja ja taidetta kaikenikäisille.
Viikonloppuna päättynyt Musica nova Helsinki juhli nykymusiikin monimuotoista kenttää17.2.2025 10:26:21 EET | Tiedote
Suomen suurinta nykymusiikin biennaalia Musica nova Helsinkiä juhlittiin jälleen 5.–15. helmikuuta. Yhdentoista festivaalipäivän aikana koettiin lähes 40 konserttia ja muuta tapahtumaa, jotka keräsivät noin 7000 kävijää. Osa konserteista välitettiin lisäksi kotiyleisöille Ylen kanavilla. Seuraavaa festivaalia vietetään alkuvuodesta 2027 Tuuli Lindebergin johdolla.
Suomen suurin nykymusiikkifestivaali Musica nova Helsinki käynnistyy keskiviikkona3.2.2025 09:34:05 EET | Tiedote
Musica nova Helsinki järjestetään jälleen 5.–15. helmikuuta 2025. Nykymusiikin suomalaiset ja kansainväliset tekijät, teokset ja tuotannot yhteen nivova festivaali tutkii tällä kertaa yhteistyön, yhteisöllisyyden ja verkostojen voimaa. Festivaaliohjelmaan kuuluvat muun muassa nykymusiikin johtaviin yhtyeisiin lukeutuvien Ensemble Musikfabrikin ja Ensemble Recherchen vierailut. Festivaalin puheohjelmassa keskustellaan muun muassa siitä, miten nykymusiikin maailmassa voitaisiin paremmin huomioida erilaiset ihmisryhmät.
75 000 kaupunkilaista kokoontui Kansalaistorille uudenvuoden viettoon1.1.2025 00:48:56 EET | Tiedote
Vuoden vaihtumista juhlittiin Helsingissä jälleen näyttävästi kaupunkilaisten yhteisessä juhlassa Kansalaistorilla. Alkuillan koko perheen disko ja loppuillan suurkonsertti keräsivät Kansalaistorille noin 75 000 kävijää.
Vuoden vaihtumista juhlitaan jälleen yhdessä Kansalaistorilla27.12.2024 09:00:00 EET | Tiedote
Windows95man, Anssi Kela, Sara Siipola ja Mirella tähdittävät Helsingin uudenvuoden juhlaa Kansalaistorilla 31.12. Lasten uusivuosi ja Skidit-disko käynnistävät aattoillan. Tapahtumat välitetään suorana Ylen kanavilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme